Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Antykwariat wydawnictwa / Wydawnictwa / Wieści regionalne / Wieści Regionalne Nr 8/07 z 22 VIII 2007 r.

Wieści Regionalne Nr 8/07 z 22 VIII 2007 r.

Wieści Regionalne
Nr 8/07 z 22 VIII 2007 r.Z POTENCJALEM NIE TYLKO DLA ZIEMI MIELECKIEJ
Rozmowa z Leszkiem Deptułą – dyrektorem Wydziału Funduszy, Rozwoju i Promocji Powiatu Mieleckiego, radnym Sejmiku Wojew&#243dztwa Podkarpackiego. Marszałek Wojew&#243dztwa Podkarpackiego w latach 2002-2006 Włodzimierz Gąsięwski – Może na wstępie przedstawi Pan takie kr&#243tkie nawiązanie do końc&#243wki pańskiego marszałkowania.
Leszek Deptuła – Cztery lata samorządu wojew&#243dztwa, kt&#243rym miałem zaszczyt kierować, to był dobry okres dla Podkarpacia. Wiele inwestycji zostało uruchomionych, choć nie ukrywam, że był to okres trudny, bo przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej i zagospodarowaniem pierwszych środk&#243w związanych z procesem alokacji środk&#243w unijnych na lata 2004-2006. Tego musieliśmy się wszyscy nauczyć, gdyż tego nikt przed nami nie robił. Ale stwierdzam z satysfakcją, że wszystkie środki zostały zagospodarowane, a teraz jest ich realizacja i jeszcze wiele inwestycji, kt&#243re wybraliśmy jako poprzedni Zarząd będzie realizowane. I mnie to satysfakcjonuje, bo także we wszystkich rankingach, także prowadzonych przez centralne ośrodki badawcze, wskazuje się, że Podkarpacie robiło i robi bardzo dobry krok w kierunku rozwoju społeczno-gospodarczego. Uważam też, że nowy Zarząd Wojew&#243dztwa realizuje to, co myśmy zaczęli i cieszę się, że dokonało się takie łagodne przejście władzy samorządu regionalnego.W. Gąsiewski – A jak się to przełożyło na konkretne jakości dla Mielca i Ziemi Mieleckiej?
L. Deptuła – Oczywiście skorzystało miasto Mielec i gminy powiatu mieleckiego. Przeznaczono np. duże środki z kontraktu wojew&#243dzkiego (ok. 12 mln zł) na szpital powiatowy w Mielcu, powstało też Kolegium Język&#243w Obcych, wykonano poważne prace remontowe Studium Medycznego, Liceum nr 2 i obchodzącego właśnie 100-lecie Liceum nr 1, im. St. Konarskiego. Oddano też do użytku obwodnicę wewnętrzną Mielca. W gminach, np. zrealizowano wiele projekt&#243w, ze środk&#243w kt&#243re rozdzielał samorząd wojew&#243dztwa. W ten spos&#243b powstał Rynek w Radomyślu Wielkim, gdzie też wybudowano oczyszczalnię ściek&#243w. Oczyszczalnia powstała też w Padwi Narodowej. Przebudowano niekt&#243re drogi powiatowe, np. w Wadowicach G&#243rnych i Tuszowie Narodowym oraz droga wojew&#243dzka Nagnaj&#243w-Mielec, gdzie wartość prac wyniosła ok. 38 mln zł. Ale przede wszystkim chciałbym powiedzieć, że pozostawiłem po sobie jako ustępujący marszałek, zapisy w programach i dokumentach, kt&#243re są bardzo dobre dla dalszego rozwoju Ziemi Mieleckiej. Jest to np. wieloletni plan inwestycyjny, w kt&#243rym opracowaliśmy takie inwestycje na terenie powiatu mieleckiego, kt&#243re będą kontynuowane i obecny Zarząd Wojew&#243dztwa te projekty podtrzymał. Jest to m.in. tzw. komunikacyjny węzeł p&#243łnocno-zachodni w Mielcu, przeprawa mostowa w Połańcu z p&#243łnocną obwodnicą miasta Mielca i remontem drogi Mielec-Kolbuszowa z obwodnicą Kolbuszowej do krajowej "dziewiątki". A więc będzie to ciąg komunikacyjny, kt&#243ry po pierwsze odciąży całe nasze miasto i komunikacyjnie go otworzy, skr&#243ci drogę na Kielce, Piotrk&#243w, LŁ&#243dź Będzie motorem napędowym do rozwoju gospodarczego, p&#243łnocnej części nie tylko powiatu mieleckiego, ale r&#243wnież i wojew&#243dztwa. Udrożnienie komunikacyjne dla miasta Mielca, jest rzeczą wręcz kluczową, kt&#243ra będzie determinować dalszy rozw&#243j naszego miasta. Jest tu też planowany remont drogi Mielec-Dębica z umiejętnym wjazdem na autostradę A-4, to także remont mieleckiego wiaduktu, kt&#243ry wymaga generalnej naprawy i wreszcie przebudowa ulicy Wolności…W. Gąsiewski – Może na razie na ulicy Wolności przerwiemy sprawy inwestycyjne i wr&#243cimy do jesieni ubiegłego roku, kiedy to dokonał Pan ciekawego manewru politycznego, kt&#243ry polegał na tym, że kandydował Pan na prezydenta miasta Mielca i do Sejmiku Wojew&#243dzkiego jednocześnie i r&#243wnolegle był Pan jednym z wsp&#243łtw&#243rc&#243w Porozumienia Samorządowo-Gospodarczego, kt&#243re odniosło sukces polityczny i wygrało wybory do Rady Powiatu Mieleckiego. Gdzie leżały przesłanki do takich właśnie decyzji?
L. Deptuła – Przede wszystkim, jestem politykiem, kt&#243ry ma pewne doświadczenie i chcę w związku z tym podkreślić, że polityk&#243w musimy oceniać przez pryzmat ich skuteczności. Można bowiem mieć wiele wizji i nawet złotych racji, a nie można ich zrealizować. W związku z tym w kręgach podobnie myślących os&#243b zastanawialiśmy się, jak skutecznie, przejąć władzę w Starostwie Mieleckim i doszliśmy do wniosku, że musi być szersza formuła polityczna niż tylko PSL, kt&#243rego nigdy nie wstydziliśmy się, kt&#243ra pozwoli uzyskać nam 7-8 mandat&#243w i umożliwi koalicyjne zarządzanie Powiatem. Dochodziły też do nas głosy, że ludzie m&#243wią – "Dosyć tej polityki!". Zajmijmy się bardziej problemami społecznymi i gospodarczymi. Otworzyliśmy się więc na to zapotrzebowanie społeczne i stworzyliśmy Porozumienie Samorządowo-Gospodarcze, bo tak naprawdę to dzisiaj samorząd jest najbliższy obywatelowi, a gospodarka determinuje, że mamy pracę i dochody. Okazało się to bardzo skuteczne, bo PSG ma 8 mandat&#243w i przejęło inicjatywę polityczną w Powiecie. Ustaliliśmy też otwarcie wcześniej, że jeśli PSG wygra wybory, to starostą zostanie Pan Andrzej Chrabąszcz i tak się stało.W. Gąsiewski – W takiej właśnie sytuacji sukcesu w wyborach do samorządu powiatowego, pewnego też w mieście Mielcu, no i ponownego wyboru na radnego wojew&#243dzkiego, zdecydował się Pan objąć funkcję dyrektora jednego z wydział&#243w w Starostwie. Niekt&#243rzy uważają, że jest jakby pewnego rodzaju "przeczekanie" do dalszych działań w polityce… A więc, jakie są konkretne efekty pańskich działań na tym stanowisku?
L. Deptuła – Jeśli czymkolwiek w życiu się zajmowałem, to nie traktowałem tego jako "przeczekania", bo tak to można "przeczekać" całe nasze życie. Więc jeżeli podjąłem się pracy w tym Wydziale, to traktuję ją bardzo poważnie i rzetelnie. Dzisiaj przygotowujemy się w Wydziale do alokacji środk&#243w europejskich na lata 2007-2013, ale r&#243wnież pracujemy nad bieżącymi sprawami, kt&#243re dotyczą pozyskiwania środk&#243w z r&#243żnych źr&#243deł. Do wykorzystania środk&#243w unijnych przez Powiat potrzebne są dobre narzędzia, a więc przede wszystkim wieloletni plan inwestycyjny i wieloletni plan finansowy. Wbrew r&#243żnym malkontentom sytuacja finansowa Starostwa jest bardzo dobra. Zadłużenie jest bardzo niskie z końcem roku zostanie praktycznie spłacone, a więc jest dobry start, można zaciągać zobowiązania celem realizacji zadań, kt&#243re należą do Starostwa. Wieloletni Plan Inwestycyjny jest praktycznie już gotowy, mamy już praktycznie listę rankingową projekt&#243w, kt&#243re będziemy rekomendować zarządowi i Radzie Powiatu do przyjęcia. Są to przede wszystkim projekty związane z infrastrukturą drogową, służbą zdrowia i infrastrukturą społeczną oraz przedsięwzięcia związane z inwestowaniem w kapitał ludzki, jak np. Centrum Nowoczesnych Technologii. Listę tę zaprezentujemy po akceptacji Zarządu i Rady Powiatu Mieleckiego. Oczywiście ten rok jest okresem wstępnym, czasem negocjacji, np. program&#243w operacyjnych, kt&#243re przez Komisję Europejską mogą być najwcześniej przyjęte we wrześniu lub październiku tego roku. Są też środki w budżecie wojew&#243dztwa, po kt&#243re sięgamy i pomagamy beneficjentom. Ostatnio u nas w Wydziale przygotowywaliśmy wnioski do Urzędu Marszałkowskiego na renowację zabytk&#243w, przede wszystkim sakralnych na terenie powiatu mieleckiego. Zostały złożone 4 wnioski, w tym 3 przygotowane przez nas w porozumieniu z proboszczami tych obiekt&#243w sakralnych i wszystkie 4 wnioski zostały zakwalifikowane do sfinansowania. Cieszę się z tego, tym bardziej, że samorządy lokalne, na terenie kt&#243rych znajdują się te obiekty będą r&#243wnież partycypować w części w kosztach renowacji tych obiekt&#243w. Nie ukrywam, że jako radny wojew&#243dzki miałem wpływ na to, aby te projekty zostały zakwalifikowane. Myślę, że to nie jest ostatnie słowo w tym zakresie, bo będziemy dalej to kontynuować, gdyż nie wszystkie potrzeby w tej dziedzinie są już spełnione. Wspieramy też niekt&#243re organizacje pozarządowe w realizacji ich projekt&#243w i upominamy się aby ich projekty zostały zakwalifikowane w Urzędzie Marszałkowskim.W. Gąsiewski – No właśnie, więc jeśli m&#243wmy o projektach, to gdyby Pan wygrał wybory na prezydenta miasta Mielca jesienią ub. roku, to jakby Pan zmienił politykę pozyskiwania środk&#243w, choćby na przebudowę ul. Wolności w Mielcu?
L. Deptuła – W swojej ofercie wyborczej przedstawiłem inne podejście do "filozofii" budżetu miasta, kt&#243ry ma być budżetem aktywnym. Nie jest rolą gospodarza danego samorządu, żeby być tylko i wyłącznie strażnikiem zr&#243wnoważonego budżetu. Budżet ma służyć aktywnie do pozyskiwania środk&#243w, a jednocześnie rozwiązywać problemy. Jeżeli nie możliwości uzyskania środk&#243w zewnętrznych, to budżet musi aktywnie wspierać rozwiązywanie problem&#243w gospodarczych czy społecznych na terenie miasta czy gminy. W związku z tym zawsze uważałem, ze jeśli zadłużenie budżetu idzie w kierunku realizacji potrzebnych społecznie cel&#243w, to ono jest "rozgrzeszone". A więc budżet ma być dynamiczny. Nie może być stagnacyjny…W. Gąsiewski – Rozumiem, że sugeruje Pan, że miasto Mielec powinno być bardziej odważne, brać kredyty i inwestować w infrastrukturę…
L. Deptuła – Widzę, ze istnieje tylko takie ciągłe oglądanie się, że będziemy mieli wkład na projekty unijne, kt&#243re są specyficznym "konkursem piękności". Należy bowiem przygotować je bardzo dobrze, pokazać ich "piękno", potrzebę społeczną i jeszcze dobrze zalobbować, bo mimo że m&#243wimy, iż będzie deszcz pieniędzy unijnych, to jednak wiele słusznych projekt&#243w nie będzie zrealizowanych, właśnie z powodu szczupłych środk&#243w finansowych. A więc nie liczmy tylko i wyłącznie, że środkami Unii Europejskiej rozwiążemy problemy infrastruktury miasta. W. Gąsiewski – Właśnie, więc zakończymy sprawę ulicy Wolności w Mielcu, gdyż z tego co wiem, miasto twierdzi, że ta ulica jest nie remontowana od kilkunastu lat z winy Marszałka Wojew&#243dztwa, choć były już tam trzy ekipy, a więc AWS-owska, PSL-owska i obecnie PIS-owska. Czemu mieszkańcy Mielca cierpią i mają taką niebezpieczną ulicę?
L. Deptuła – W skali wojew&#243dztwa podkarpackiego w każdym mieście znajdziemy taką ulicę i wiem, że tę ulicę trzeba zrobić i to jest bezdyskusyjne, tylko jeśli ja słyszę, że będzie się tam robić chodnik, tylko że za rok lub dwa będziemy ten chodnik rozkopywać, pieniądze zostaną wyrzucone w błoto, bo będziemy dokonywać gruntownej przebudowy tej ulicy. Ja na spotkaniach z mieszkańcami m&#243wiłem, że lepszym rozwiązaniem będzie kompleksowa modernizacja. Teraz mogę powiedzieć, że o rozwiązanie całościowe tego problemu zadbałem i ta inwestycja znalazła się w regionalnym programie operacyjnym, jako inwestycja indykatywna, to znaczy, że musi być bezwzględnie zrealizowana.W. Gąsiewski – I jaki może być termin tej inwestycji?
L. Deptuła – Hipotetycznie od przyszłego roku ruszą prace drogowe. To nie ulega najmniejszej wątpliwości. Było tu też takie spychanie odpowiedzialności władz miejskich, zamiast wsp&#243łpracy, do kt&#243rej ostatecznie doszło. Miasto przygotowało projekt, myśmy wpisali to do programu, natomiast ja wiem, że jest zniecierpliwienie…W. Gąsiewski – …ale Starostwo w Pana osobie pozyskało bardzo dobrego fachowca, kt&#243ry rozkręcił wydział, jaki wcześniej nie istniał, a tu z kolei na horyzoncie pojawiają się przedwyborcze chmury i czy nie opuści Pan Powiatu i nie wr&#243ci do polityki?
L. Deptuła – Jestem politykiem i w pewnych etapach życia zajmuję się tym prawie zawodowo i nie ukrywam, że być może będzie taka sytuacja, kiedy będę musiał walczyć o mandat, ale chcę to powiedzieć wprost – o mandat dla Ziemi Mieleckiej. Oczywiście, jeżeli się zostaje posłem, to jest się posłem Rzeczypospolitej, wykonuje się mandat z woli wyborc&#243w, ale uważam że aktywny poseł, kt&#243ry potrafi rozwiązywać problemy, a wydaje mi się, że ja to potrafię, jest potrzebny Ziemi Mieleckiej. Powinien on być skuteczny, umieć zapukać do każdych drzwi i nie pozwoli się zbyć bez jakiegoś konkretu…W. Gąsiewski – Czy to oznacza, że takiego do tej pory nie ma?
L. Deptuła – Ja zostawiam to bez komentarza. Nie oceniam innych parlamentarzyst&#243w, gdyż tu suwerenem są wyborcy. Natomiast m&#243wię jaki powinien poseł być.W. Gąsiewski – Zadaję to pytanie nie bez powodu, ponieważ wiadomo, że PSL jest w pewnym sojuszu politycznym z Platformą Obywatelską, a my mamy też na Ziemi Mieleckiej posłankę z PO – Krystynę Skowrońską. Więc jakby się układała ewentualna wsp&#243łpraca?
L. Deptuła – Musi się dobrze układać, ale jest to już przysłowiowe dzielenie sk&#243ry… Obecnie r&#243wnież układa się bardzo dobrze, zaś wybory samorządowe, w kt&#243rych szliśmy razem z PO, pokazały, że jest to bardzo dobra perspektywa. Wprawdzie sondaże wykazują, ze jesteśmy na pograniczu wejścia do parlamentu, ale jednak w wyborach samorządowych uzyskaliśmy prawie 20% w skali kraju. Pokazuje to, że w tej formacji politycznej mamy ludzi, kt&#243rzy, nie tylko m&#243wią, ale i działają. Wyborcy widzą, że mamy samorządowc&#243w, w&#243jt&#243w, burmistrz&#243w i prezydent&#243w miast, kt&#243rzy zmieniają naszą rzeczywistość i to oni z reguły stają w szrankach wyborczych i dają nam dobry rezultat. Natomiast wracając do Platformy Obywatelskiej, z kt&#243rą wsp&#243łpracuje się nam bardzo dobrze i osobiście wspieram wiele inicjatyw posłanki Krystyny Skowrońskiej. Natomiast są też r&#243żnice – my m.in. mamy bardziej narodowo-katolicki charakter, choć np. moje spojrzenie na gospodarkę jest bardziej liberalne.W. Gąsiewski – Ale znowu jest pytanie: co dla Mielca? Jakby pan chciał przekonać do siebie właśnie Mielczan i mieszkańc&#243w Ziemi Mieleckiej?
L. Deptuła – Mam dziś mandat polityczny i powiem wprost, że m&#243j wynik wyborczy do samorządu Wojew&#243dztwa mnie zaskoczył, bo był bardzo dobry. To był wynik parlamentarny, tym bardziej, że byłem urzędującym marszałkiem, kt&#243ry podejmował r&#243wnież i trudne, niepopularne decyzje. Jestem osobą aktywną społecznie i politycznie "od urodzenia" i dziś mogę powiedzieć, że moje doświadczenie nabyte przez te lata i pełnienie r&#243żnych funkcji, pozwalają mi patrzeć ze spokojem oraz z przeświadczeniem, że jeszcze nie wszystkie moje możliwości zostały wyczerpane, że jeszcze mam w sobie tyle potencjału i potrafiłbym wiele dobrego dla Ziemi Mieleckiej zrobić. Być może więc wystartuję w wyborach parlamentarnych, ale czasy są tak dynamiczne, że można to m&#243wić tylko w kategorii ewentualności.W. Gąsiewski – Życzę więc takich etapowych realizacji swoich zamierzeń, natomiast "Wieści Regionalne" ukażą się już u schyłku wakacji, więc jak Pan je spędzał, lub też zamierza wykorzystać?
L. Deptuła – Ja całe wakacje pracuję, natomiast we wrześniu podczas urlopu chcę wyjechać na zaplanowany już chyba od 10-12 lat wypoczynek w jednym z kraj&#243w śr&#243dziemnomorskich, gdzie mam rodzinę, kt&#243ra mnie zaprasza i muszę w tym roku tam pojechać. Natomiast wszystkie wolne chwile spędzam w moim umiłowanym miejscu, to jest działce w Wierzchowinach, gdzie oddaję się pasji pielęgnacji roślin z całego świata…W. Gąsiewski – Więc odkrył Pan walory rekreacyjne Ziemi Mieleckiej?
L. Deptuła – Oczywiście, a mamy ich bardzo wiele. Są u nas miejscowości, kt&#243re śmiało mogą być wioskami agroturystycznymi. Jest wiele walor&#243w np. w byłej Puszczy Sandomierskiej, rezerwat&#243w przyrody, ostoi zwierząt i roślin. Jest tyle wspaniałych zakątk&#243w Ziemi Mieleckiej, kt&#243re wydaje mi się, że jeszcze nie bardzo odkryliśmy.W. Gąsiewski – Rozumiem, że pojawią się one w kolejnych projektach samorządowych, a tymczasem dziękuję za rozmowę.
L. Deptuła – Dziękuję.Rozmawiał:
Włodzimierz Gąsiewski

Sprawdź również

Wieści Regionalne nr 3-4 (402-403) 4 IV 2023 – bezpłatna wersja jpg i pdf

W numerze m.in.: Strona 1: Strona 2: Chóralny Koncert Pasyjny Strona 3: Wieści mieleckie i …