W kolejną rocznicę pamiętnego września Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Ropczycach przygotowała dla mieszkańców, młodzieży i nauczycieli otwartą lekcję w ramach cyklu: „W cieniu historii Ziemi Ropczyckiej”, tym razem poświęconą działaniom wojennym w naszym regionie, a szczególnie eksperymentom rakietowym na Podkarpaciu. Ta specyficzna lekcja historii odbyła się 14 września br. w sali widowiskowej ropczyckiego Centrum Kultury.
Dzięki tego typu spotkaniom organizowanym przez naszą bibliotekę, od kilku lat zbieramy nowe fakty o ludziach i wydarzeniach, poszukujemy pełnej prawdy o wielu zwycięstwach i bohaterach po to, by wpisać je w dzieje wojenne Ziemi Ropczyckiej.
Jednocześnie dążymy do tego, aby młodzież naszego powiatu z pietyzmem przechowała pamięć o tamtych wydarzeniach. Spotkanie 14 września 2007 w Centrum Kultury w Ropczycach prowadzili: Pan Zygmunt Jurasz – Nadleśniczy z Tuszymy, który jest bardzo mocno zaangażowany w poszukiwania rakiety V-2 na byłym, niemieckim poligonie w okolicach wsi Blizna i okolicach Mielca, Pan Władysław Tabasz – Prezes TPZR, autor wielu opracowań dotyczących działań wojennych w naszym Reginie.
Pan Adam Sikorski autor programów poświęconych najnowszej historii „Było, nie minęło”, emitowanych w każdą sobotę w TV 3 , oraz Pan Andrzej Żylicz – Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Koło w Ropczycach, który odniósł się do archiwalnych filmów wyemitowanych podczas spotkania. Omówił także fakty, wydarzenia i zdjęcia zaprezentowane na spotkaniu.W otwartej lekcji historii uczestniczyli: władze samorządowe, młodzież ropczyckich szkół średnich oraz nauczyciele historii z całego powiatu. Grażyna WoźnyKierownik Działu Gromadzenia I Informacji Naukowej PiMBP w Ropczycach 22 września br. Adam Sikorski z ekipą filmową oraz kilkunastoma eksploratorami, m.in. z Krakowa, Rzeszowa, Lublina, Sędziszowa i Mielca przebywał w rejonie Blizny. Poprosiliśmy go wypowiedź. Oto jej fragment:
(…) Cała Polska żyje w tej chwili tą sprawą… Tak naprawdę jednak, to nie chodzimy za chwałą niemieckiego przemysłu zbrojeniowego, tylko za legendą polskiego podziemia, tych leśników, wywiadowców… To jest po prostu dla nas sprawa pewnego honoru, bo kiedy w kolejnej książce, która ukazała się zupełnie niedawno nie przeczytałem ani słowa o ludziach stąd – 16 leśnikach, którzy byli fundamentem tej ogromnej piramidy wywiadowczej. Jeżeli nie znalazłem ani słowa o oddziale Olka Rusina i tych partyzantach, którzy tutaj działali, dając osłonę tym zwiadowcom, doszliśmy do wniosku, że pora odwrócić te trendy. Znaleźliśmy wspaniałego partnera w osobie pana Zygmunta Jurasza, który tak się rozkochał w tych historycznych badaniach, że spokojnie może dzisiaj wystąpić z poważną naukową prelekcją na tematy rakietowe i oczywiście leśne.
Chcemy rozkręcić pewną spiralę zainteresowań lokalnych i te zainteresowania tu na miejscu rosną i myślę, że za dwa lata każda wycieczka, która będzie jechała w te okolice z pewnością skręci tu do rakietowego miasteczka w Bliźnie.
Na zdjęciu Adam Sikorski (w głębi) z członkami jego ekipy przy ruinach hali montażowej rakiet V2 w Bliźnie (tekst i fot. W. Gąsiewski)
Strona główna / Antykwariat wydawnictwa / Wydawnictwa / Wieści regionalne / Wieści Regionalne Nr 9/07 z 21 IX 2007 r.
Sprawdź również
Wieści Regionalne nr 3-4 (402-403) 4 IV 2023 – bezpłatna wersja jpg i pdf
W numerze m.in.: Strona 1: Strona 2: Chóralny Koncert Pasyjny Strona 3: Wieści mieleckie i …