Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Życie kulturalne / Wysyp gimnazjalnych twórców na konkursie w Jeżowem

Wysyp gimnazjalnych twórców na konkursie w Jeżowem

            Natalia Madej z Zespołu Szkół w Harasiukach tryumfowała w kategorii poezji, natomiast Bernadetta Siudak z Publicznego Gimnazjum w Jeżowem okazała się najlepsza w kategorii prozy. Takie decyzje podjęło jury III Konkursu Twórczości Literackiej „Gdy słowa dojrzewają”, który organizuje Zespół Szkół w Jeżowem dla młodzieży ze szkół gimnazjalnych.

            W pierwszej jego edycji wzięli udział uczniowie gimnazjów z powiatu niżańskiego i stalowowolskiego, jednak cieszący się dużą popularnością konkurs w kolejnych latach poszerzał swój zasięg. Trzecia jego edycja zgromadziła 74. młodych twórców wywodzących się nie tylko z wymienionych powiatów, ale także z powiatu rzeszowskiego, leżajskiego, mieleckiego i przemyskiego. 50 zgłoszeń napłynęło w kategorii prozy, zaś 24 w kategorii poezji. Patronat nad tym konkursem jest wyjątkowy, albowiem pozostaje on pod pieczą ogólnopolskiego kwartalnika literacko-artystycznego „Fraza” z Uniwersytetu Rzeszowskiego, Związku Literatów Polskich – Oddział w Rzeszowie, Stowarzyszenia Literackiego „Witryna” w Stalowej Woli, Starosty Niżańskiego Gabriela Waliłko oraz Gminnego Centrum Kultury w Jeżowem. Jury przewodniczy znana w regionie poetka Małgorzata Żurecka – wiceprezes Oddziału ZLP i „Witryny”. Ponadto o werdykcie decyduje troje jurorów: Marta Gdula-Żukowicz – prezes „Witryny”, polonista Zespołu Szkół w Jeżowem, Ryszard Mścisz (zarazem członek ZLP, „Witryny” i stały współpracownik „Frazy”) oraz polonistka Zespołu Szkół w Jeżowem i Liceum Ogólnokształcącego w Kamieniu – Irena Czyżowska-Smusz.

            Wysoki poziom gimnazjalnych twórców zadecydował o przyznaniu wielu nagród, wyróżnień i wyróżnień specjalnych. Gala finałowa miała miejsce 12 maja w auli Zespołu Szkół w Jeżowem i zgromadziła laureatów, ich opiekunów, młodzież szkolną oraz zaproszonych gości. Zaszczycili swoją obecnością finał III Konkursu Twórczości Literackiej pani Anna Orzoł – naczelnik Wydziału Edukacji, Spraw Społecznych i Promocji Starostwa Powiatowego w Nisku oraz członek Rady Powiatu Niżańskiego – Krzysztof Krawiec. Powitał gości i zainicjował imprezę dyrektor Zespołu Szkół w Jeżowem – Stanisław Haduch. Następnie zabrał głos jej organizator, pełniący zarazem funkcję prowadzącego, Ryszard Mścisz. Fragmenty najlepszych z  nagrodzonych tekstów zaprezentowały w dwóch odsłonach uczennice klasy II LO w Jeżowem: Paulina Kępa, Beata Ciak, Ewelina Błądek, Łucja Wojtanowicz i Justyna Rębisz. Przewodnicząca jury Małgorzata Żurecka natomiast podzieliła się ciekawymi spostrzeżeniami i wnioskami związanymi z tegoroczną edycją konkursu.

            Formą urozmaicenia i uatrakcyjnienia konkursu był znakomity występ kabaretowy z udziałem pierwszoklasistek Sabiny Przybysz i Gabrieli Pikor oraz drugoklasisty Dawida Bolki. Wprowadzeni w miły nastrój uczestnicy finałowej gali mieli następnie okazję wysłuchać uwag warsztatowych na temat konkursu, które przedstawił Ryszard Mścisz. Pojawiły się tu między innymi dane statystyczne i ciekawostki, uwagi dotyczące twórczości poetyckiej i prozatorskiej oraz związane z wymogami formalnymi konkursu.

            Kulminacyjny moment konkursu „Gdy słowa dojrzewają” to odczytanie przez prowadzącego protokołu i wręczenie sporej ilości nagród. Wręczali je jurorzy oraz pani Anna Orzoł i pan Krzysztof Krawiec. Poza zwycięzcami, Natalią Madej i Bernadettą Siudak, wśród najlepszych znaleźli się zdobywcy drugich nagród: Julia Darnia z Dąbrowicy, Agnieszka Drąg z Nowosielca i  Katarzyna Marut ze Starego Nartu (proza) oraz Katarzyna Kołodziej z Gimnazjum nr 1 w Nisku (poezja). Nagrody trzecie przypadły z kolei Karolinie Rachwał z Krzywczy i Justynie Sagan z Zarzecza (poezja) oraz Katarzynie Cisek z Jeżowego i Karolinie Pasierb z Sokołowa Małopolskiego (proza). Poza tym przyznano wiele wyróżnień i trzy wyróżnienia specjalne zasponsorowane przez członków jury: Małgorzatę Żurecką i Ryszarda Mścisza. W wymiarze ilościowym furorę zrobili uczniowie gimnazjów stalowowolskich, którzy mieli aż 12. laureatów (wśród wyróżnionych). Warto zauważyć także grupę osób nagrodzonych podwójnie. Znaleźli się wśród nich Natalia Madej z Zespołu Szkół w Harasiukach, Karolina Rachwał  z Publicznego Gimnazjum w Krzywczy (poezja i proza) oraz Katarzyna Marut z Zespołu Szkół w Starym Narcie i Edyta Kolano z Zespołu Szkół w Groblach (laur literacki i wyróżnienie specjalne).

            Specjalne dyplomy wręczono także opiekunkom laureatów konkursu. Największą ilość nagrodzonych osób miały polonistki stalowowolskie: mgr Joanna Siewielec z Gimnazjum nr 4 (czterech) oraz Zofia Wlazło z Gimnazjum nr 5 (trzech).

            Finałową galę zakończyły wystąpienia jurorów i gości ze Starostwa Powiatowego w Nisku. Później laureaci i opiekunowie zostali zaproszeni na skromny poczęstunek, trwały sesje zdjęciowe oraz kuluarowe rozmowy związane z kolejną tak udaną, cieszącą się ogromnym zainteresowaniem edycją konkursu.

Ryszard Mścisz

Konkurs w JeĹźowem

Sprawdź również

Przemysław Gintrowski w „Przesłuchanie człowieka” Tejkowskiego

Przemysław Gintrowski, kompozytor, wokalista, bard opozycji, z pewnością zasłużył na pamięć następnych pokoleń, nic więc …