Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Fotogaleria / Zrozumieć media – z ziemi mieleckiej okno na świat i nowe widnokręgi [132 zdjęcia]

Zrozumieć media – z ziemi mieleckiej okno na świat i nowe widnokręgi [132 zdjęcia]

Nawet nie wiemy, a wśród młodzieży szkół średnich powiatu mieleckiego rośnie nam nowe pokolenie dziennikarzy, reporterów, filmowców i fotografów. Ten ogromny potencjał medialny młodych mieszkańców Mielca i powiatu wykazały nowatorskie w sposobie realizacji i treściach warsztaty edukacyjne dla młodzieży pod hasłem „Nowe Widnokręgi – Zrozumieć Media”, które odbyły się 20 marca 2018 r. w Zespole Szkół Technicznych w Mielcu. Przeprowadzili je młodzi wykładowcy z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu: redaktorzy, dziennikarze, montażyści oraz operatorzy z Radia Maryja i Telewizji TRWAM.

Podczas żywo i zajmująco prowadzonych zajęć  mało kto zauważył, że właśnie w tym dniu był pierwszy dzień astronomicznej wiosny, ale mimo padającego na zewnątrz śniegu, atmosfera na wypełnionej po brzegi auli była wiosenna i gorąca. O dziwo nikt się nudził. Młodzież fascynował obraz telewizyjny, który według wykładowców absorbuje przeciętnie aż 70% naszej uwagi. Nie brakowało chętnych do szybko następujących po sobie ćwiczeń medialnych. Prowadzenia prognozy pogody, audycji sportowej, wywiadu i innych. Wykładowcy z Torunia nie przyjechali tylko z mądrymi słowami. Na scenie urządzili prawdziwe studio telewizyjne, a tuż za drzwiami stał profesjonalny wóz transmisyjny. To musiało się podobać, zwłaszcza że pokazywano też co można zrobić z obrazem, jak go wykorzystać w rzetelnej informacji, pokazując też że niektórzy wykorzystują go do zwykłych manipulacji.

Kolejne 20% naszej uwagi pochłania dźwięk i tu znów wkroczył najnowszy sprzęt i technika. Prowadzący te zajęcia inżynier „dźwiękowiec” w ciągu zaledwie kilku minut dokonywał niemal cudów w pracy nad głosem. Pokazał, że można go upiększyć, ale też i łatwo go również zmanipulować. Przestrzegał przed pochopnymi wywiadami i sondami na ulicy, gdzie prowadzący wywiad może nam nawet wmówić, że Sylwestra jest w piątek 13-tego.

I wreszcie tylko 7% procent uwagi dla tekstu. Nawet prowadzące tę część warsztatów panie z Torunia dostały najmniej czasu. Jednak i w takim skrócie w bardzo przystępny sposób wyjaśniły istotę tworzenia informacji. Bardzo aktywnie pomagała im w tym sala, z której uczniowie dość trafnie oddzielali informację od sugestii, a nawet propagandy.

W sumie blisko 4 godziny warsztatów na pewno nie były czasem straconym dla uczniów. Pożyteczne były też dla nauczycieli opiekunów, a na pewno pouczające dla władz powiatu w osobach starosty Zbigniewa Tymuły i wicestarosty Marii Napieracz, dla których komunikacja społeczna to ważna sfera działalności. Z warsztatów skorzystał też zapewne cały czas obecny dyrektor ZST Mariusz Wojciechowski, dzięki gościnności którego, w doskonale medialnej i akustycznej, jak się okazuje auli, mogła się odbyć ta impreza.

W trakcie warsztatów 11-osobowa grupa uczniów z różnych szkół mieleckich zapewniała obsługę medialną wydarzenia. Wykonali oni sporą dziennikarską pracę. Na zakończenie zaprezentowano stworzone przez nich materiały prasowe, radiowe oraz telewizyjne. Można je odnaleźć na stronie: https://wsksim.edu.pl/media-od-kuchni-nowe-widnokregi-zrozumiec-media-w-mielcu/

Znajduje się tam także sporo zdjęć młodych fotografów, a my gratulując pomysłu tak oryginalnego i ciekawego pierwszego dnia wiosny, prezentujemy jeszcze swój fotoreportaż warsztatowy.

Włodzimierz Gąsiewski

PS

Dziękujemy także za zaświadczenie ukończenia warsztatów. Dla niektórych będzie to być może pierwszy stopień w ich medialnej karierze.

Sprawdź również

„Opowiem Ci o Sprawiedliwych”

„Opowiem Ci o Sprawiedliwych” – projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwiz Markowej”, spotkanie z współautorem książki „Błogosławiony …