Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / AWP poleca / Żyjąc pod słońcem a czasem pod księżycem… zmarł ks. kan. Franciszek Dziedzic

Żyjąc pod słońcem a czasem pod księżycem… zmarł ks. kan. Franciszek Dziedzic

Ks. Franciszka Dziedzica poznałem ponad 40 lat temu i często się krzyżowały nasze ścieżki… A to z powodu wspólnych znajomych z okresu jego posługi jako wikariusza w Borowej k. Mielca, z którą też wiele lat byłem związany. A to z powodu moich dziennikarskich i historycznych zainteresowań regionalnych, w tym gen. Władysławem Sikorskim, rodakiem z Tuszowa Narodowego, gdzie ks. Franciszek Dziedzic był proboszczem i szczególnie także pielęgnował pamięć Generała. A to chociażby z powodu mojej wieloletniej fascynacji Tadeuszem Kantorem, jeszcze z czasów studiów, a potem gdy odkrywałem wciąż nowe jego związki z ziemią mielecką… I okazało się, że ksiądz Franciszek Dziedzic, podobnie jak Kantor urodził się w Wielopolu i mógł mieć z nim styczność, zwłaszcza w okresie powojennym, gdy wielki reżyser w wielopolskiej świątyni wystawił swoje „Wielopole, Wielopole”. Piszę o tym w swojej książce „Moje okruchy Kantora”, gdzie przywołuję inną z kolei książkę, tym razem ks. Franciszka Dziedzica pt. „Żyjąc pod słońcem, czasem pod księżycem”, wydaną w Tarnowie w 2001 r.

Ks. Franciszek Dziedzic wspomina w niej swoje przedwojenne i wojenne dzieciństwo w Wielopolu Skrzyńskim, gdzie był świadkiem tamtejszej zagłady Żydów, którym szczerze współczuł tej tragedii. Wspomina swoją już powojenną szkołę średnią, a potem czas pracy jako… agronoma i potem już studia seminaryjne. Wreszcie święcenia kapłańskie, prymicje i kolejne wikariaty. Potem już pierwsze i jedyne na lata probostwo, właśnie w Tuszowie Narodowym, do którego już później jak ks. emeryt wracał wielokrotnie.

Ks. Franciszek Dziedzic, ur. 10 II 1927 r. w Wielopolu Skrzyńskim. Wyświęcony 29 VI 1955 r. Najpierw wikary w parafii Olszyny, a w latach 1964-1966 w parafii Borowa k. Mielca, następnie proboszcz parafii Tuszów Narodowy. W 2003 r. przeszedł na emeryturę. Został odznaczony godnością kanonika honorowego Kapituły Kolegiaty w Opatowie.

Zmarł 26 maja 2024 r.

Niech spoczywa w pokoju.

dr Włodzimierz Gąsiewski

Program uroczystości pogrzebowych:

Wtorek, 28 maja
Godz. 18:00 – Eksporta do kościoła w Tuszowie Narodowym i Msza Święta żałobna.

Środa, 29 maja
Godz. 13:00 – Msza Święta pogrzebowa i złożenie ciała Zmarłego na starym cmentarzu w Wielopolu Skrzyńskim.

Wieczny odpoczynek, racz mu dać, Panie…

Źródło: Ks. Grzegorz Słodkowski w: https://diecezjasandomierska.pl/zmarl-ks-kan-franciszek-dziedzic/ oraz Sz. Komoński, Kapłani parafii Borowa. Słownik biograficzny. Borowa 1993, s. 10

Zobacz także:

Włodek Gąsiewski, „moje okruchy Kantora od krakowskiej „Umarłej klasy” przez Hohenbach (Czermin), Schönanger, Mielec…”

Sprawdź również

PZL Mielec zdobywa pierwszą nagrodę w ogólnopolskim konkursie Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (SIMP)

MIELEC, 09.10.2024 r. – Pion Techniczny PZL Mielec, firmy należącej do Lockheed Martin, zdobył I …