Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Region / Gospodarka i ekonomia / Wyprodukowany w Mielcu śmigłowiec Black Hawk w ćwiczeniach medycznych NATO

Wyprodukowany w Mielcu śmigłowiec Black Hawk w ćwiczeniach medycznych NATO

Śmigłowiec Black Hawk z floty rumuńskiego Generalnego Inspektoratu Lotnictwa (IGAv) uczestniczył na Węgrzech w wojskowych ćwiczeniach medycznych NATO Vigorous Warrior. Wyprodukowany w PZL Mielec wiropłat był jedną z największych atrakcji tych ćwiczeń.

Polskie Zakłady Lotnicze dostarczyły do rumuńskiego Generalnego Inspektoratu Lotnictwa (IGAv) siedem wielozadaniowych śmigłowców nowej generacji S-70 Black Hawk w 2023 roku.

W kabinie śmigłowców, zarówno w wersji lądowej, jak i morskiej znajduje się wyposażenie medyczne zaprojektowane i dostarczone wraz z firmą DELTAMED, integratora pojazdów ratunkowych przystosowanych do opieki nad pacjentami i ratownictwa z siedzibą w Klużu-Napoce. – Śmigłowce Black Hawk dostarczone do Rumunii to pierwsze wyprodukowane w Mielcu śmigłowce w konfiguracji medycznej, dzięki czemu mogą być wykorzystywane w szerokim zakresie zadań. Udowadnia to uczestnictwo w manewrach NATO Vigorous Warrior – powiedział Janusz Zakręcki, Prezes i Dyrektor Naczelny, PZL Mielec.

Rumuńskie śmigłowce Black Hawk mogą realizować misje poszukiwawcze oraz ratownictwa morskiego i lądowego, gasić pożary, transportować ludzi i wyposażenie, dostarczać wsparcie medyczne  w nagłych wypadkach.

Vigorous Warrior to największe ćwiczenia medyczne NATO. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 1600 ekspertów z dziedziny medycyny wojskowej z 27 krajów NATO i kilku państw partnerskich. Manewry organizuje NATO Centre of Excellence for Military Medicine (NATO MILMED COE) w porozumieniu z krajem-gospodarzem co dwa lata.

Tegoroczna edycja Vigorous Warrior odbyła się w połączeniu z ćwiczeniami chemicznymi, biologicznymi, radiologicznymi i nuklearnymi Clean Care. Do ćwiczeń wykorzystano dziesiątki jednostek medycznych i placówek leczniczych, które według założonego scenariusza miały na celu przeszkolenie w zakresie zapewniania wsparcia medycznego w ramach operacji „artykułu V NATO”. Celem manewrów jest także wzmocnienie relacji i taktyki w celu lepszego przygotowania NATO do reagowania na kryzysy i nieprzewidziane zdarzenia.

Zdjęcia z ćwiczeń można obejrzeć tutaj:

https://tiny.pl/dd1p9

https://tiny.pl/dd1pc

https://tiny.pl/dd1p5

https://tiny.pl/dd1pp

Agnieszka Gąsiewska
PR & Marketing Manager 

Dział PR i Marketingu / PR&Marketing Manager

Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. / RMS

p r o m o c j a :

ZAPISKI I WSPOMNIENIA LOTNICZE MIELEC I OKOLICE… jubileuszowo-tematyczne „NADWISŁOCZE” XX LAT 2003-2023/2024 nr 50/2023 – zapraszamy do współpracy

Sprawdź również

Dzieci z półkolonii w „Jadernówce”

W ostatnich dniach w Muzeum Historii Fotografii “Jadernówka’’ w Mielcu gościły dzieci z mieleckich półkolonii. …