Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Antykwariat wydawnictwa / Wydawnictwa / Wieści regionalne / Wieści Regionalne nr 2/07 z d. 23 II 2007 r.

Wieści Regionalne nr 2/07 z d. 23 II 2007 r.

Wieści Regionalne
nr 2/07 z d. 23 II 2007 r.Rewitalizacja czy likwidacja
Blisko już rok temu 21 marca 2006 r., Janusz Chodorowski na specjalnej konferencji prasowej przedstawił założenia tzw. Lokalnego Planu Rewitalizacji dla miasta Mielca, kt&#243ry przewidywał wiele działań na rzecz rozwoju turystyki, poprawy estetyki, jakości życia, wsparcia lokalnych firm, spadku bezrobocia, poprawy bezpieczeństwa i wyr&#243wnywanie szans. Program miał obejmować obszary A, B, C i D, z kt&#243rych A obejmują mielecką Star&#243wkę, B – tzw. "Osiedle Robotnicze", C – Miasteczko Młodego Robotnika i D – obszar przemysłowy.
Od roku nie ukazała się żadna informacja, jak wygląda realizacja programu i jakie są dalsze plany w zakresie jego urzeczywistniania. Na pewno do tej pory na mieleckiej Star&#243wce nie podjęto żadnych działań rewitalizacyjnych, może poza jednym, tj. zburzenia zabytkowej kamieniczki przy ul. Nowy Rynek, kt&#243ry także obejmuje program LPR-u.
Ulica Nowy Rynek, to prawdopodobnie jedna z najstarszych części miasta. Według ubiegłorocznej miejskiej publikacji "Mielec wczoraj i dziś. Wędr&#243wki po mieście", autorstwa Jerzego Skrzypczaka – dyrektora Muzeum Regionalnego w Mielcu oraz J&#243zefa Witka – kierownika Biura Promocji i Informacji Urzędu Miejskiego w Mielcu, napisanej według koncepcji Janusza Chodorowskiego – prezydenta miasta Mielca, znajduje się także ulica Nowy Rynek.
Ulica ta, o długości 136 m, na osiedlu J. Kilińskiego biegnie od. ul. Mickiewicza do placu targowego, pełniącego też funkcję parkingu. Ulica ta funkcjonowała w XIX w., a na planie miasta figurowała już od 1895 r. i należała do części miasta zamieszkałej gł&#243wnie przez Żyd&#243w, kt&#243rych większość budynk&#243w została zniszczona podczas II wojny światowej, jak r&#243wnież już w okresie powojennym.
Obecnie na ulicy Nowy Rynek pozostały już tylko dwa zabytkowe budynki: drewniany nr 5 z ok. 1850 r. i murowany nr 6 z przełomu XIX i XX w. Ulica ta prawdopodobnie była wybrukowana i posiadała tzw. rynsztoki Obecnie jest wyasfaltowana, posiada po obu stronach chodniki oraz niewielki skwerek.
Na przeciw ul. Nowy Rynek do II wojny światowej stała mielecka synagoga. Spalona i częściowo zburzona przez Niemc&#243w 13 IX 1939 r. W&#243wczas to hitlerowcy w jej wnętrzu spalili żywcem kilkudziesięciu Żyd&#243w. Synagoga została ostatecznie rozebrana przez Niemc&#243w w 1943 r., a po wojnie władze komunistyczne zdecydowały o zbudowaniu tu dość prymitywnego obiektu handlowego, kt&#243ry po 1990 r. przechodzi ze zmiennym szczęściem w r&#243żne ręce, co pewien czas zamykany i opustoszały.
Za handlowym blaszakiem od. strony parkingu, ul. Lelewela i Nowy Rynek stoi obelisk wraz z tablicą informacyjną, odsłonięty 21 IX 1985 r., poświęcony pomordowanym w synagodze Żydom. M&#243głby on być nawet swoistą atrakcją turystyczną Mielca, ale jest to obiekt mało rzucający się w oczy, zarośnięty drzewami, a dodatkowo ciągle dewastowany, m.in. przez malowanie hitlerowskiej swastyki oraz obraźliwe napisy. Nawet we wspomnianym miejskim wydawnictwie o charakterze ekskluzywnego albumu, przeznaczonego też zapewne do odwiedzających gości Mielec, na dużym A-4, kolorowym zdjęciu, w lewym g&#243rnym rogu obelisku znajduje się napis "PRECZ", a pod tablicą dopiero co zamalowany napis i symbol nazizmu.
Zapewne władze miejskie rozbi&#243rki kamienicy dokonały zgodnie z prawem, ale chyba nie jest to najlepszy początek "Rewitalizacji" mieleckiej Star&#243wki.
Włodzimierz Gąsiewski

Sprawdź również

Wieści Regionalne nr 3-4 (402-403) 4 IV 2023 – bezpłatna wersja jpg i pdf

W numerze m.in.: Strona 1: Strona 2: Chóralny Koncert Pasyjny Strona 3: Wieści mieleckie i …