Młodzi mielczanie właśnie otrzymali szansę na zorganizowanie sobie wolnego czasu, który do tej pory najczęściej spędzali na przyblokowych ławkach. Dwoje streetworkerów, którzy swoją pracę rozpoczynają we wrześniu, postara się pomóc wcielić w życie ich pomysły.
Projekt związany z pracą streetworkerów ma charakter pilotażowy w naszym mieście i jest zupełnie nową formą pracy z dziećmi i młodzieżą. Do ich zadań będzie należała organizacja
i prowadzenie zajęć o charakterze profilaktycznym, opiekuńczym i wychowawczym z dziećmi i młodzieżą, która spędza swój wolny czas w sposób niezorganizowany, poza domem. Specyfika pracy streetworkera polega na tym, że działania podejmowane są w środowisku otwartym, w miejscach szczególnie uczęszczanych przez dzieci i młodzież. Mamy świadomość, iż istnieje bardzo duża grupa dzieci, która nie korzysta ze świetlic, która nie ma na siebie pomysłu. Brak perspektyw, brak zajęcia oraz wsparcia w codziennych problemach mogą powodować zwiększone ryzyko wystąpienia zachowań niepożądanych społecznie – eksperymentowania alkoholem, narkotykami, naruszania prawa itp. – Dlatego postanowiliśmy znaleźć osoby z charyzmą, lubiące pracować z młodzieżą, które pozwolą każdemu młodemu mielczaninowi odkryć w sobie potencjał i podpowiedzieć jak go rozwijać – powiedziała Aneta Durda z Biura Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Mielcu, który jest organizatorem pracy streetworkerów.
W konkursie na „ulicznych pedagogów” wyłoniono Karolinę Czaję i Pawła Burka, którzy swoją pracę rozpoczynają już we wrześniu. – Jesteśmy przekonani o tym, że młodzi ludzie w naszym mieście są pełni pomysłów, a jedynie brak pewnych technicznych, czy organizacyjnych możliwości sprawia, że nie mogą wcielać ich w życie. Mamy nadzieje, że nasza praca będzie przysłowiową wędką dla młodzieży, dzięki której osiągną cel – powiedziała Karolina Czaja. Oboje z Pawłem mają wykształcenie pedagogiczne, będące podstawą tej pracy.
W ramach projektu przewidziano różnego rodzaju zajęcia zgodne z zainteresowaniami dzieci i młodzieży, wynikające z ich potrzeb i pomysłów. – Będzie to m.in. m.in. udział w zajęciach tanecznych hip-hop i break dance, wyjścia do kina, na basen, kręgielnię, nauka gry w tenisa ziemnego i stołowego oraz bilard, uczestnictwo w zajęciach plastycznych, lekcjach karate. W planach jest także organizacja ogniska oraz gry terenowej w ramach oferty instytucji, placówek na terenie miasta Mielca tj. SCK, ZHP, MOSiR, SDK i innych – dodała Aneta Durda.
Szczegółowe informacje na temat projektu oraz pracy streetworkerów można uzyskać w Biurze Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego pod nr tel. 17 788 85 74.
W każdym dziecku drzemie potencjał, tylko muszą wystąpić pewne okoliczności, które umożliwią odkrycie go i rozwijanie dlatego szukamy osoby z charyzmą, nie bojącej się wyzwań, dla której praca z dziećmi i młodzieżą to przede wszystkim pasja. Kształt tej pracy zależeć będzie od kreatywności samego prowadzącego. Wyznaczamy tylko pewne kierunki pracy, natomiast nie narzucamy form, metod czy środków.
W ramach projektu przewidziano różnego rodzaju zajęcia zgodne z zainteresowaniami dzieci i młodzieży, wynikające z ich potrzeb i pomysłów.
Szczegółowych informacji na temat projektu udziela pracownik Biura Spraw Społecznych pod nr. tel. 17 788 85 74
Inf. Krzysztof Urbański
Biuro Promocji i Informacji