Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Życie kulturalne / Podróże dalekie i bliskie. Drezno miasto królewskie i polskie ślady

Podróże dalekie i bliskie. Drezno miasto królewskie i polskie ślady

Drezno, to w historii Polski miasto szczególne, gdyż właśnie stamtąd wywodziło się dwóch królów polskich: August II Mocny, urodzony w Dreźnie w 1670 r., elektor saksoński i od 1697 r. król Polski, którzy rządził Rzeczypospolitą z przerwami i wielkimi perypetiami do 1733 r., kiedy to zmarł na zamku królewskim w Warszawie. Został pochowany w katedrze wawelskiej, jego trzewia zaś w kościele Kapucynów w Warszawie, a serce w kościele dworskim w Dreźnie. Drugi drezdeńczyk i król Polski jednocześnie, to August III Sas, który urodził się w 1696 r. w Dreźnie. W latach 1733-1763 król Polski i jako Fryderyk August II elektor saski. Zmarł w 1763 r. w Dreźnie i został pochowany i tu został pochowany w kościele pałacowym. Nie oceniając rządów i polityki obu królów i ich skutków dla Rzeczypospolitej, z przyjemnością i satysfakcją odwiedza się dziś Drezno, w którym przewodnicy co chwila, zwłaszcza dla polskich wycieczek, pokazują polskie ślady w tym pięknym mieście.

Oczywiście Drezno, to przede wszystkim wspaniałe zabytki. Obowiązkowy jest  zespół pałacowy Zwinger, a w nim galeria malarstwa starych mistrzów, muzeum porcelany oraz salon matematyczno-fizyczny, gdzie jest wiele ciekawych zabytków techniki, globusów, zegarów itp. Żelaznym punktem wycieczek, jest także Kościół Marii Panny – Frauenkirche, zniszczony całkowicie podczas alianckiego bombardowania Drezna 13-14 lutego 1945 r. i odbudowany w latach 1994-2005. Miałem okazję latem 1989 r. oglądać ruiny tego kościoła, a teraz jesienią 2013 r. podziwiać już pięknie dobudowaną świątynię. Drugim wspaniałym kościołem jest katolicka katedra Świętej Trójcy – Hofkirche, która podczas nalotu została również poważnie zniszczona i odbudowywana do 1965 r. Ciekawostka tej świątyni jest fakt, że odbywające się w  niej precesje nigdy nie wyszły poza jej mury, co związane było z większością protestancką miasta, która nie mogła się pogodzić z przejściem na katolicyzm Augusta II i III – królów katolickiej Polski.

Dziś zniszczone niemal doszczętnie podczas amerykańsko-angielskiego nalotu Drezno zachwyca, a swoją wojenną tragedią przypomina nieco jeszcze bardziej zniszczoną Warszawę. Na przełomie ostatnich wieków w Dreźnie przebywało wielu wybitnych Polaków, jak chociażby Kazimierz Pułaski i Jan Henryk Dąbrowski. Drezno gościło też polskich emigrantów, przez 20 lat żył tu i tworzył Józef Ignacy Kraszewski. Tu powstała m.in. jego słynna „Stara baśń” oraz „Hrabina Cosel” i inne powieści. W Dreźnie gościł też m.in. Juliusz Słowacki, Adam Mickiewicz, Fryderyk Chopin i inni. Jeśli więc będziemy kiedyś wybierać się na Zachód, w tym do Niemiec, warto odwiedzić bliskie Polsce Drezno.

Inf. i fot. Włodzimierz Gąsiewski

 

Wycieczka do Drezna 13 X 2013 r. (fot. Wł‚odzimierz Gą…siewski)

 

Sprawdź również

„Przebudzenie” Marioli Wawrzusiak-Borcz

„Przebudzenie” Marioli Wawrzusiak-Borcz to wystawa, która z pewnością wzbudzi duże zainteresowanie publiczności. Niezwykłe, żelazne rzeźby …