Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Grid / Polacy, Tatarzy, Żydzi, Niemcy, Romowie, Szwedzi, Holendrzy, Francuzi – różne narody na ziemi mieleckiej

Polacy, Tatarzy, Żydzi, Niemcy, Romowie, Szwedzi, Holendrzy, Francuzi – różne narody na ziemi mieleckiej

2„Różne narody, ludzie i miejsca na Ziemi Mieleckiej w historii lokalnej, Polski i Europy” w publikacjach Włodzimierza Gąsiewskiego, to temat spotkania autorskiego, które 7 grudnia 2016 r. odbyło się w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Rzeszowie – Filia w Mielcu.

Przybyłych gości przywitała Józefa Krasoń – kierownik biblioteki, a z zaproszenia skorzystali m.in. Arkadiusz Gałkowski – dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Mielcu, Bogdan Bieniek – dyrektor Wydziału Funduszy, Inwestycji i Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego w Mielcu, dr Jerzy Skrzypczak – dyrektor Muzeum Regionalnego w Mielcu, Jolanta Strycharz – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu, Janusz Chojecki – prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Wł. Szafera w Mielcu, Józef Witek – radny miejski, autor m.in. ,,Encyklopedii Miasta Mielca”, Michał Deptuła – radny Powiatu Mieleckiego, Feliks Czop – prezes Mieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Janusz Wyzina – prezes Oddziału Miejskiego PTTK w Mielcu i inni.

Na początku spotkania, podczas krótkiej prelekcji Włodzimierz Gąsiewski przedstawił pokrótce różne narody, które obok gospodarzy tych ziem – Polaków, współtworzyli historię, kulturę, naukę i gospodarkę ziemi mieleckiej. Wśród nich np. byli, bardzo mało dziś znani Tatarzy, którzy zasiedlili całe wsie, przez niektórych zwane nawet tatarskimi. Byli to także Żydzi, którzy poza handlem, czy też rzemiosłem wzbogacali ten teren w nauce i kulturze wydając wiele wybitnych postaci. Znaczną grupę stanowili Niemcy, którzy osiedlili się tu pod koniec XVIII w. Oni też do mieleckiej wsi wprowadzili nowe metody uprawy ziemi, m.in. sadownictwo, warzywnictwo. Ich dziełem jest układ wsi zwany ulicówką czy też szeregówką, oni też zainicjowali swoiste święto plonów tzw. kiermasz obchodzony na św. Marcina 11 listopada każdego roku. Po potopie szwedzkim w naszych stronach pozostali liczni Szwedzi i mieszkańców niektórych wiosek do dziś nazywa się Szwedami. Spotyka się także wzmianki o osadnictwie holenderskim, w czasach przedchrześcijańskich ziemie nad Wisłą i Wisłoką nawiedzali m.in. Wikingowie. Do dziś także kolorytu zwłaszcza w Mielcu dodają osiedleni tu Romowie. Można też wspomnieć o przybyłych tu na początku okupacji niemieckiej przesiedleńcach z Poznania.

W związku z tym główną myślą przekazu Włodzimierza Gąsiewskiego, jak też i głosów w dyskusji, była potrzeba prowadzenia badań historycznych poświęconych poszczególnym narodom, jak organizowanie imprez, konferencji naukowych, czy nawet wydarzeń kulturalnych ukazujących dorobek poszczególnych narodowości. Być może urozmaiciłoby to ofertę turystyczną Mielca, a nawet przysporzyło z tego tytułu dochodów.

W sumie spotkanie w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Rzeszowie – Filia w Mielcu, która niemal na co dzień poza działalnością biblioteczną organizuje różnorodne wydarzenia oświatowo-kulturalne, należy uznać za bardzo owocne. Piszący te słowa prelegent wyraża szczególne podziękowanie dla kierownictwa i pracowników Biblioteki Pedagogicznej, a uczestnikom za przybycie i udział w dyskusji. Należy wyrazić także nadzieję, że tego rodzaju podwieczorki historyczne przy kawie, herbacie i słodyczach, znajdą także innych gospodarzy i będą odbywać się częściej.

Włodzimierz Gąsiewski

Zdjęcia: Studio Wizualne Damian Gąsiewski

Na spotkaniu zostały zaprezentowane m.in:

„Eksplorator Regionalny” mielecki, podkarpacki, ogólnopolski i globalny. Tom I – 2016 r.

Ukazał się album ,,Gmina Wadowice Górne – historia i współczesność”

„Ludzie i miejsca pamięci gminy Mielec” – wywiad z Włodzimierzem Gąsiewskim

Sprawdź również

„Opowiem Ci o Sprawiedliwych”

„Opowiem Ci o Sprawiedliwych” – projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwiz Markowej”, spotkanie z współautorem książki „Błogosławiony …