Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Najnowsze wiadomości / Wydarzenia kulturalne SCK Mielec lipiec 2019

Wydarzenia kulturalne SCK Mielec lipiec 2019

Kulturalny lipcowy rozkład jazdy

4 lipca

II koncert 22. Mieleckiego Festiwalu MuzycznegoPOLISH WIND ENSEMBLE i Wacław GOLONKA – organy – 4 lipca 2019, godz. 19.30, kościół MBNP.

Wstęp wolny

 

* * *

Polish Wind Ensemble – Polski Zespół Instrumentów Dętych zapoczątkował swoją działalność w 2017 roku koncertem podczas Chorzowskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej – Organy Plus. W 2018 r. orkiestra wspólnie z zespołem „Skaldowie” wykonywał koncert inaugurujący Letni Sezon Turystyczny w Małopolsce organizowany przez Małopolską Organizację Turystyczną.

W skład zespołu wchodzi ok. 25 muzyków. Są to instrumentaliści grający na instrumentach dętych oraz perkusyjnych. W repertuarze znajdują się zarówno utwory muzyki klasycznej jak i rozrywkowej. W jej wykonaniu można usłyszeć znane tematy muzyki filmowej, operetkowej oraz transkrypcje wielu dzieł symfonicznych. Podczas koncertu nie zabraknie nawiązań  do Pienin – regionu, z którym zespół jest związany.

Polish Wind Ensemble jest projektem realizowanym przez  Fundację Promocji Artystycznej Pro-Classical z siedzibą w Krościenku nad Dunajcem. Działalnością orkiestry kieruje Wojciech Kwiatek- klarnecista, Prezes Zarządu Fundacji Pro-Classical. Nadzór merytoryczny nad wykonywanymi dziełami sprawuje dr hab. Paweł Krauzowicz, prodziekan wydziału instrumentalnego Akademii Muzycznej w Krakowie.

Dr Wacław Golonka – organista, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Hochschulefür Musik undDarstellende Kunst w Wiedniu, laureat konkursów organowych w Pradze, Norymberdze i Pretorii. Działalność koncertowa zaprowadziła go do Azji, RPA, Ameryki Północnej oraz wielu krajów Europy. Występował w wielu europejskich katedrach i salach koncertowych. W 1997 r. zagrał serię koncertów w USA, odbył także trzykrotnie tourneé po Republice Południowej Afryki, występując w najważniejszych ośrodkach muzycznych kraju. Wacław Golonka występował jako solista z orkiestrami światowej sławy, np. z orkiestrą Concerto Avenna nagrał koncert organowy Pawła Łukaszewskiego (nagroda Fryderyka 2008). Zrealizował wiele nagrań dla stacji telewizyjnych i radiowych w kraju i za granicą. W 1998 r. telewizja Katowice zrealizowała film o jego działalności p.t: ,,Muzyka dźwięku i przestrzeni”. Jako kameralista współpracuje z wieloma artystami, prezentując muzykę wszystkich epok i stylów. Szerokim polem jego działania jest praca związana z organizacją festiwali muzycznych, na które zaprasza wyróżniających się młodych organistów i kameralistów. Pracuje w Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie prowadzi klasę organów.

 

7 lipca

III KONCERT 22. Mieleckiego Festiwalu Muzycznego – koncert laureatów Międzynarodowego Forum Pianistycznego„Bieszczady bez granic” – 7 lipca 2019, godz. 19.30, Sala KrólewskaPaństwowej Szkoły Muzycznej w Mielcu

Bezpłatne wejściówki

 

* * *

Gabriela Bortnowska ma 17 lat i pochodzi z Koszalina. Chodzi do 4 klasy OSM II st. ZPSM w Koszalinie, gdzie zaczęła swoją edukację.

Gabriela pochodzi z rodziny z tradycjami muzycznymi – jej rodzice i dziadkowie, teraz również siostra, są pianistami. Gabriela grę na fortepianie rozpoczęła w wieku 5 lat pod kierunkiem dziadka, mgr Aleksandra Bortnowskiego, a teraz kontynuuje naukę ze swoim ojcem, mgr Pawłem Bortnowskim. Oprócz grania solo, Gabriela zajmuje się też muzyką kameralną. Od wielu lat tworzy duet z siostrą, Julią Bortnowską, który zdobył Grand Prix na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Gran Klavier” w Alcali (marzec 2017). Oprócz tego Gabriela miała okazję grać w kwartecie fortepianowym, a do niedawna również w trio fortepianowym ,,Trio Bacewicz” z Konstancją Śmietańską i Wiktorem Dziedzicem. W ubiegłym roku zespół ten zajął II Miejsce w Międzynarodowym Konkursie Radiowym „Concertino Praga” (styczeń 2018). Dzięki tej nagrodzie trio wzięło udział w koncercie laureatów w Pradze transmitowanym na żywo przez czeską radiofonię oraz serii koncertów w zabytkowych zamkach Czech.

Jako solistka Gabriela miała okazję już występować z orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej, a także z Lwowską Orkiestrą Symfoniczną, w czasie XIV Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic” (luty 2019). Zdobyła tam nagrodę Dyrektora SCK w Mielcu – Joanny Kruszyńskiej, którą jest koncert podczas 22. Mieleckiego Festiwalu Muzycznego.

Inne osiągnięcia Gabrieli Bortnowskiej: I Miejsce na II Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Feurich – Virtuoz” we Lwowie (październik 2018); wyróżnienie w 53 Konkursie Radiowym „Concertino Praga” w kategorii fortepian (luty 2019); II miejsce w IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Augustowie oraz nagroda specjalna za wykonanie utworu F. Schuberta – Impromptu Ges-dur op. 90 nr 3 (kwiecień 2018); wyróżnienie na VII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Maurycego Moszkowskiego „Per aspera ad astra” (maj 2019); występ podczas koncertu „Lwy fortepianu” (luty 2019). Gabriela miała okazję współpracować z takimi profesorami jak: Andrzej Jasiński, EugenIndjic, Jarosław Drzewiecki, VieraNosina.

Julia Bortnowskama 19 lat i wraz z rodziną mieszka w Koszalinie, gdzieukończyła ZPSM im. Grażyny Bacewicz. Pochodzi z rodziny z tradycjami muzycznymi. Jej pierwszym nauczycielem był dziadek – Aleksander Bortnowski, potem kształciła się pod kierunkiem ojca – Pawła Bortnowskiego. Pianistką jest także siostra Julii, Gabriela. Julia jest laureatką II miejsca i Grand Prix w duecie z siostrą Gabrielą na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Alcala de Henares w Hiszpanii (2017), wielokrotnie nagradzano ją na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Łomiankach – Izabelinie, na którym w maju 2016 r. zdobyła II miejsce w kategorii solo i II miejsca w duecie z siostrą Gabrielą; jest laureatką III miejsca  oraz nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie utworu A. Cwojdzińskiego w  Muzycznych Konfrontacjach Młodych, Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Koszalinie (maj 2015) Wielokrotnie występowała ze Szkolną Orkiestrą „Kamerton”. Wystąpiła również dwukrotnie z  Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Koszalińskiej (maj 2012 i 2017), wykonując I część I koncertu fortepianowego C- dur L. van Beethovena (2012) i Wielki Polonez Es- dur F. Chopina. W 2019 r. zdobyła nagrodę Dyrektora SCK w Mielcu podczas XIV Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic” (luty 2019), dzięki której może wraz z siostrą wystąpić podczas 22. Mieleckiego Festiwalu Muzycznego.

 

17 lipca

IV KONCERT – MAREK DYJAK„Gintrowski” – 17 lipca 2019, godz. 19.30, Park Oborskich (w razie niepogody sala widowiskowa DK SCK).

Koncert biletowany

 

* * *

Marek Dyjak – polski kompozytor i piosenkarz, pochodzi ze Świdnika. Niski, schrypnięty głos jest znakiem rozpoznawczym artysty, który – zdaniem wielu krytyków muzycznych – jest prawdziwym objawieniem na polskim rynku muzycznym. Nie ulega schematom i konwencjom. Sam siebie nazywa barowym grajkiem, za to znana jurorka największych talent show w Polsce, Elżbieta Zapendowska uznała, iż ma „najbardziej prawdziwy głos na polskim rynku muzycznym”.

Ma za sobą wiele koncertów w całym kraju. Na co dzień występuje z trębaczem Jerzym Małkiem, pianistą Markiem Tarnowskim, kontrabasistą Michałem Jarosem oraz perkusistą Arkiem Skolikiem, nieraz koncertuje jednak wyłącznie z gitarą. W Mielcu Marek Dyjak wystąpi z utworami Przemysława Gintrowskiego.

W stycznia tego ukazała się płyta Marka Dyjaka zatytułowana „Dyjak Gintrowski”, na którą składa się 10 piosenek Przemysława Gintrowskiego. Nowe aranżacje stworzyli muzycy grający na co dzień z Dyjakiem – Marek Tarnowski i Jerzy Małek. Nowa płyta Dyjaka to świeże spojrzenie na utwory Gintrowskiego. Album zawiera znane piosenki Gintrowskiego, m.in.: „A my nie chcemy uciekać stąd”, „Modlitwa o wschodzie słońca”, „Zmiennicy”, czy „Gdy tak siedzimy nad bimbrem”. Album został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i przygotowany we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

 

26 lipca

V KONCERT 22. MFM – THE KLEZMATICS (USA) – 26 lipca 2019, godz. 20.00, Park Oborskich (w razie niepogody sala widowiskowa DK SCK)

Koncert biletowany

 

* * *

The Klezmatics – zespół powstał w Nowym Jorku w 1986 roku. W repertuarze „The Klezmatics” znajduje się typowa, instrumentalna muzyka klezmerską, ale również wiele tradycyjnych piosenek i pieśniżydowskich śpiewanych m.in. w jidysz i po aramejsku. Wykonywane przez zespół utwory łączą też elementy innych gatunków muzycznych. W utworach nowojorskich klezmerów usłyszeć też można arabskie, afrykańskie i bałkańskie rytmy. „Klezmerzy” z Nowego Jorku łączą w swoich utworach zarówno tradycję żydowską, jak i wschodnioeuropejską. W ich piosenkach obok emocji i pasji muzycznej bardzo ważne są teksty, które odnoszą się do współczesnych problemów.

Polska publiczność miała okazję poznać nowojorskich klezmerów. Występowali kilkakrotnie na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Na zaproszenie twórców Letniej Akademii Jazzu, odwiedzili też Łódź.

Grupa znana jest na całym świecie, a popularność i uznanie dla muzyki, jaką wykonuje, najlepiej pokazuje fakt, iż w 2007 r. grupa zdobyła statuetkę Grammy w kategorii „Najlepszy album worldmusic”. Brali udział w znanych i światowej sławy festiwalach takich jak Summerstage w Central Parku, Carnegie Hall, Pirineos Sur (Hiszpania), Colours of Ostrava (Czechy), PohodaFestival (Słowacja), Jazzsomer Graz (Austria), the HeimatklängeFestival (Niemcy), a także na wielu, wielu innych.

The Klezmatics współpracowali z wieloma gwiazdami, wśród których znajdują się nazwiska takie jak: ArloGuthrie, legendarny skrzypek ItzhakPerlman, izraelskie ikony ChavaAlbertstein i Ehud Banay, Ben Folds, legenda kultury bitników Allen Ginsberg, słynny awangardowy muzyk i kompozytor John Zorn, legendarna marokańska grupa The Master Musicians of Jajouka oraz wokalista Kosher-Gospel Joshua Nelson. Ta współpraca zaowocowała wieloma teatralnymi, filmowymi, tanecznymi i telewizyjnymi projektami, między innymi „Dybbuk” oraz „It’sAnUndoing World” zdobywcy Nagrody Pulitzera, dramaturga Tony Kushnera.

W lipcu i sierpniu w DK SCK działać będzie Letnia Akademia Artystyczna, na którą serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież.

 

Sprawdź również

„Przebudzenie” Marioli Wawrzusiak-Borcz

„Przebudzenie” Marioli Wawrzusiak-Borcz to wystawa, która z pewnością wzbudzi duże zainteresowanie publiczności. Niezwykłe, żelazne rzeźby …