Bieszczady to perła Podkarpacia, ale i całej Polski, dlatego też twórczości słowa poświęcamy cały dział Bieszczadzkiego Literackiego Nadwisłocza. Na początek prezentujemy debiut powieściowy Jadwigi Buczak z Rzeszowa, ale rodem z Oświęcimia. Byłej bibliotekarki z Muzeum „Auschwitz”, autorki artykułów naukowych, ale również poetki i malarki. Widząc piękno Bieszczad nie można zapomnieć o tragicznych losach tej krainy i jej mieszkańców zwłaszcza z przełomu II wojny światowej i pierwszych lat powojennych. Trudu ukazania tych wydarzeń, jako kolejny już autor, trochę na kanwie historii wsi Łopienka, podjęła się Jadwiga Buczak. Jej opowieść nie jest łatwa w odbiorze, ale warto się w nią zagłębić…
W kolejnej odsłonie Bieszczadzkiego Literackiego Nadwisłocza zaprezentujemy przewodnik poetycko-artystyczny „Bieszczadzkie szlaki ikon – droga do Łopienki” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej i Włodzimierza Gąsiewskiego. Zapraszamy też kolejnych bardów Połonin, ich słowa mogą ilustrować zdjęcia, obrazy, rzeźby i inne dzieła sztuki…
dr Włodzimierz Gąsiewski
Redaktor Naczelny Literackiego Nadwisłocza
PS. W formie jpg i pdf prezentujemy powieść autorki, natomiast poniżej w formie pdf całe dotychczas zredagowane Literackie Nadwisłocze.
Bezpłatny pdf: 04-05-2020 literackie nadwisłocze 1-54