Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Bez kategorii / Włodek Gąsiewski, „moje okruchy Kantora od krakowskiej „Umarłej klasy” przez Hohenbach (Czermin), Schönanger, Mielec…”

Włodek Gąsiewski, „moje okruchy Kantora od krakowskiej „Umarłej klasy” przez Hohenbach (Czermin), Schönanger, Mielec…”

W listopadzie 2022 r. ukazała się kolejna książka autorstwa Włodka Gąsiewskiego pt. „moje okruchy Kantora od krakowskiej „Umarłej klasy” przez Hohenbach (Czermin), Schönanger, Mielec, Cricotekę w Krakowie do Wielopola 1978-2022 wspomnienia, eseje, wiersze dramatyczne wywiady i foto-reportaże”. Są to reminescencje związane z wielkim artystą i dramaturgiem Tadeuszem Kantorem, który jak się okazuje ma rodzinne związki z Podkarpaciem, w tym ziemią mielecką, z która od ponad czterdziestu lat związał się autor. Jednak publikacja sięga wcześniej, jeszcze do krakowskich czasów studenckich, w tym śmierci studenta UJ Stanisława Pyjasa w 1977 r., któremu autor poświęcił specjalną „elegię”, potem był spektakl „Umarła klasa” i kolejne okruchy Kantora, sięgające aż do czasów współczesnych, gdzie pojawia się Kraków, Mielec i rodzinne Wielopole, które Kantor rozsławił na całym świecie. Książka jest też niewielką cząstką, można powiedzieć okruchem w licznej Kantorografii i miłośnicy oraz sympatycy Kantora powinni włączyć ją do swoich zbiorów.

Publikacja uzyskała tytuł „Książka Roku 2022” Związku Literatów Polskich O/Rzeszów, a w 2023 r. ukazało się jej drugie wydanie.

Wydawca: „Studio Wizualne” Mielec 2022 r., format 15×21 cm, 124 stron.

Spis treści:

Wstęp do wydania drugiego „moich okruchów Kantora”

Książki Roku 2022 Związku Literatów Polskich O/Rzeszów ………. 4

Od czasów studenckich do współczesnych ……….. 7

Od żałobnych scen ulicznych na ulicy Szewskiej w Krakowie do „Umarłej klasy”,

elegia na śmierć studenta Stanisława Pyjasa, czarne Juwenalia i teatr cieni ……… 10

Byłem w… „Umarłej klasie” ……… 21

Nocne rozmowy o Kantorze… …… 31

Związki rodziny Kantorów z Czerminem-Hohenbach, Schönanger i Mielcem … 39

Rozmowa o Kantorze z Adamem Syplem – zafascynowanym twórczo,

przy szkolnej ławce, rekwizytem z „Umarłej klasy” Tadeusza Kantora, w Wielopolu, Muzeum „Kantorówka” ………… 49

Okruchy Wielopola… 2006 ……….. 55

Kantor w Wielopolu Skrzyńskim poszukiwany – 2008 …….. 61

Z Józefem Chrobakiem o Tadeuszu Kantorze ……. 73

Wśród rekwizytów w „Kantorówce” i na scenie „Kantoraliów” 2008 …………. 75

Stanisław Kopala, który wykuwał „krzesła Kantora”… ….. 85

Przejazdem w Wielopolu… 2015 ……….. 89

Rekonesans w Cricotece – 2022 ………… 93

Wielopole Skrzyńskie – „Kantorówka” – 2022 ………….. 99

Pomiędzy Mielcem i Wielopolem – spaloną synagogą a kościołem Abbą Fenichelem i Tadeuszem Kantorem ………….. 107

Nepomuki, obyczaj Emaus i bębny wielopolskie …………. 118

Przechadzka po Wielopolu 2023 ………… 120

Z tekstu: „…To było moje pierwsze i ostatnie tak bliskie spotkanie z Tadeuszem Kantorem. Kiedy w 1978 r., podczas moich studiów w Krakowie, uczestniczyłem w spektaklu Tadeusza Kantora „Umarła klasa”, wystawianym niezwykle rzadko – wówczas w Studenckim Centrum Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego „Rotunda”, nawet nie spodziewałem się, że kiedyś trafię w rodzinne strony tego wielkiego artysty.

Tak właśnie należałoby nazwać mój udział jako widza w tym spektaklu. Nie starczyło dla mnie miejsca i tak w prowizorycznie raczej przygotowanej widowni. Siedziałem więc na podłodze, tuż przed drewnianą kołyską, do której aktorka spektaklu „urodziła” kule armatnie. Kantor chodził wciąż po scenie, wśród aktorów i o mało nie potykał się o mnie. Zresztą sceny właściwie nie było, a Kantor mówił coś pod nosem. Tak pracował – na aktorów i mnie czasem rzucił „złowrogie spojrzenie”. Byłem nawet trochę zażenowany tym „porodem”. Kantor „bezwstydnie” zaglądał tej kobiecie między nogi, a potem bez słów szukał jakiejś akceptacji wśród widzów. Na chwilę przykucnął obok mnie – był reżyserem, aktorem i widzem… a kim ja byłem?”

Zapraszam do zakupu i lektury… autor Włodek Gąsiewski – https://www.facebook.com/gasiewski.wlodek/

antykwariat-galeria, 39-300 Mielec, ul. Jana III Sobieskiego 1/1, pt.-pt. 10-14 (można umówić się na inny termin i godzinę) oraz: https://allegro.pl/oferta/moje-okruchy-kantora-wlodek-gasiewski-ksiazka-roku-13817156408

zobacz także:

„Zdążyć przed Judaszem” duodrama Włodka Gąsiewskiego oparta na faktach autentycznych

Sprawdź również

Dostojna wiosna mieleckich symfoników

Optymizm budzącej się po zimie przyrody jest mocnym impulsem aktywizującym. Ten wyjątkowy nastrój udziela się …