W listopadzie 2022 r. ukazała się kolejna książka autorstwa Włodka Gąsiewskiego pt. „moje okruchy Kantora od krakowskiej „Umarłej klasy” przez Hohenbach (Czermin), Schönanger, Mielec, Cricotekę w Krakowie do Wielopola 1978-2022 wspomnienia, eseje, wiersze dramatyczne wywiady i foto-reportaże”. Są to reminescencje związane z wielkim artystą i dramaturgiem Tadeuszem Kantorem, który jak się okazuje ma rodzinne związki z Podkarpaciem, w tym ziemią mielecką, z która od ponad czterdziestu lat związał się autor. Jednak publikacja sięga wcześniej, jeszcze do krakowskich czasów studenckich, w tym śmierci studenta UJ Stanisława Pyjasa w 1977 r., któremu autor poświęcił specjalną „elegię”, potem był spektakl „Umarła klasa” i kolejne okruchy Kantora, sięgające aż do czasów współczesnych, gdzie pojawia się Kraków, Mielec i rodzinne Wielopole, które Kantor rozsławił na całym świecie. Książka jest też niewielką cząstką, można powiedzieć okruchem w licznej Kantorografii i miłośnicy oraz sympatycy Kantora powinni włączyć ją do swoich zbiorów.
Publikacja uzyskała tytuł „Książka Roku 2022” Związku Literatów Polskich O/Rzeszów, a w 2023 r. ukazało się jej drugie wydanie.
Wydawca: „Studio Wizualne” Mielec 2022 r., format 15×21 cm, 124 stron.
Spis treści:
Wstęp do wydania drugiego „moich okruchów Kantora”
Książki Roku 2022 Związku Literatów Polskich O/Rzeszów ………. 4
Od czasów studenckich do współczesnych ……….. 7
Od żałobnych scen ulicznych na ulicy Szewskiej w Krakowie do „Umarłej klasy”,
elegia na śmierć studenta Stanisława Pyjasa, czarne Juwenalia i teatr cieni ……… 10
Byłem w… „Umarłej klasie” ……… 21
Nocne rozmowy o Kantorze… …… 31
Związki rodziny Kantorów z Czerminem-Hohenbach, Schönanger i Mielcem … 39
Rozmowa o Kantorze z Adamem Syplem – zafascynowanym twórczo,
przy szkolnej ławce, rekwizytem z „Umarłej klasy” Tadeusza Kantora, w Wielopolu, Muzeum „Kantorówka” ………… 49
Okruchy Wielopola… 2006 ……….. 55
Kantor w Wielopolu Skrzyńskim poszukiwany – 2008 …….. 61
Z Józefem Chrobakiem o Tadeuszu Kantorze ……. 73
Wśród rekwizytów w „Kantorówce” i na scenie „Kantoraliów” 2008 …………. 75
Stanisław Kopala, który wykuwał „krzesła Kantora”… ….. 85
Przejazdem w Wielopolu… 2015 ……….. 89
Rekonesans w Cricotece – 2022 ………… 93
Wielopole Skrzyńskie – „Kantorówka” – 2022 ………….. 99
Pomiędzy Mielcem i Wielopolem – spaloną synagogą a kościołem Abbą Fenichelem i Tadeuszem Kantorem ………….. 107
Nepomuki, obyczaj Emaus i bębny wielopolskie …………. 118
Przechadzka po Wielopolu 2023 ………… 120
Z tekstu: „…To było moje pierwsze i ostatnie tak bliskie spotkanie z Tadeuszem Kantorem. Kiedy w 1978 r., podczas moich studiów w Krakowie, uczestniczyłem w spektaklu Tadeusza Kantora „Umarła klasa”, wystawianym niezwykle rzadko – wówczas w Studenckim Centrum Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego „Rotunda”, nawet nie spodziewałem się, że kiedyś trafię w rodzinne strony tego wielkiego artysty.
Tak właśnie należałoby nazwać mój udział jako widza w tym spektaklu. Nie starczyło dla mnie miejsca i tak w prowizorycznie raczej przygotowanej widowni. Siedziałem więc na podłodze, tuż przed drewnianą kołyską, do której aktorka spektaklu „urodziła” kule armatnie. Kantor chodził wciąż po scenie, wśród aktorów i o mało nie potykał się o mnie. Zresztą sceny właściwie nie było, a Kantor mówił coś pod nosem. Tak pracował – na aktorów i mnie czasem rzucił „złowrogie spojrzenie”. Byłem nawet trochę zażenowany tym „porodem”. Kantor „bezwstydnie” zaglądał tej kobiecie między nogi, a potem bez słów szukał jakiejś akceptacji wśród widzów. Na chwilę przykucnął obok mnie – był reżyserem, aktorem i widzem… a kim ja byłem?”
Zapraszam do zakupu i lektury… autor Włodek Gąsiewski – https://www.facebook.com/gasiewski.wlodek/
antykwariat-galeria, 39-300 Mielec, ul. Jana III Sobieskiego 1/1, pt.-pt. 10-14 (można umówić się na inny termin i godzinę) oraz: https://allegro.pl/oferta/moje-okruchy-kantora-wlodek-gasiewski-ksiazka-roku-13817156408
zobacz także:
„Zdążyć przed Judaszem” duodrama Włodka Gąsiewskiego oparta na faktach autentycznych