Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Najnowsze wiadomości / Grudniowy rozkład jazdy

Grudniowy rozkład jazdy

2 grudnia

Wernisaż wystawy szopek krakowskich Muzeum Krakowa – 2 grudnia 2022, godz. 18, Galeria ESCEK Domu Kultury SCK. Wernisaż uświetni występ Zespołu Muzyki Dawnej „HortusMusicus”.

Organizator: Dom Kultury SCK.

Wstęp wolny

* * *

Serdecznie zapraszamy na wystawę szopek krakowskich Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, które zostaną zaprezentowane tej zimy w galerii ESCEK. Zwiedzający będą mieli okazję obejrzeć wyjątkowe prace, zgłaszane w Konkursach Szopek Krakowskich na przestrzeni ostatnich 50 lat. Autorami są wielokrotni laureaci konkursu, m.in.: Dariusz Czyż, Antoni Wołek, Stanisław Guńkiewicz, Roman Sochacki, Bronisław Pięcik, Leszek Zarzycki. Krakowskie szopkarstwo jest fenomenem kulturowym i artystycznym, wpisanym na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Wernisaż wystawy odbędzie się 2 grudnia 2022 roku o godzinie 18 w galerii ESCEK Domu Kultury SCK w Mielcu. Otwarcie uświetni występ Zespołu Muzyki Dawnej „HortusMusicus”. Ekspozycja potrwa do 15 stycznia 2023 roku.

Historia szopkarstwa sięga XIX wieku. Podczas długich, zimowych wieczorów w podkrakowskich miejscowościach zrodziła się tradycja, która stała się fenomenem kulturowym i artystycznym nie tylko w Polsce, ale też na świecie. W martwym sezonie budowlanym cieśle i murarze tworzyli wyjątkowe instalacje. Niewielkie, łatwe do przenoszenia konstrukcje z czasem ewoluowały w strzeliste, wielopoziomowe i bogato zdobione budowle. Tradycyjnie były używane do odgrywania jasełek podczas kolędowania po domach. W drugiej połowie XIX wieku wykształcił się kanon szopek – były smukłymi konstrukcjami z jedną główną wieżą i dwoma bocznymi.

Charakterystyczne dla szopek krakowskich są elementy nawiązujące do zabytków architektury miasta takich jak kościół Mariacki, wawelska Kaplica Zygmuntowska czy Brama Floriańska. Nie brakuje wątków znanych z legend o Smoku Wawelskim czy Lajkoniku.

Niestety, tradycja szopkarska wymierała w czasach zaborów z powodu zakazów władz. Twórczego ducha szopkarzy udało się wskrzesić, kiedy to w 1937 roku ogłoszono pierwszą edycję konkursu szopek krakowskich. Od 1945 roku w konkursie spośród wielu zgłaszanych propozycji wyłaniane są te najwspanialsze.

10 grudnia

Spektakl – monodram w wykonaniu ukraińskiej aktorki, Weroniki Hołowaniowej na podstawie utworu „Święto słodkiej lebiody”, jednoaktówki, której autorką jest Łesia Stepowyczka – Sala Kameralna (nr 1) Domu Kultury SCK., godz. 17 i 19.

Wstęp wolny. Podczas spektaklu zbierane będą środki na rzecz służb ratowniczych Ukrainy. Organizator zbiórki – Komitet Społeczny „Ukraińcy w Mielcu”.

* * *

Bohaterką jednoaktówki „Słodka lebioda” jest Mokryna, mieszkanka ukraińskiej wsi, matka dwanaściorga dzieci. Siedmioro dzieci stało się ofiarami głodu z lat 1929 i 1932-33, który został zorganizowany specjalnie przez władze stalinowskie na Kremlu, aby zniszczyć Ukraińców. Sowieckie władze konfiskowały zapasy zboża, inwentarz żywy i majątek domowy.

Akcja toczy się w 1946 roku. Żniwa się nie powiodły, nic nie obrodziło… Kolejna plaga głodu oznacza zagładę Ukraińców. Mąż Mokryny ledwo żyje, leży na piecu i umiera. Trzej synowie Mokryny nie wrócili z wojny, zaginęli bez wieści. A dwoje najmłodszych – syn Fedko i córka  Warka – są chudzi i głodni.

Mokryna zostaje wezwana do Rady Wiejskiej, aby odebrać Order „Za Macierzyństwo”, odznaczenie od Stalina, z samej Moskwy. Do orderu dołączony jest prezent – paczka zawierająca kilogram prosa. W drodze powrotnej  kobieta zbiera lebiodę, aby w domu po rozpaleniu w piecu z wielkim entuzjazmem ugotować kulisz, kozacką potrawę z prosa, lebiody i wody.

Dzieci wracają ze szkoły, a matka poleca córce ustawić na stole 11 talerzy i 11 łyżek. A wraz z modlitwą „Ojcze nasz” rozlewa strawę dla wszystkich – dla żywych i dla umarłych.

Osią jednoaktówki jest ten dramatyczny rodzinny obiad, na którym matka chce zaaranżować święto, aby poczęstować wszystkie swoje dzieci. Co za słodka lebioda! – wykrzykują dzieci, bo dla nich ten kulisz to święto słodkiej lebiody.

W trakcie spektaklu czasem włącza się radio i rozbrzmiewa wesoła kronika czasów stalinowskich: „Życie stało się lepsze, życie stało się weselsze”, „Rada dla smakoszy – krewetki popijaj nie piwem, a szampanem!” Pojawiają się informacje, że Związek Radziecki wysyła składy ze zbożem do Czech, Rumunii i innych krajów.

Mokryna się nie poddaje, jest silna, nie ugotowała całej kaszy. Wie, że dzięki temu wystarczy jej posiłków na cały tydzień. Modli się do Boga i wierzy, że wkrótce dojrzeją zboża, będzie urodzaj i wtedy upiecze dużo chleba. W finale pełna optymizmu kobieta śpiewa ukraińską pieśń ludową:

11 grudnia

Spektakl w wykonaniu grupy teatralnej „Antrakt” pt. Zbrodnia doskonała?” – sala widowiskowa DK SCK, godz. 16.

Organizator: Dom Kultury SCK.

Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna).

* * *

Grupa „Antrakt” działa już od 15 lat. Zapowiadana premiera jest więc spektaklem jubileuszowym. W skład zespołu wchodzi młodzież ze szkół średnich w wieku od 15 do 18 lat. Autorami sztuki są: uczestniczka warsztatów teatralnych „Antrakt” Wiktoria Szelest oraz jej tata, Łukasz Szelest.

Sztuka jest klasycznym kryminałem. Akcja rozgrywa się w latach 50. XX wieku w Anglii. Na scenie pojawi się 10 aktorów. Głównymi postaciami będą – jak to w kryminałach bywa – policjanci, detektywi oraz zabójca.

Ginie bardzo bogaty mężczyzna. Czy ten, który zabił, dokonał zbrodni doskonałej? Czy poznamy zabójcę?

Kryminał ma wiele elementów czarnej komedii. Kostiumy z epoki i minimalistyczna scenografia będą mocnymi punktami przedstawienia, zapewnia reżyserka przedstawienia Magdalena Betleja.

r e k l a m a

Włodek Gąsiewski, „moje okruchy Kantora od krakowskiej „Umarłej klasy” przez Hohenbach (Czermin), Schönanger, Mielec…”

14 grudnia

„Dziadek do orzechów” w wykonaniu Królewskiego Baletu Klasycznego z muzyką Piotra Czajkowskiego – 14 grudnia, godz. 19, sala widowiskowa Domu Kultury SCK w Mielcu.

Współorganizator: Dom Kultury SCK.

Bilety w cenie 120 zł (sala) i 100 zł (balkon) do nabycia w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna) oraz na kupbilecik.pl

* * *

Królewski Balet Klasyczny nawiązuje do najlepszych tradycji tanecznych w Rzeczypospolitej Obojga Narodów, zarówno swoim międzynarodowym składem, jak i wysokim profesjonalizmem w odtworzeniu, co udowadnia z taneczną gracją podczas kolejnych występów i spektakli. Solistą zespołu jest wybitny talent Dominik Senator. Nazwisko solisty można potraktować symbolicznie, wszak Sala Senatorska na Wawelu zwana była inaczej Tanecznicą i urządzano w niej przedstawienia baletowe, a dziś stoi tam krzesło tronowe króla Stanisława Augusta Poniatowskiego…

Balet to sztuka królewska. I to dosłownie – we Francji osiągnął szczyty doskonałości dzięki Królowi Słońce, który sam uczestniczył w przedstawieniach baletowych jako tancerz. Również w Polsce początki baletu zawdzięczamy opiece królewskiej – Stanisław August Poniatowski, jako wybitny mecenas sztuki powołał do istnienia pierwszy stały zespół baletowy na ziemiach polskich. Od zawsze taniec, przemawiający językiem ciała i pięknym gestem, łączył przedstawicieli różnych krajów i narodów. Zespół Marcina Rolczyńskiego nie jest tu wyjątkiem: w 30-osobowej grupie młodych tancerzy znajdują się artyści ze wszystkich zakątków świata, podobnie jak jest to w przypadku współpracujących z nimi pedagogów oraz choreografów (Alessandro Bonavita z Włoch czy Wiktor Davydiuk z Ukrainy).

17 grudnia

Koncert świąteczny ZPiT „Rzeszowiacy” – 17 grudnia, godz. 16, sala widowiskowa Domu Kultury SCK.

Organizator: Dom Kultury SCK.

Bilety w cenie 25 zł (sala) do nabycia w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna).

* * *

Ten rok jest dla ZPiT „Rzeszowiacy” wyjątkowy. W lipcu hucznie obchodzili 70-lecie swojej działalności, ale na laurach nie zamierzają osiąść. Koncert świąteczny to wieloletnia tradycja „Rzeszowiaków”, nie inaczej będzie w tym roku. Jak zwykle mogą liczyć na wsparcie przyjaciół z innych zespołów tanecznych, z którymi wystąpią na scenie.

30 grudnia

Pożegnanie roku w formacie PremiumKONCERT SYLWESTROWY Mieleckiej Orkiestry Symfonicznej „Z szampanem przez świat”– godz. 19, sala widowiskowa Domu Kultury SCK.

Organizator: Mieleckie Towarzystwo Muzyczne, Dom Kultury SCK.

Koncert odbędzie się pod Patronatem Prezydenta Miasta Mielca Jacka Wiśniewskiego.

Bilety w cenie 70 zł do nabycia w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna).

* * *

Rok 2022 Mielecka Orkiestra Symfoniczna zakończy wydarzeniem wyznaczającym nowy lokalny standard celebracji zmiany roku. Koncert Sylwestrowy to dwuczęściowa gala operetkowa wzbogacona  atrakcyjnymi akcentami instrumentalnymi, z trójką mieleckich wokalistów w roli głównej. W programie najpopularniejsze arie Leo Delibesa, Charlesa Gounoda, Imre Kalmana, Franza Lehara, Jakuba Offenbacha, Stanisława Moniuszki, Giuseppe Verdiego oraz dzieła orkiestrowe Gioachhino Rossiniego, Hansa Lumbye, Arturo Marqueza i Johanna Straussa (syna). Estetyczną ucztę uzupełnią rozkosze podniebienia – elegancki poczęstunek finger – food w przerwie spotkania. 

Mielecką Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi Piotr Wyzga. Zaśpiewają: Aleksandra Bednarz –sopran, Jadwiga Huber – mezzosopran, Marcin Pokusa – tenor. Koncert poprowadzi dyrektor SCK, Joanna Kruszyńska.

* * *

31 grudnia

Sylwester Miejski – od godz. 22 do godz. 1.30 (1 stycznia 2023 r.), plac AK.

* * *

Mielczanie będą mogli spotkać się w Sylwestra na placu AK, aby wspólnie powitać Nowy Rok. Życzenia złoży prezydent Mielca, Jacek Wiśniewski, muzykę serwował będzie „Znany DJ” – Paweł Wacławik. O północy odbędą się pokazyfajerwerków.

Miejska Biblioteka Publiczna

4 grudnia

Spotkanie z pisarzem Radkiem Rakiem, laureatem prestiżowej nagrody Nike4 grudnia, godz. 16, Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Kusocińskiego.

Wstęp wolny.

* * *

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie z laureatem Nagrody Nike, Radkiem Rakiem.

Radek Rak na co dzień pracuje jako lekarz weterynarii, co nie przeszkadza mu w pracy pisarskiej. Jego książki zaliczane są do gatunku fantastyki. Autor zadebiutował w 2014 r. powieścią „Kocham cię, Lilith”. Za książkę „Baśń o wężowym sercu, albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” został  uhonorowany wieloma nagrodami, w tym prestiżową Nagrodą Literacką NIKE. W tym roku ukazała się jego najnowsza książka „Agla. Alef”.

Po spotkaniu będzie można kupić książki autora z autografem.

Spotkanie zorganizował działający przy MBP SCK Dyskusyjny Klub Książki.

r e k l a m a:

Włodek Gąsiewski, Krystyna Gargas-Gąsiewska „Bieszczadzkie szlaki ikon – droga do Łopienki” wydanie drugie 2022

Muzeum Historii Fotografii Jadernówka

Wystawa zdjęć Wiktora Jadernego pt. „Reportaże z terenu”. Ekspozycja będzie dostępna do 31 stycznia 2023 r.

* * *

To trzecia i ostatnia wystawa organizowana z okazji Roku Wiktora Jadernego w 120. rocznicę urodzin fotografa.

Na wystawie znajdują się reportaże m.in. z Krakowa, Katowic, Warszawy, Padwi Narodowej, Przecławia, Radomyśla Wielkiego oraz Wierzchosławic.

Ciekawostką jest seria zdjęć lotniczych, które Jaderny wykonał w latach 20. we Lwowie, Drohobyczu, Brzeżanach, Stanisławowie, Jarosławiu, Krasiczynie, Starym Siole, Trembowli, Kruszwicy.

Organizator: Dyskusyjny Klub Książki przy MBP SCK.

Małgorzata Rojkowicz

r e k l a m a

Włodek Gąsiewski zaprasza do lektury swoich mieleckich i nie tylko publikacji:

BIESZCZADZKIE SZLAKI IKON /BIESZCZADY TRAIL OF ICONS/ DROGA DO ŁOPIENKI /THE WAY TO ŁOPIENKA/

„Mielec w fotografii ulicznej i słowie 20/21 – Mielec in street photo and the word 20/21”. Wydanie Mielec, czerwiec 2022. Tematem fotografii ulicznej są przypadkowe, odpowiednio uchwycone ujęcia życia ulicznego. Jest to dyscyplina z pogranicza reportażu oraz fotografii artystycznej… W albumie znalazło 130 ujęć w absolutnej większości rejestrujących ulice, ludzi, architekturę i przyrodę miejską. Podpisy i opisy słowne mają charakter liryczno-poetycki, w oszczędny, ale też i artystyczny sposób przekazujące nastrój pokazany na fotografiach. W związku z tym album może być zwięzłym zapisem dokumentalno-artystycznym z życia miasta Mielca z początku lat 20. XXI wieku. Publikacja jest po polsku i angielsku i może być pamiątką nie tylko miejscowych, ale też i wielu gości z zagranicy przebywających w Mielcu. Szukaj w mieleckich księgarniach oraz w internecie:

https://allegro.pl/oferta/mielec-w-fotografii-ulicznej-i-slowie-20-21-12254912139

V Kolumna III Rzeszy i kaci ziemi mieleckiej podczas okupacji niemieckiej – Rudolf Zimmermann i inni, nowa książka historyczna Włodka Gąsiewskiego

Sprawiedliwi i nie tylko ziemi mieleckiej i okolic – historie pomocy Żydom na tle strachu, obojętności i zdrady

Sprawdź również

Można składać wnioski na dofinansowanie zadań z zakresu polityki społecznej

Zarząd Województwa Podkarpackiego przyjął dwie uchwały, dzięki którym Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie może …