Autor tekstu: Monika Konopka
Autor zdjęć: Anna Magda
Autor wideo: Sebastian Kieszkowski
UMWP
19.04.2023. To już pewne! W lipcu, po czteroletniej przerwie spowodowanej pandemią i wojną w Ukrainie, odbędzie się w Rzeszowie XIX edycja Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych – Rzeszów 2023. Samorząd województwa będzie współorganizatorem tego wydarzenia.
Porozumienie w tej sprawie, pomiędzy samorządem województwa a rzeszowskim oddziałem stowarzyszenia „Wspólnota Polska” podpisali w środę, 19 kwietnia: marszałek Władysław Ortyl, a w imieniu stowarzyszenia prezes prof. Aleksander Bobko oraz wiceprezes Mariusz Grudzień. Podpisane porozumienie reguluje zakres zadań i finansowego wparcia partnerów projektu.
Podczas konferencji marszałek Władysław Ortyl mówił, że bardzo cieszy się z tego, iż festiwal ponownie zagości w Rzeszowie, gdyż jest to wydarzenie niezwykle ważne dla całego regionu, promujące województwo:
Samorząd województwa traktuje to wydarzenie bardzo poważnie, gdyż przypomina ono o naszym dziedzictwie, o kulturze. Wiele osób z Podkarpacia emigrowało w świat. Wiele osób też wraca i ten czas festiwalowy, jest takim czasem spotkań, dyskusji, rozmów. W tym okresie Podkarpacie staje się taką stolicą Polonii – mówił marszałek Ortyl.
Profesor Aleksander Bobko, były rektor UR, a teraz prezes rzeszowskiego oddziału stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, mówił, że ten festiwal ważny jest szczególnie dla Polaków mieszkających poza granicami naszego kraju, gdyż jest to czas ważnej dla nich integracji. Ale wydarzenie ma także inny wymiar i znaczenie: festiwal jest przedsięwzięciem łączącym Polaków.
Jestem pewien, że ten festiwalowy czas, będzie czasem budowania i doświadczania polskiej wspólnoty, a to zawsze, a szczególnie dzisiaj, jest nam bardzo potrzebne – mówił prof. Bobko.
Na zakończenie prof. Aleksander Bobko powiedział:
Będziemy dumni z tego, co będzie się w Rzeszowie w lipcu działo – zapewnił prof. Bobko.
Wiceprezes stowarzyszenia Mariusz Grudzień mówił o sprawach organizacyjnych dotyczących wydarzenia. Podał, że w festiwalu weźmie udział 20 zespołów z 10 krajów, łącznie kilkaset osób, które będą zakwaterowane w miasteczku akademickim Politechniki Rzeszowskiej:
Wróciły zespoły, które nie sądziłem, że do nas przyjadą. Mamy Brazylię, Australię. Mamy Ukrainę, Mołdawię, o którą też się obawiałem, co się może stać, gdyż tam też jest sytuacja napięta – mówił Mariusz Grudzień.
XIX edycja festiwalu odbędzie się w dniach 12-18 lipca. Zespoły, które wezmą w niej udział przyjadą z Ukrainy, Mołdawii, Brazylii, Litwy, Kanady, Australii, USA, Czech, Litwy i Niemiec.
Wiceprezes Mariusz Grudzień zapewnił, że festiwal będzie jak zawsze wydarzeniem promującym Podkarpacie:
Te zespoły polonijne nie będą tylko w Rzeszowie, hermetycznie zamknięte, tylko odwiedzą miasta i miasteczka województwa podkarpackiego. I te wszystkie koncerty w regionie będą się odbywać pod patronatem marszałka województwa – mówił Mariusz Grudzień.
Wiele miejsca podczas konferencji poprzedzającej podpisanie porozumienia, poświęcono Polonijnemu Studium Choreograficznemu, które jest jedyną na świecie formą kształcenia Polaków mieszkających poza granicami kraju, którzy chcą zdobywać kwalifikacje w dziedzinie tańca i polskiej kultury ludowej. Jego wykładowcami są wybitni choreografowie z dziedziny polskich tańców ludowych oraz pracownicy naukowi Uniwersytetu Rzeszowskiego. Na zakończenie studium uczestnicy otrzymują dylom Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dyplomy wręczane są podczas festiwalu.
Za granicą ten dyplom się liczy. Tam jeżeli ktoś widzi dyplom uniwersytetu inaczej do tego podchodzi, wartość tego dokumentu jest większa – mówił wiceprezes Mariusz Grudzień.
W tegorocznej edycji Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych weźmie udział ponad pół tysiąca uczestników.
Galeria zdjęć:
p r o m o c j a :
Nepomuki w dolinie Wisły i Wisłoki
Włodek Gąsiewski, Krystyna Gargas-Gąsiewska „Bieszczadzkie szlaki ikon – droga do Łopienki” wydanie drugie 2022