Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / AWP poleca / Antykwariat – Łukasz Kuźmicz, „Zbrodnie bez kary” o walkach z UPA w PRL – książki niechciane…

Antykwariat – Łukasz Kuźmicz, „Zbrodnie bez kary” o walkach z UPA w PRL – książki niechciane…

W antykwariacie-galerii Mielecjana-Galicjana w Mielcu jest do nabycia książka: „Zbrodnie bez kary” Łukasza Kuźmicza, wydana w Rzeszowie w 2006 r. Autor opisuje w niej w bardzo dokładny sposób historię walk z UPA i OUN zarówno na Kresach RP, jak też już po 1944 r. na terytorium Polski. Pokazuje okrucieństwo ukraińskich nacjonalistów oraz walkę z nimi przez oddziały Wojska Polskiego i Milicję Obywatelską. Opisuje też akcję „Wisła” i jej konieczność. To bardzo rzadka publikacja i praktycznie niedostępna na rynku księgarskim. Obecna literatura porusza głównie zbrodnie UPA na Kresach RP, tymczasem okazuje się, że po wypędzeniu Niemców, takimi Kresami stały się województwa Polski południowo-wschodniej, w tym głównie rzeszowskie. Wygląda też na to, że mało docenia się walkę i ofiarę życia polskich żołnierzy i milicjantów.

Czytając najlepsze, wydane dotychczas, różne opracowania o działalności Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów ( OUN) i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), w okresie powojennym na terenie Polski, nie sposób jest zrozumieć prawidłowo walk z UPA i późniejszej akcji wojskowej pod nazwą „Wisła: przeprowadzonej w 1947 r., bez znajomości zbrodni dokonanych przez te organizacje w latach 1942-1944 na Wołyniu.
W niniejszym wydaniu opisane są udokumentowane napady UPA na posterunki Milicji Obywatelskiej, strażnice Wojsk Ochrony Pogranicza, żołnierzy Wojska Polskiego i ludność cywilną na terenie powiatów południowo-wschodnich byłego województwa rzeszowskiego.
Wszystkie te akcje zbrojne UPA nie wzięły się z przypadku, a rodowód zbrodni ciągnie się z Wołynia. Tam 14 października 1942 r. – na bazie różnych wojskowych formacji ukraińskich, pozostających w okresie okupacji na służbie hitlerowców, dobrze wyszkolonych, umundurowanych i uzbrojonych – utworzono Ukraińską Powstańczą Armię.
Po wymordowaniu na Kresach Wschodnich około pół miliona Polaków w latach 1943-1944, swoje zbrodnicze plany, po wojnie przeniosła na teren Polski i podobnie jak na Wołyniu unicestwiała ludność polską.
Mieszkający w Polsce, w rejonach działań UPA, młodzi Ukraińcy i Łemkowie byli zmuszani siłą wstępować do UPA, a pozostała ludność do zaopatrywania UPA na bieżąco w odzież, żywność z odpowiednimi zapasami i popierać ich zbrodnicze plany w stosunku do Polaków oraz państwa polskiego. Będzie łatwiej zrozumieć to, co OUN i UPA dokonała po wojnie na terenach Polski, znając przynajmniej w ogólnych zarysach cząstkę historii Wołynia i skalę ludobójstwa dokonanego tam przez OUN -UPA.

 

Książka jest do nabycia w serwisie allegro: https://allegro.pl/oferta/zbrodnie-bez-kary-lukasz-kuzmicz-o-walkach-z-upa-11338248308

r e k l a m a :

 

Sprawdź również

„Podkarpackie sięga po Największych!” – Życia mała garść… piosenki Krzysztofa Krawczyka

W ostatnich dniach Dom Kultury w Przecławiu wypełnił się niezwykłymi dźwiękami podczas czwartej edycji cyklu …