Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Region / Gospodarka i ekonomia / DELEGACJA SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO ROZPOCZĘŁA NEGOCJACJE REGIONALNEGO PROGRAMU OPERACYJNEGO 2014-2020

DELEGACJA SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO ROZPOCZĘŁA NEGOCJACJE REGIONALNEGO PROGRAMU OPERACYJNEGO 2014-2020

We wtorek w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju rozpoczęły się negocjacje Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Stronę samorządową reprezentowała liczna delegacja, której przewodniczył marszałek Władysław Ortyl. Przedstawicielem Komisji Europejskiej był Patrick Amblard, dyrektor Wydziału ds. Polski w DG Regio Komisji Europejskiej oraz jego zastępca Wolfgang Münch. 

Podczas negocjacji rozpatrywano uwagi do projektu Regionalnego Programu Operacyjnego, które były podzielone na 3 grupy. Podczas porannej części omawiano uwagi przyjęte przez stronę polską, co do których nie wnoszone są zastrzeżenia i odpowiednie modyfikacje będą uwzględnione w programie operacyjnym oraz uwagi, które wymagają dodatkowych wyjaśnień. Duża liczba uwag miała charakter komentarzy bądź horyzontalny czyli odnoszący się do wszystkich programów.

Druga część wtorkowych negocjacji dotyczyła uwag, które strona polska uznawała za niezasadne. Tę część rozmów marszałek Władysław Ortyl uznał za bardzo udaną. KE nie wyklucza kompromisu w sprawie zwiększenia alokacji na dalsze inwestycje w zakresie osi priorytetowej Konkurencyjna i innowacyjna gospodarka. Jednak Komisja uważa, że na publiczną infrastrukturę badawczą nie powinno być przeznaczone więcej niż 10 procent alokacji. Argumentacja podkarpackiej strony była przekonywująca, dlatego wysokość wsparcia jest sprawą otwartą przed kolejną turą negocjacji. Do negocjacji pozostaje jeszcze kwestia wielkości środków na przygotowanie terenów inwestycyjnych oraz możliwość zastosowania w większym zakresie trybu pozakonkursowego. Tu również argumenty podkarpackiej delegacji przekonały przedstawicieli KE do dalszych negocjacji w tym zakresie.

 Bardzo dobrze ocenione zostały koncepcje inwestycji w infrastrukturę transportową samorządu województwa podkarpackiego. Sporo czasu mówiono o linii L25, której rewitalizacja przyniesie korzyści zarówno gospodarcze jak i w ruchu pasażerskim, a przede wszystkim umożliwi szybkie połączenie z Warszawą. KE podczas negocjacji ze wszystkimi regionami, w dalszym ciągu stoi na stanowisku, że proporcja pomiędzy wsparciem drogi/kolej powinna wynosić 40/60. Z wyliczeń KE wynika iż w podkarpackim RPO ta proporcja wynosi ok. 50/50 co zostało pozytywnie odebrane.

Prezentowano także koncepcje ws. budowy drogi ekspresowej S19 od Rzeszowa do Barwinka, z proponowanym przez samorząd woj. podkarpackiego podziałem na 3 etapy wraz z innymi komplementarnymi projektami. S19 będzie prezentowana w Warszawie podczas czwartkowego spotkania w sprawie Programu Operacyjnego Polska Wschodnia przez Adama Hamryszczaka, dyrektora Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym UMWP.

Podczas negocjacji KE nie wykluczyła wsparcia dla Ochotniczych Straży Pożarnych, co wcześniej stawiano pod znakiem zapytania. Wstępnie utrzymany został natomiast pułap 5 mln euro dla wsparcia przedsięwzięć z zakresu infrastruktury kulturalnej, co stwarza możliwość realizacji projektów tzw. małej skali. Dlatego kwestia kompleksowego wsparcia na kulturę i dziedzictwo narodowe będzie przedmiotem dalszych negocjacji.

Z zakresu rozmów podczas pierwszej rundy zostały wyłączone m.in. sprawy dotyczące ochrony zdrowia oraz edukacji, które omawiane będą podczas kolejnej tury. W tym obszarze dla Podkarpacia istotne jest przekonanie o możliwości wsparcia uzdrowisk.

– Dziękuję za spotkanie, do którego strona województwa podkarpackiego była bardzo dobrze przygotowana – powiedział podsumowując negocjacje Patrick Amblard.

– Były to bardzo dobre negocjacje. Cieszę się, że zostaliśmy bardzo dobrze ocenieni. To wynik ciężkiej pracy naszej delegacji i urzędników, którzy pracują nad programem operacyjnym. Zaakceptowano nasze plany w sferze infrastruktury  transportowej, bardzo owocne rozmowy dotyczyły wsparcia dla przedsiębiorczości, a to są dla nas priorytety w zbliżającej się perspektywie finansowej – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

W wyniku ustaleń podjętych podczas spotkania, przygotowany zostanie nowy tekst RPO WP 2014-2020, który posłuży, jako punkt wyjścia do drugiego etapu negocjacji z KE planowanego już na październik br.

Tomasz Leyko

Rzecznik prasowy UMWP

 

SKŁAD DELEGACJI SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO:

 

  • Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego – Koordynator negocjacji ze strony IZ RPO
  • Adam Hamryszczak, Dyrektor Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym – członek Zespołu
  • Maria Fajger, Dyrektor Departamentu Wspierania Przedsiębiorczości – członek Zespołu
  • Ryszard Jur, Dyrektor Departamentu Wdrażania Projektów Infrastrukturalnych RPO – członek Zespołu
  • Jacek Nowocień, Zastępca Dyrektora Departamentu Wdrażania Projektów Infrastrukturalnych RPO – członek Zespołu
  • Lesław Kornak, Dyrektor Departamentu Dróg i Publicznego Transportu Zbiorowego – członek Zespołu
  • Andrzej Kulig, Dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska – członek Zespołu
  • Edyta Mucha, p.o. Dyrektora Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego – członek Zespołu
  • Paweł Wais, Kierownik Oddziału programowania strategicznego, Departament Rozwoju Regionalnego – członek Zespołu
  • Norbert Tomkiewicz, Kierownik Oddziału programowania perspektywy 2014-2020, Departament Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym – członek Zespołu
  • Bartosz Jadam, Oddział programowania perspektywy 2014-2020, Departament Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym – członek Zespołu
  • prof. dr hab. Jacek Szlachta, ekspert zewnętrzny – członek Zespołu
  • dr Jerzy Kwieciński, ekspert zewnętrzny – członek Zespołu
  • Andrzej Regulski, przedstawiciel wykonawcy ewaluacji ex-ante RPO WP 2014-2020 – członek Zespołu

Sprawdź również

Unijne wsparcie na obszary chronionego krajobrazu na Podkarpaciu

Za około cztery mln złotych unijnego wsparcia z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 …