Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Najnowsze wiadomości / Duży rozwój mieleckiej okulistyki

Duży rozwój mieleckiej okulistyki

Oddział Chirurgii Jednego Dnia ma wielkie plany
Chociaż pandemia wyhamowała pracę Okulistyki w Szpitalu Specjalistycznym w Mielcu, teraz Oddział Chirurgii Jednego Dnia działa już pełną parą. Pacjenci, którym zaćma komplikuje życie codzienne, mogą już liczyć na zupełną zmianę komfortu funkcjonowania dzięki zabiegom, które szybko przynoszą wielką ulgę. W planach jest ponadto ciągły rozwój nie tylko Oddziału, ale także Poradni Okulistycznej, zakup nowoczesnego sprzętu i udział w programie lekowym.

Można się zgłaszać na operacje zaćmy!

            Już od 2019 roku, kiedy to Narodowy Fundusz Zdrowia zniósł limit dotyczący operacji usunięcia zaćmy, w Szpitalu Specjalistycznym im. Edmunda Biernackiego w Mielcu można było przyjąć każdego pacjenta, który zdecydował się na zabieg i kwalifikował się do tej operacji. Pacjenci byli zadowoleni z krótkiego czasu oczekiwania oraz z dostępu do światowej klasy specjalistów, a to w osobach członków zespołu prof. n. med. Roberta Rejdaka z nim na czele. Inną kluczową postacią zaangażowaną w rozwój mieleckiego Oddziału jest dr n. med. Tomasz Choragiewicz. Jak mówi, w czasie pandemii praca Oddziału, jak większości innych, znacznie się skomplikowała, ale obecnie Szpital Specjalistyczny w Mielcu wraca już stopniowo do normalnego działania, zachowując ścisły reżim sanitarny. – Nasz personel jest na bieżąco badany, oczywiście w tej chwili już także zaszczepiony przeciwko COVID-19. Pacjenci trafiają na Oddział z wynikiem testu w tym kierunku. Zachowujemy wszystkie procedury zapewniające bezpieczeństwo – wyjaśnia dr Tomasz Chorągiewicz. Zapewnia, że specjaliści pozostają do dyspozycji pacjentów, którzy mogą się zgłaszać ze skierowaniem na zabieg od lekarza okulisty lub lekarza rodzinnego. Lekarze z Oddziału Okulistyki w mieleckim szpitalu potwierdzą wówczas konieczność i możliwość wykonania u danego pacjenta tego konkretnego zabiegu. Na operację usunięcia zaćmy w szpitalu może zostać skierowany także pacjent leczący się w prywatnym gabinecie okulistycznym.
            W tej chwili dyrekcja Szpitala i zespół lekarzy już pracuje nad wdrożeniem w Mielcu programu lekowego związanego z leczeniem AMD (Age Related Macular Degeneration), czyli choroby dna oka – plamki żółtej. Wskutek choroby pacjent ma problem z widzeniem centralnym, co w praktyce oznacza, że życie jakie do tej pory prowadził, staje się niemożliwe. Chory traci samodzielność, w związku z faktem, że już nie widzi np. twarzy, znaków drogowych, nie jest w stanie czytać, a w końcu zmaga się z całkowitą ślepotą. AMD jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku osób dorosłych na świecie. – Dzięki uczestnictwu w programie lekowym moglibyśmy podawać choremu zastrzyk w gałkę oczną, dzięki któremu chorobę udałoby się zatrzymać, a niekiedy nawet cofnąć jej dotychczasowe skutki. To ogromny przełom w leczeniu osób, które bez niego nie otrzymałyby szansy na uratowanie wzroku. Program lekowy w tym zakresie byłby wielkim krokiem w rozwoju mieleckiej okulistyki – nie kryje dr Chorągiewicz. Kiedy te plany już się urzeczywistnią, będziemy o tym informować.

Rozwój Poradni Okulistycznej – nowy sprzęt

            A to nie jedyne zamierzenia, na których realizację warto oczekiwać. Już za kilka dni Okulistyka wzbogaci się też o aparat do obrazowania dna oka, dokładnie do optycznej koherentnej tomografii dna oka – OCT. To badanie nieinwazyjne, które w wielu przypadkach może zastąpić angiografię fluoresceinową, wymagającą  podania kontrastu (fluoresceiny). Przewagą OCT jest nieiwazyjność i bardzo wysokie bezpieczeństwo Pacjenta. Więcej na ten temat także już niebawem.
            Pacjentów, którzy posiadają skierowanie od okulisty na zabieg usunięcia zaćmy, zachęcamy do rejestracji w Oddziale Chirurgii Jednego Dnia w mieleckim szpitalu. Oddział udziela świadczeń zdrowotnych w piątki w godz. 15:00-20:00 oraz w soboty i niedziele w godz. 8:00-13:00.
☎ Szczegółowe informacje dotyczące rejestracji dostępne są pod numerami telefonów: 17 780 01 24 oraz +48 884 890 400.

 

 

Sprawdź również

Spektakl „Zgrywusy”

Spektakl „Zgrywusy” w wykonaniu aktorów młodzieżowego Teatru „Magia” dobrze wypadł na scenie Domu Kultury SCK. …