Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Sport zdrowie / Mecze i imprezy / Efektowna Parada Konna

Efektowna Parada Konna

Cztery konkursy powożenia zaprzęgami, dwa czempionaty hodowlane, widowiskowe pokazy dżygitówki i kadryla to główne atrakcje Parady Konnej, która w niedzielę (8 września) już po raz 11. odbyła się w Żarówce (gm. Radomyśl Wielki).

Imprezę tradycyjnie rozpoczął przejazd zaprzęgów przez Żarówkę, a po nim Marek Gibała, dyrektor OZHK z Rzeszowa, zaprezentował tegorocznych uczestników. Oficjalne otwarcie Parady należało do burmistrza Radomyśla Wielkiego Józefa Rybińskiego: – Konie hodujemy teraz raczej z miłości do nich, a one to uczucie odwzajemniają. W Żarówce po raz 11. możemy podziwiać te piękne zwierzęta różnych ras. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w organizację tej pięknej imprezy, szczególnie pracownikom OZHK z Rzeszowa. Publiczności życzę pozytywnych wrażeń, a zawodnikom bezpiecznych przejazdów.

Kadryl i dżygitówka

Pierwszą atrakcją niedzielnych pokazów był kadryl, czyli taniec koni ujeżdżanych przez jeźdźców. Tą efektowną formę sztuki jeździeckiej, polegającą na wykonywaniu różnych figur lub układów choreograficznych przy muzyce, przeprowadziły uczennice Szkółki Jeździeckiej Stadniny Koni LUNA z Kawęczyna.

Organizatorzy dbają o to, by co jakiś czas wprowadzać nowe elementy do Parady. W tym roku taką nowością był widowiskowy pokaz dżygitówki, czyli sztuki jazdy konnej o charakterze akrobatycznym. Te popisy akrobatyczne na galopującym koniu składające się np. z wskakiwania na wierzchowca i zeskakiwania z niego, wykonała Patrycja Kołpa z Łowczówka pod Tarnowem.

Cztery konkursy

Tradycyjnie głównym punktem imprezy były sportowe i amatorskie konkursy powożenia zaprzęgami parokonnymi i po raz pierwszy jednokonnymi. Wystąpili w nich przedstawiciele województw podkarpackiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. W sumie publiczność zobaczyła rekordową liczbę 23 zaprzęgów.

W konkursie amatorskim zaprzęgów parokonnych koni dużych wygrał Dawid Bujak z luzakiem Arkadiuszem Bujakiem z Żabna. W powozach z końmi małymi triumfował zaprzęg Daniela Harli z Podborza (powożący Waldemar Harla, luzak Jan Krzysztofik). Po raz drugi odbył się konkurs sportowy zaprzęgów parokonnych, w którym ponownie triumfował Stanisław Stasiowski z m. Bieździedza (pow. jasielski) z luzakiem Karoliną Żygłowicz.

Nowością był konkurs powożenia zaprzęgami jednokonnymi, w którym obejrzeliśmy aż dziewięć przejazdów. Wygrał Damian Szeleść z luzakiem Katarzyną Żmudą z Tarnowa, która była właścicielką zaprzęgu.

Czempionaty hodowlane

W niedzielne popołudnie publiczność zgromadzona w Żarówce mogła także podziwiać 10 klaczy w dwóch czempionatach hodowlanych. Wśród klaczy rasy małopolskiej czempionką została Dumka Wacława Węgrzyna z Partyni (gm. Radomyśl Wielki). Wśród koni zimnokrwistych tytuł przypadł Polce Mariusza Dzimiry z m. Aksmanice (pow. przemyski, gm. Fredropol).

Podczas imprezy nie brakowało chętnych, aby zajrzeć do końskich boksów czy skorzystać z gastronomii. Z kolei dzieci chętnie bawiły się na dmuchańcach. Na zakończenie odbyła się jeszcze zabawa taneczna.

Podziękowania dla zaangażowanych

Organizatorami wydarzenia były: Rada Sołecka w Żarówce, Okręgowy Związek Hodowców Koni z Rzeszowa, Urząd Miejski w Radomyślu Wielkim, Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek w Radomyślu Wielkim, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnego w Żarówce, Koło Gospodyń Wiejskich i OSP w Żarówce. Patronat nad imprezą sprawował Burmistrz Radomyśla Wielkiego i Starosta Powiatu Mieleckiego, zaś patronat medialny: Nowiny, Korso, Goniec Radomyski, Wieści Regionalne, nowiny24.pl, hej.mielec.pl, promocja.mielec.pl, W Cieniu Jupiterów, Radio Leliwa i Radio RDN Małopolska. Podziękowania należą się też licznym sponsorom.

Wyścigi i czempionaty w Żarówce

Tradycyjnie głównym punktem Parady Konnej w Żarówce (gm. Radomyśl Wielki) były czempionaty hodowlane oraz sportowe i amatorskie konkursy powożenia zaprzęgami parokonnymi, i po raz pierwszy jednokonnymi.

 

W niedzielę do Żarówki zjechali powożący z trzech województw: podkarpackiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. W sumie liczna publiczność zobaczyła rekordową liczbę 23 zaprzęgów, które zaprezentowały się na nowym parkurze, przygotowanym za oddanym w tym roku do użytku boiskiem piłkarskim.

Zwycięzcy z Żabna

W konkursie amatorskim zaprzęgów parokonnych koni dużych wygrał Dawid Bujak z luzakiem Arkadiuszem Bujakiem z Żabna (pow. tarnowski). Dystans 400 metrów z dziewięcioma przeszkodami pokonał w nieco ponad półtorej minuty (1:33:68). Drugie miejsce zajął Zbigniew Bała z luzakiem Józefem Bałą z Podlesia (pow. dębicki). Najniższy stopień podium przypadł Robertowi Merchutowi z Podlesia Dębowego (pow. tarnowski), któremu luzakował Adam Lechowicz.

 Kucyki w akcji

W powozach z końmi małymi triumfował zaprzęg Daniela Harli z Podborza (powożący Waldemar Harla, luzak Jan Krzysztofik). Drugie miejsce zajął zaprzęg Feliksa Jaje z Radomyśla Wielkiego w składzie z luzakiem Justyną Cichoń, a trzecie Andrzeja Barana z Piątkowca z luzakiem Kamilem Baranem.

Obronili tytuł

Po raz drugi odbył się konkurs sportowy zaprzęgów parokonnych, w którym ponownie triumfował Stanisław Stasiowski z m. Bieździedza (pow. jasielski) z luzakiem Karoliną Żygłowicz. Dystans 500 metrów pokonał on w czasie 1.25:67. Drugie miejsce zajął Zbigniew Bała z Podlesia z luzakiem Hubertem Majkutewiczem, a trzecie Jacek Pożdał z luzakiem Tomaszem Pożdałem z Podlesia (pow. dębicki).

 Po raz pierwszy

Nowością był konkurs powożenia zaprzęgami jednokonnymi, w którym obejrzeliśmy aż dziewięć przejazdów. Wygrał Damian Szeleść z luzakiem Katarzyną Żmudą z Tarnowa, która była właścicielką zaprzęgu (czas przejazdu: 1.15:53). Drugie miejsce zajęli Grzegorz i Aneta Pałuccy z Jastewa (pow. brzeski, gm. Dębno). Trzecie miejsce padło łupem zaprzęgu Damiana Szeleścia z Sichowa Dużego (woj. świętokrzyskie, pow. staszowski), któremu luzakowała Katarzyna Żmuda. Czwarty był zaprzęg Adama Dobrzańskiego z Jadownik, a piąty Wojciecha Pożdała z Podlesia.

Czempionaty hodowlane

Podczas Parady Konnej w Żarówce widzowie mieli okazję podziwiać piękne konie m.in. z rasy małopolskiej i polski koń zimnokrwisty. Klacze tych właśnie ras wzięły udział w czempionatach. Wyboru czempionek dokonała komisja w składzie: Teresa Pracuch – przewodnicząca, Romana Terczyńska-Bomba i Elżbieta Stygar. W dwóch konkursach wystartowało po pięć klaczy. Były one oceniane pod względem ogólnego wrażenia, typu, pokroju, jak również tego, jak radzą sobie w stępie i kłusie.

Wśród klaczy rasy małopolskiej czempionką została Dumka Wacława Węgrzyna z Partyni (gm. Radomyśl Wielki), która otrzymała 43 punkty. Wiceczempionką z taka samą liczbą punktów została Jaśnie Pani Jacka Pożdała z Podlesia (pow. dębicki). Trzecie miejsce zajęła Bona Zbigniewa Bały z także Podlesia.

Natomiast wśród koni zimnokrwistych tytuł czempionki przypadł Polce Mariusza Dzimiry z m. Aksmanice (pow. przemyski, gm. Fredropol), która uzyskała 44,5 pkt. Wiceczempionką została Watana Mateusza Barana z Podlesia (42,5 pkt.), a trzecie miejsce Blorina Mariusza Dzimiry.

 Zaangażowani w imprezę

Organizatorami wydarzenia były: Rada Sołecka w Żarówce, Okręgowy Związek Hodowców Koni z Rzeszowa, Urząd Miejski w Radomyślu Wielkim, Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek w Radomyślu Wielkim, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnego w Żarówce, Koło Gospodyń Wiejskich i OSP w Żarówce. Patronat nad imprezą sprawował Burmistrz Radomyśla Wielkiego i Starosta Powiatu Mieleckiego, zaś patronat medialny: Nowiny, Korso, Goniec Radomyski, Wieści Regionalne, nowiny24.pl, hej.mielec.pl, promocja.mielec.pl, W Cieniu Jupiterów, Radio Leliwa i Radio RDN Małopolska. Podziękowania należą się też licznym sponsorom.

Krzysztof Babiarz
Urząd Miejski w Radomyślu Wielkim

Więcej zdjęć:

Fotorelacja z niedzielnej Parady Konnej, która odbyła się po raz jedenasty w Żarówce #GminaRadomyślWielki

Opublikowany przez Gmina Radomyśl Wielki Środa, 11 września 2019

 

 

Sprawdź również

„Prędkość” – „Trzeźwość” podsumowanie działań Policji

19 kwietnia mieleccy policjanci prowadzili na terenie powiatu mieleckiego działania „Prędkość”, których celem było egzekwowanie …