Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Historia i ludzie / Jak zostać mistrzem? Rozmowa z Bartoszem Kaźmierskim, uczniem II LO w Mielcu, a od końca marca Mistrzem Polski w klasie F3P-AFM.

Jak zostać mistrzem? Rozmowa z Bartoszem Kaźmierskim, uczniem II LO w Mielcu, a od końca marca Mistrzem Polski w klasie F3P-AFM.

Michał Krawiec- Jesteś nowym mistrzem Polski w  aeromusicalu. W jaki sposób przygotowywałeś się do tego konkursu?

Bartosz Kaźmierski- Przygotowaniem do zawodów był regularny trening w hali Gimnazjum nr 2 w Mielcu. Aby loty były naprawdę dobre, trzeba było wykonać ich dziesiątki, a może nawet setki.
M. K.- No właśnie, skąd wzięło się u Ciebie zainteresowanie aeromusicalem,
 w ogóle modelarstwem lotniczym?

B.K.- Generalnie, zainteresowanie modelarstwem wzięło się „znikąd” . Chciałem mieć jakąś ciekawą pasję. Zaczęło się od modeli kartonowych, później także plastikowych. Kolejnym krokiem były modele swobodnie latające. Po pewnym czasie zacząłem latać modelami RC (tzn. zdalnie sterowanymi). Już wtedy wiedziałem, że celem, który chcę osiągnąć jest agresywna akrobacja 3D.
M.K.- Czy w tym okresie zdarzały Ci się jakieś ciekawe sytuacje?
B.K.- Modelarstwo przepełnione jest zarówno ciekawymi, jak i smutnymi sytuacjami. Najciekawszymi momentami w mojej modelarskiej karierze były udane próby wykonywania nowych figur akrobacyjnych oraz sprawdzenie swoich umiejętności w stosunku do innych na ostatnich MP.
M.K.- Jakie rady możesz dać tym, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z modelarstwem lotniczym?
B.K.-
Przede wszystkim, na początku należy zaczynać od prostych modeli. Najodpowiedniejszymi typami modeli do nauki latania, są górnopłatowce oraz dwupłatowce wykonane z pianki (szczególnie z EPP) o niewielkiej szybkości lotu. Pomimo tego, że początkujący często marzą o lataniu np. modelami akrobacyjnymi, makietami, itd., zawsze należy rozpocząć od modelu odpornego na błędy pilotów oraz ewentualne kraksy. Moim zdaniem, warto zainwestować też w profesjonalny komputerowy symulator modelarski. Można w nim latać do woli i uczyć się zarówno podstaw latania, jak i trudnych manewrów, figur, itd.
M.K.- A jakie są Twoje modelarskie plany na przyszłość, w jaki sposób chcesz rozwijać swoją pasję?
B.K.-
W przyszłorocznych Mistrzostwach Polski planuję wystartować także w klasie F3P-Klub. W klasie F3P-AFM chcę obronić swój tytuł. Głównym założeniem są ciągłe treningi, tak abym mógł znaleźć się w światowej czołówce. Chcę także spróbować swoich sił w klasie S8D oraz S8E/P, tzn. w rakietoplanach.
M.K.- Czy chciałbyś z tego miejsca przekazać komuś specjalne podziękowania?
B.K.- Chciałbym podziękować wszystkim osobom, które w jakikolwiek, nawet najmniejszy sposób przyczyniły się do osiągnięcia mojego sukcesu.
M.K.- Dziękuję za rozmowę.

 

Wszystkich, którzy chcieliby spróbować swoich sił w modelarstwie lotniczym, zapraszamy na zajęcia, odbywające się w czwartki i piątki w godzinach 1600-1900 w Sali 6 ośrodka CKP Mielec (ul. Wojska Polskiego 2B, k. budynku Służby Celnej, prawie naprzeciwko Bramy Głównej SSE). Przyjdź, a zalecisz wysoko!

Michał Krawiec

Na zdjęciu model Bartka w akcji. Fot. Szkolna Sekcja Fotograficzna Gimnazjum nr 2 Mielec.

Sprawdź również

Dzień otwarty w Muzeum Wsi Markowa

W najbliższą niedzielę, 2 lipca, Zagroda – Muzeum Wsi Markowa zaprasza na Dzień Otwartych Drzwi. …