Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Najnowsze wiadomości / Kulturalny czerwiec
Miejska Biblioteka Publiczna w Mielcu, fot. © Włodek Gąsiewski

Kulturalny czerwiec

3 czerwca

Spektakl „Anka, nie Andziula” teatru „Magia” DK SCK – 3 czerwca, godz.16, sala widowiskowa – premiera sztuki; spektakle dla szkół: 5 czerwca, godz. 10; 6 czerwca, godz. 9 i 11; 13 czerwca, godz. 9 i 11, sala widowiskowa Domu Kultury SCK.

Organizator – Dom Kultury SCK.

Bilety w cenie 15 zł w kasie kina „Galaktyka” (kasa czynna w dni robocze od godz. 12.00, w soboty i niedziele- godzinę przed seansem, w środy- kasa nieczynna).

* * *

Inspiracją obecnej propozycji teatru – spektaklu „Anka nie Andziula” – jest powieść Lucy Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza” oraz film „Anna”. Ponadgodzinny spektakl przeniesie odbiorców w czasy Ani z Zielonego Wzgórza (lata 70. i 80. XIX wieku), nie zabraknie też nawiązania do współczesności.

W przedstawieniu weźmie udział młodzież mieleckich szkół podstawowych i średnich, a ciekawostką będzie uczestnictwo w spektaklu młodego ucznia z Włoch, który od roku przebywa i uczy się w naszym mieście. W spektaklu zobaczymy: Amelię Bizoń, Alicję Drop, Nadię Gembal, Antka Hyjka, Natalię Kwiatkowską, Wojciecha Mroczki, Giovanniego Lambertucci, Jaśminę Michałowską, Michała Puzio, Marlenę Szelest, Maję Smyklę, Nadię Strokoń, Igora Tobiasza, Lenę Wojdę, Weronikę Wójcik.

Teatr „Magia” od 11 lat prowadzi edukacje teatralną w Domu Kultury SCK w Mielcu. W tym czasie wystawił m. in.: „Piotrusia Pana”, „Księcia i żebraka”, „Szeherezadę”, „Konika Garbuska”, „Calineczkę”, „Krowę w kosmosie”. W czasie pandemii teatr nie mógł się zaprezentować na scenie, ale przygotował bajkę „Sara”, która została sfilmowana i była dostępna na kanale YouTube SCK. W ubiegłym roku teatr zaprezentował sztukę „Planeta GNU” inspirowaną scenariuszem Umberto Eco. Tematem spektaklu była, jakże ważna obecnie, sprawa zanieczyszczenia środowiska na naszej planecie.

30 maja – 4 czerwca

Obchody Miejskiego Dnia Dziecka – 30 maja – 4 czerwca – park ZPiT „Rzeszowiacy” (za Miejską Biblioteką Publiczną), Dom Kultury SCK, korty i boiska na terenach MOSiR.

Organizator – Urząd Miejski wMielcu

* * *

Prezydent Mielca zaprasza na Miejski Dzień Dziecka. Tak naprawdę wydarzenia związane ze świętowaniem Dnia Dziecka będą trwać od 30 maja, ale finałowa feta dla najmłodszych mielczan będzie miała miejsce 4 czerwca w parku ZPiT „Rzeszowiacy” (za Miejską Biblioteką Publiczną), w Domu Kultury SCK, a także na terenach MOSiR.

Miejski Dzień Dziecka będzie obfitował w wydarzenia sportowe. 30 maja obchody Dnia Dziecka zainaugurują zawody pływackie, w których rywalizować będą dzieci z klas I-III mieleckich szkół podstawowych. 3 i 4 czerwca na kortach betonowych MOSiR odbędą się Mistrzostwa Mielca Dzieci i Młodzieży w tenisie, a 4 czerwca na boisku nr 4 MOSiR odbędzie się turniej piłkarski o Puchar Prezydenta Mielca, Jacka Wiśniewskiego.

Nie zabraknie akcentów artystycznych. Dom Kultury SCK zaprasza 3 czerwca do sali widowiskowej na premierowy spektakl „Anka, nie Andziula”, inspirowany słynną książką „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery, w wykonaniu Teatru MAGIA DK SCK. 4 czerwca w parku „Rzeszowiaków” rozgra się bitwa na głosy, czyli Międzyszkolny Konkurs Wokalny „Śpiewać każdy może”. Wystąpi też grupa „Kameleon” i Studio Wokalne KDMusic. Potem w parku rozgości się park rozrywki oraz animacje dziecięce. W międzyczasie można też będzie obejrzeć film „Super Mario Bros” w kinie „Galaktyka” Domu Kultury SCK.

p r o m o c j a :

„O kwadroludkach i pikselikach wierszo-bajki dla młodszych i starszych dzieci”

7 czerwca

Finałowy koncert uczestników zajęć edukacji artystycznej – 7 czerwca, godz. 18, sala widowiskowa DK SCK.

Organizator – Dom Kultury SCK.

Wstęp

* * *

Dom Kultury SCK od lat realizuje projekt współpracy ze szkołami podstawowymi naszego miasta w obszarze edukacji artystycznej. W tym roku w zajęciach tanecznych, teatralnych, plastycznych, muzycznych i małej architektury w Domu Kultury SCK uczestniczyli uczniowie SP 7 – grupa świetlicowa, SP 3 – dwie grupy świetlicowe, SP 8 – klasa II b.

Instruktorami prowadzącymi byli: Mariusz Sosiński (taniec), Beata Sudoł (taniec), Marzena Gawrońska(taniec), Magdalena Betleja (teatr), Justyna Pomykała-Berrached (plastyka), Hubert Pomiankiewicz (plastyka – mała architektura), Maciej Fijałkowski (muzyka, akompaniament),

12 czerwca

Zakończenie naboru do konkursu„Mini granty Domu Kultury SCK w Mielcu” w ramach projektu „Ja w mieście”.

Organizator – Dom Kultury SCK.

* * *

Dom Kultury SCK zaprasza mieszkańców Mielca do udziału w konkursie inicjatyw kulturalnych.Celem konkursu jest wzmacnianie partnerskich relacji między Domem Kultury SCK a lokalną społecznością. Organizator chce wesprzeć te niekomercyjne inicjatywy kulturalne, które będą w stanie zaangażować mieszkańców Mielca. Planuje dofinansowanie od 2 do 5 zgłoszonych inicjatyw, a maksymalna wartość jednego grantu to 5 tys. zł. Autorskie projekty mogą zakładać różne formy realizacji: warsztaty, wykłady, spotkania, koncerty, imprezy plenerowe. Organizator konkursu zastrzega jednak, aby każdy z projektów aspirujących do grantów był m.in. ogólnodostępny i nieodpłatny. Do konkursu mogą przystąpić zarówno osoby prywatne, stowarzyszenia, fundacje, jak również grupy nieformalne.

Terminem końcowym składania wniosków jest 12 czerwca (do godz. 15). Dom Kultury przewiduje zorganizowanie wstępnych konsultacji dla chętnych do udziału w konkursie. Konsultacje odbędą się 27 maja o godz. 14. Szczegółowy regulamin konkursu znajduje się na www.domkultury.mielec.pl

12 czerwca

„Bardzo Młoda Kultura” to trzyletni program dotacyjny Narodowego Centrum Kultury. Aktualnie trwa jego trzecia edycja zaplanowana na lata 2023 – 2025. Dom Kultury SCK zaprasza na spotkanie informacyjne dotyczące tegorocznej edycji projektu na 12 czerwca.

Organizator – Dom Kultury SCK

* * *

Głównym celem zadania jest zachęcanie młodzieży do różnorodnych działań związanych z  kulturą, aktywizacją i edukacją kulturową. Rolą osób dorosłych będzie wsłuchanie się w potrzeby i zainteresowania młodych ludzi, a następnie przełożenie tego na działania praktyczne. Na spotkanie informacyjne serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych, którym praca z młodzieżą i sama młodzież jest bliska, w tym: instytucje kultury i edukacji, placówki samorządowe, stowarzyszenia, kluby, towarzystwa, koła (w tym także Koła Gospodyń Wiejskich), fundacje, grupy NGO, parafie i działające przy nich różnego rodzaju koła i grupy, ośrodki szkolno-wychowawcze (w tym także specjalne oraz prowadzone przez osoby duchowne), instytucje przyrodnicze i ochrony środowiska, muzea, biblioteki i izby pamięci.

p r o m o c j a :

Włodek Gąsiewski, Mielec w fotografii ulicznej i słowie 20/21 – Mielec in street photo and the word 20/21

16-18 czerwca

„Style Mielec – Festiwal Kultury Ulicznej” – weekend z ulicznym tańcem, muzyką, plastyką i teatrem -16- 18 czerwca, Dom Kultury SCK, parki im. Stanisława Lachmana oraz ZPiT Rzeszowiacy oraz Górka Cyranowska.

Organizator: Dom Kultury SCK.

* * *

„Style Mielec – Festiwal Kultury Ulicznej” to wydarzenie adresowane do wszystkich miłośników ulicznej sztuki czyli tańca, muzyki, plastyki, teatru. W zeszłym roku odbyła się I edycja imprezy, a jej motywem przewodnim był taniec uliczny. Tym razem breaking i hip-hop także będą mieć mocną reprezentację podczas imprezy, lecz oferta nowej edycji Style Mielec zostanie uzupełniona przez street art oraz uliczny performance. Impreza potrwa trzy dni, od 16 do 18 czerwca, ale już na kilka dni przed oficjalnym startem organizatorzy zaproszą najmłodszych mielczan na warsztaty tańca ulicznego.

Festiwal przewiduje wiele atrakcyjnych aktywności artystycznych. Tancerki i tancerze mogą liczyć na zaciętą rywalizację turniejową oraz na warsztaty z udziałem utytułowanych artystów. Miejską sztukę zobaczymy w kilku odsłonach, zarówno w postaci graffiti na specjalnej ściance, muralu ulotnego na chodniku, muralu w wykonaniu Dariusza Milczarka, czy „normalnej” wystawy tego artysty plastyka w Galerii ESCEK.

Muzyczne tematy realizowane będą podczas adresowanych do nastolatków warsztatów na konsolach, a także podczas sesji skreczowania z DJ Norizem.

Teatralne klimaty ulicy uczestnicy tegorocznego STYLE Mielec poznają podczas warsztatów z aktorką teatru „Maska” w Rzeszowie, Natalią Kozą, a także podczas ulicznego spektaklu w wykonaniu Teatru „Antrakt” DK SCK oraz młodzieży z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Mielcu.

Publiczność będzie miała także okazję wziąć udział w warsztatach i pokazach freestyle footballu i w koncercie finałowym tegorocznej edycji Festiwalu Ulicznego.

p r o m o c j a :

Włodek Gąsiewski, Krystyna Gargas-Gąsiewska „Bieszczadzkie szlaki ikon – droga do Łopienki” wydanie drugie 2022

16 czerwca

Wernisaż wystawy malarstwa Dariusza Milczarka – 16 czerwca, godz. 18, Galeria ESCEK Domu Kultury SCK.

Organizator – Dom Kultury SCK.

Wstęp wolny.

* * *

Dariusz Milczarek urodził się w 1985 r. w Radomiu. W 2011 roku obronił pracę magisterską na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego, również pod jego kierunkiem przygotował i obronił  doktorat w 2017. Jest autorem ponad 10 wystaw indywidualnych w Krakowie, Warszawie i Bydgoszczy oraz uczestnikiem ponad 100 wystaw zbiorowych w Polsce, Austrii, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech i w Rumunii.W 2017 roku odbył rezydencję w Wiedniu w ramach programu KulturKontakt Austria. Otrzymał stypendia oraz nagrody: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010, 2017, 2020), Miasta Krakowa, Fundacji Grazella, Fundacji Jana Matejki, Fundacji Henry Dorena oraz Stypendium im. Janiny Kraupe-Świderskiej; laureat I nagrody w 12. Triennale Małych Form Malarskich w Toruniu (2022), I nagrody w ogólnopolskim konkursie malarskim im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy (2020), II nagrody w ogólnopolskim konkursie malarskim VIII Triennale Martwej Natury w Sieradzu (2018), Grand Prix ogólnopolskiego konkursu malarskiego im. Franciszki Eibisch w Warszawie (2011), I nagrody w konkursie na mural w Nowej Hucie za projekt „Kompozycja Kubihutyczna I”, (2017, zrealizowany), udział w międzynarodowym festiwalu muralu Monumental Art w Gańsku (2016), I nagroda za plakat do sztuki „Beatrix Cenci” w Teatrze im. J.Słowackiego w Krakowie oraz nagrodę ZPAP Katowice na XXI Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach w 2009 r.

Założyciel przestrzeni kreatywnej „Kąt Kultury”, współzałożyciel warszawskiej Galerii Tlen; pełni funkcję kierownika krakowskiej Galerii Pryzmat. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.

p r o m o c j a :

Ikony na I Komunię św., chrzest, ślub, urodziny, imieniny i inne okazje

19 czerwca

Finał XVI edycji Konkursu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości „Plastykon” – 19 czerwca, godz. 10, Centrum Wystawienniczo-Promocyjnym DK SCK.

Organizator – Dom Kultury SCK

Patronat Prezydenta Mielca Jacka Wiśniewskiego

Wstęp wolny.

* * *

Konkurs dziecięcej i młodzieżowej twórczości plastycznej PLASTYKON jest podsumowaniem całorocznej twórczości artystycznej dzieci i młodzieży z mieleckich szkół podstawowych i średnich Dla wielu uczniów i uczennic jest to okazja do debiutu artystycznego i wystawienniczego. Tematyka konkursu jest dowolna i nie ogranicza zakresu ocenianych prac. W pierwszym etapie prace plastyczne są wybierane przez opiekunów artystycznych i nauczycieli w rekrutacji wewnętrznej. 10 najlepszych prac z każdej szkoły bierze udział w ocenianiu przez niezależne jury w trzech kategoriach wiekowych (I kategoria – klasy 1-4 szkoły podstawowej, II kategoria – klasy 5-8 szkoły podstawowej i 3 gimnazjum, III kategoria – szkoły średnie). Nagradzane są różnorodne prace plastyczne: obraz, ilustracja, grafika, kolaż. W poprzedniej edycji zgłoszono ponad 100 prac. Każdemu „Plastykonowi” towarzyszy pokonkursowa wystawa zwycięskich prac w Domu Kultury SCK.

Od19 do 30 czerwca w Centrum Wystawienniczo-Promocyjne dostępna będzie wystawa pokonkursowa.Godziny otwarcia Galerii:poniedziałek – nieczynna; wtorek – 11-19; środa – 11-19;czwartek – 11-19; piątek – 11-19; sobota – nieczynna; niedziela – 15-19.

25 czerwca

Koncert „Zagrajcie sztajera” w wykonaniu Zespołu Pieśni iTańca „Rzeszowiacy” i „Mali Rzeszowiacy” połączony z rozdaniem nagród i koncertem laureatów konkursu „Na ludowo – zespołowo” – 25 czerwca , godz. 16, sala widowiskowa Domu Kultury SCK.

Organizator – Dom Kultury SCK.

Bilety w cenie 20 zł w kasie kina „Galaktyka” (kasa czynna w dni robocze od godz. 12.00, w soboty i niedziele- godzinę przed seansem, w środy- kasa nieczynna).

* * *

Zanim mielczanie wyruszą na wakacje, będą mieć możliwość uczestniczenia w wyjątkowym koncercie. Wystąpią w nim: nasz eksportowy zespół „Rzeszowiacy” oraz pretendenci, czyli „Mali Rzeszowiacy”. Dodatkowym bonusem koncertowym będzie występ laureatów konkursu „Na ludowo – zespołowo”. Eliminacje do drugiej edycji konkursu odbyły się 29 maja, a wyłonieni w nich laureaci będą mieli okazję zaprezentować się podczas koncertu „Rzeszowiaków”. Pomysłodawczynią konkursu jest instruktor śpiewu w Domu Kultury SCK, Małgorzata Pazdro.

Muzeum Historii Regionalnej SCK

Do 24 września 2023 roku zamiast w soboty, Muzeum Historii Regionalnej „Pałacyk Oborskich” otwarte będzie w niedziele. Godziny zwiedzania 14.00-18.00. Wstęp bezpłatny.

1-30 czerwca

Wystawa pt. „Mielec w PRL. Ludzie, miejsca, wydarzenia…”

Organizator – Muzeum Historii Regionalnej SCK.

* * *

Wystawa wielowątkowo pokazuje czasy PRL.Zobaczymy mieszkanie typowej, polskiej rodziny tamtych czasów, wejdziemy do salonu i pokoju dziecięcego ówczesnego przysłowiowego M-4. Sporą część ekspozycji poświęcono wyrobom pochodzącym od największego pracodawcy w Mielcu i powiecie mieleckim – Polskich Zakładów Lotniczych (kiedyś WSK). Ekspozycja przypomni najważniejsze produkty opuszczające linie montażowe mieleckiej fabryki.

Osobnym rozdziałem historii Mielca okresu PRL był klub sportowy Stal Mielec, którego zawodnicy – zarówno w sportach zespołowych jak i indywidualnych – odnosili wielkie sukcesy, zdobywali medale na arenach krajowych i zagranicznych, byli w reprezentacjach narodowych. Ekspozycja pokaże także najbardziej popularne sposoby i miejsca wypoczynku mielczan.

Nie wolno zapominać, że codzienne życie, obyczaje i rozrywki czasów PRL-u toczyły się w cieniu wielkiej polityki, która zapisała wówczas czarne karty w historii Polski, np. poprzez sposób, w jaki wobec swoich obywateli używany był aparat bezpieczeństwa systemu komunistycznego. Ekspozycja przedstawi także tę stronę czasów PRL-u.

Wystawie towarzyszy katalog pt. „Mielec w PRL. Od A do Z” przygotowany w formie krótkiej encyklopedii.

Muzeum Historii Fotografii Jadernówka

Do 24 września 2023 roku zamiast w soboty, Muzeum Historii Fotografii Jadernówka otwarte będzie w niedziele. Godziny zwiedzania 14-18, wstęp bezpłatny.

1 czerwca – 31 sierpnia

Autorska wystawa Tomasza Marosza, fotoreportera Głosu Mieleckiego w latach 90. XX w. – „Tomasz Marosz ma GŁOS”;

Galeria na Płocie – Wystawa z okazji 50-lecia zdobycia przez Stal Mielec Mistrzostwa Polski w piłce nożnej”.

Organizator –Muzeum Historii Fotografii „Jadernówka”

Miejska Biblioteka Publiczna SCK

1-30 czerwca

Wystawa Łukasza Golby pn. „Golby Rzeźba. Digital. Rysunek” – Galeria MBP.

Organizator: MBP SCK.

Wstęp wolny.

* * *

Artysta po raz pierwszy prezentuje swoje prace na wystawie indywidualnej. Zarówno rzeźba, rysunki, jak i grafika inspirowane są twórczością Zdzisława Beksińskiego, Franciszka Starowieyskiego, H. R. Gigera oraz H. P. Lovecrafta. Do tworzenia swoich rzeźb mielecki artysta używa rzeczy codziennego użytku, z recyklingu. W swobodnej i ekspresyjnej kresce prezentowanych na wystawie prac widać ogromne zamiłowanie do komiksu…

17 czerwca

Detektywistyczna gra terenowa przygotowana przez Dariusza Rekosza, znanego pisarza i animatora kultury – 17 czerwca, godz. 10, Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Kusocińskiego.

Organizator – MBP w Mielcu.

Wstęp wolny.

* * *

Miejska Biblioteka Publiczna zachęca do udziału w fantastycznej przygodzie –wyjątkowej, unikatowej, pełnej niespodzianek, detektywistycznej grze terenowej, którą poprowadzi pisarz i animator kultury Dariusz Rekosz. Organizatorzy zachęcajądo udziału w wydarzeniu wszystkich chętnych: dorosłych, młodzież, dzieci, psy, koty… Gwarantują świetną zabawę, niesamowitą przygodę podczas rozwiązywania zagadek. Uczestnicy będą przetrząsać miasto w poszukiwaniu zaginionego skarbu, a po drodze czekać będziesporo zadań i… kilka tajemniczych postaci.Czekać będą także nagrody…

Aby wziąć udział w zabawie należy pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny w załączniku na stronie internetowej https://biblioteka.mielec.pl/aktualnosc-856-gra_terenowa_17_czerwca_2023.html, a  następnie dostarczyć go do biblioteki przy ul.  Kusocińskiego 2. Szczegółowe informacje zamieszczone są na stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu oraz dostępne pod nr tel. 17 787 49 13.

Wydarzenie zostanie zrealizowane w ramach inicjatywy BLISKO i realizowanego przez MBP projektu Biblioteka na językach: śladami mowy mieleckiej. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Sprawdź również

PZL Mielec zdobywa pierwszą nagrodę w ogólnopolskim konkursie Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (SIMP)

MIELEC, 09.10.2024 r. – Pion Techniczny PZL Mielec, firmy należącej do Lockheed Martin, zdobył I …