Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Historia i Kultura / Historia i ludzie / Mielczanie – Mielczanom. W 82. rocznicę spalenia przez Niemców mieleckiej synagogi

Mielczanie – Mielczanom. W 82. rocznicę spalenia przez Niemców mieleckiej synagogi

10 i 11 września 1939 r. (5749 r. tzw. erew Rosz Haszana) do Mielca wkroczyły oddziały niemieckiej 8 Dywizji Piechoty dowodzonej przez feldmarszałka Mansteina. Pierwsza grupa wojsk skierowała się wprost na synagogę (obecnie ul. Berka Joselewicza), gdzie właśnie Żydzi odprawiali modlitwy. 13 września hitlerowcy zaryglowali drzwi w synagodze i w sąsiedniej łaźni oblali je benzyną i podpalili. W ogniu zginęło ponad 80 Izraelitów. Pozostałości spalonego budynku rozebrano w 1942 r.

Podczas wystąpień padały stwierdzenia, że spaleni Żydzi zostali pochowani w okolicach synagogi i pasowałby odnaleźć to miejsce i upamiętnić.

Po 82 latach – 13 września 2021 r. grupa Mielczan, dorosłych i młodzieży szkolnej zebrała się pod pomnikiem pomordowanych Żydów aby uczcić Ich pamięć. Miały miejsce okolicznościowe wystąpienia oraz złożenie wieńca, kwiatów, kamieni pamięci i zapalenia zniczy.

Nagranie wideo z uroczystości: https://www.facebook.com/100005280969933/videos/379758203731960/

Zdjęcia Włodzimierz Gąsiewski

Kilka dni wcześniej z 82. rocznicą zamordowania mieleckich Żydów zbiegło się wydanie książki Włodka Gąsiewskiego pt. „Sprawiedliwi i nie tylko ziemi mieleckiej i okolic” Jest to jedno z nielicznych tego typu opracowań w Polsce, które przedstawia historie pomocy Żydom na tle strachu, obojętności i zdrady oraz Holocaustu Izraelitów mieleckich. Więcej o publikacji:

Sprawiedliwi i nie tylko ziemi mieleckiej i okolic – historie pomocy Żydom na tle strachu, obojętności i zdrady

Sprawdź również

Antykwariat-Galeria Mielecjana-Galicjana prezentuje – Kuligowski i inni…

W dniu 15 października 2021 r. na stronie Antykwariat galeria obrazów i ikon Mielecjana Galicjana …