Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Region / Gospodarka i ekonomia / Mielecki budżet obywatelski i inne projekty społeczne

Mielecki budżet obywatelski i inne projekty społeczne

W wyniku zmian jakie nastąpiły po wyborach jesienią 2014 r., zarówno nowy prezydent Mielca – Daniel Kozdęba, jak i radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy mają większość w radzie miejskiej, konsekwentnie wdrażają swoje obietnice wyborcze.

 

reklama:

 

 

Polegają one m.in. na uspołecznieniu zarządzania miastem i oddania części kompetencji, zwłaszcza opiniujących i doradczych, ale także i zapewne sprawczych szerszym grupom mieszkańców, w tym przypadku młodzieży i seniorom oraz wprowadzeniu możliwości współtworzenia przez obywateli budżetu miasta – zwanego przez to w tej części obywatelskim. W spotkaniu z mieleckimi mediami wzięli udział: Jan Myśliwiec – wiceprezydent Mielca, Arkadiusz Gałkowski – naczelnik Wydziału Edukacji, Jolanta Markowska-Rzeźnik  – kierownik Biura Spraw Społecznych, Tadeusz Witek – naczelnik Wydziału Finansowego oraz Krzysztof Urbański – kierownik Biura Promocji i Informacji, który wprowadził zebranych w tematykę spotkania. Następnie zostały omówione poszczególne projekty społeczne. Arkadiusz Gałkowski przedstawił założenia Rady Młodzieżowej, do której wybory odbędą się jesienią tego roku. Problematykę Rady Seniorów przedstawiła Jolanta Markowska-Rzeźnik, która omówiła też aspekty organizacyjno-prawne powstania takiej rady. Najszerzej zostały omówione założenia budżetu obywatelskiego, o których mówił Tadeusz Witek, który przedstawił dokładny harmonogram tworzenia tegoż budżetu, który zostałby uchwalony również jesienią 2015 r.

Skróty wypowiedzi prezentujemy w nagraniu wideo, zaś ich pełne wersje na nagraniu audio. Zapraszamy do ich obejrzenia i wysłuchania.

Zaprezentowane projekty społeczne, to jednak tylko początek jeszcze szerszego uspołecznienia samorządności miejskiej, a przez to większego uaktywnienia się mieszkańców w planowanie i realizację różnych projektów miejskich. W niektórych przypadkach należy tylko skorzystać z już istniejących możliwości prawnych i statutowych miasta. Chociażby od kilkunastu już lat czekamy na powołanie Rady Programowej Samorządowego Centrum Kultury, której powstanie przewiduje statut tej dość sporej przecież i ważnej dla mieszkańców instytucji. Na swoją „radę” czekają także mieleccy niepełnosprawni, dla których nadal jest niezliczona ilość barier w przestrzeni miejskiej. Oczywiście większe uspołecznienie samorządności zależy w równej mierze od władz miasta, jak i jego mieszkańców, którzy być może teraz odważniej będą brać sprawy w swoje ręce.

Włodzimierz Gąsiewski

Zdjęcia i wideo: Damian Gąsiewski

 

 

nagranie audio:

 

 

Mielecki budĹźet obywatelski

Sprawdź również

I sesja nowo wybranej rady Gminy Tuszów Narodowy

w dniu 7 maja 2024 r. odbyła się pierwsza uroczysta sesja Rady Gminy Tuszów Narodowy …