Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / AWP poleca / Ponad 800 milionów złotych na instrumenty finansowe

Ponad 800 milionów złotych na instrumenty finansowe

Opublikowano przez: Anna Magda Utworzono: 10 listopada 2023

Ruszył pierwszy etap wdrażania pożyczek na Podkarpaciu w ramach nowego programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia.

Aż 820 mln złotych trafi na Podkarpacie w ramach instrumentów finansowych, czyli preferencyjnych pożyczek, z których będą mogli skorzystać lokalni przedsiębiorcy oraz samorządy. To pula w ramach nowego programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia. Właśnie rozpoczął się pierwszy etap wprowadzania tych pieniędzy na podkarpacki rynek czyli nabór wniosków w trybie niekonkurencyjnym. Uprawniony do złożenia wniosku jest Bank Gospodarstwa Krajowego. W kolejnych krokach BGK wybierze operatorów, którzy będą bezpośrednio przyznawać preferencyjne pożyczki.

W tej perspektywie finansowej – tak jak było to już zapowiadane – odchodzimy od dotacji na rzecz preferencyjnych pożyczek, z których będą mogli skorzystać przedsiębiorcy czy lokalne samorządy, aby realizować swoje projekty. To kierunek przyjęty przez Komisję Europejską, która zmniejszyła pulę na dotacje na rzecz właśnie pożyczek – mówi Marszałek Władysław Ortyl.

Co ważne te olbrzymie pieniądze, ponad 800 mln złotych, zostaną na Podkarpaciu, gdyż po spłacie pożyczek zaciągniętych przez firmy czy samorządy, znowu trafią do „finansowego obiegu” i będą mogły skorzystać z nich kolejne podmioty, również na preferencyjnych zasadach – dodaje Agnieszka Czuchra, dyrektor Departamentu Wspierania Przedsiębiorczości UMWP.

A te preferencyjne warunki to przede wszystkim niskie oprocentowanie, długi okres spłaty kredytu, a w niektórych przypadkach brak opłat za rozpatrzenie wniosku.

Na jakie działania i inwestycje będzie można otrzymać pożyczkę?

Z instrumentów finansowych będzie można skorzystać w ramach trzech obszarów działań:

Konkurencyjna i Cyfrowa Gospodarka – działanie: wsparcie MŚP

Energia i Środowisko – działanie: poprawa jakości powietrza

Energia i Środowisko – działanie: Odnawialne źródła energii

W ramach wsparcia dla MŚP pula środków wynosi ponad 216 mln zł. Celem jest wzmacnianie trwałego wzrostu i konkurencyjności oraz tworzenie miejsc pracy, w tym poprzez inwestycje produkcyjne, na które właściciele firm będą mogli przeznaczyć pożyczki.

Poprawa jakości powietrza – zakłada wsparcie efektywności energetycznej i redukcję emisji gazów cieplarnianych. Na ten cel przeznaczona jest kwota ponad 154 mln zł, w tym:

  • 88,9 mln  na cel związany ze zwiększeniem efektywności energetycznej                          w sektorze mikro i małych firm,
  • 65 mln zł na cel związany ze zwiększeniem efektywności energetycznej w sektorze mieszkaniowym i budynkach użyteczności publicznej oraz modernizacją oświetlenia ulicznego.
  • Pożyczkę będzie można otrzymać na następujące typy projektów:
  • poprawa efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach (mikro i małych) – poprzez odzyskiwanie energii w procesie produkcyjnym, modernizację energetyczną budynków, wraz z instalacją urządzeń OZE,
  • modernizacja oświetlenia ulicznego na energooszczędne;
  • poprawa efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej wraz z instalacją urządzeń OZE oraz wymianą/modernizacją źródeł ciepła, albo podłączeniem do sieci ciepłowniczej/chłodniczej;
  • poprawa efektywności energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych wraz z instalacją urządzeń OZE oraz wymianą/modernizacją źródeł ciepła albo podłączeniem do sieci ciepłowniczej/chłodniczej.

Odnawialne źródła energii – w ofercie pojawi się pożyczka OZE dla szerokiej grupy inwestorów (w tym m.in. przedsiębiorców, podmiotów sektora publicznego) chcących wybudować na terenie województwa podkarpackiego instalacje wytwarzające energię z OZE czy magazyny energii. Oferta ta nie dotyczy osób prywatnych. Pula środków na pożyczki w tym obszarze wynosi ponad 333 mln zł.

Planowany termin rozstrzygnięcia postępowania z Bankiem Gospodarstwa Krajowego to koniec lutego 2024 r. To oznacza, że preferencyjne pożyczki na podkarpackim rynku będą dostępne dla zainteresowanych podmiotów w połowie przyszłego roku – zapowiada dyrektor Agnieszka Czuchra.

Źródło: Portal Samorządu Województwa Podkarpackiego – Ponad 800 milionów złotych na instrumenty finansowe

p r o m o c j a :

Ikony pisane na ślub, chrzest, urodziny, imieniny i inne okazje

Włodek Gąsiewski, Krystyna Gargas-Gąsiewska „Bieszczadzkie szlaki ikon – droga do Łopienki” wydanie drugie 2022

Sprawdź również

Marcowy kulturalny rozkład jazdy – cz. 1

3 marca Folkowy Dzień Kobiet w wykonaniu Stowarzyszenia Seniorów ZPiT „Rzeszowiacy” z gościnnym występem Dziecięcego …