Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Historia i ludzie / Sprawdzili niepodległościową wiedzę

Sprawdzili niepodległościową wiedzę

Święto Niepodległości w Gminie Radomyśl Wielki po raz piąty upamiętniono Radomyskim Testem Wiedzy Historycznej „Polska Niepodległa”.

Była to piąta edycja zmagań historycznych zorganizowanych przez Urząd Miejski i SCKiB w Radomyślu Wielkim. Patronat nad wydarzeniem objęli: Burmistrz Radomyśla Wielkiego, Instytutu Pamięci Narodowej i rzeszowski oddział IPN.

– Test przeprowadziliśmy w formule otwartej. Stąd wśród uczestników mieliśmy miłośników historii w różnym wieku, z różnym wykształceniem i z różnych miejscowości. W ten sposób poprzez dobrą zabawę z historią upamiętniliśmy 104. rocznicę odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości – mówi organizator testu Krzysztof Babiarz z Urzędu Miejskiego w Radomyślu Wielkim.

O czasach odrodzenia Ojczyzny

Kilkudziesięciu uczestników w wieku od 7 do 67 lat zmagało się z zagadnieniami z dziejów Polski z lat 1914-22, a więc z czasów odrodzenia naszej Ojczyzny. Pytania dotyczyły: Ojców Niepodległości, kształtowania się granic II RP, w tym plebiscytów, działań zbrojnych, postanowień wobec Polski na konferencji pokojowej w Wersalu, najważniejszych polskich formacji wojskowych, postanowień konstytucji marcowej i legionistów związanych z Radomyślem Wielkim.

Laureaci

Zwycięzcą V Radomyskiego Testu Wiedzy Historycznej „Polska Niepodległa” został Wojciech Flis z Mielca, który zdobył 34 na 38 możliwych do zdobycia punktów. Drugie miejsce zajął Jerzy Flis z Mielca (32 pkt.), a trzecie Zdzisław Ryba z Radomyśla Wielkiego (29 pkt). Grono laureatów uzupełnili: 4. Kamil Dubiel z Radomyśla Wielkiego, 5. Dominik Ryba i Michał Tabor (obaj z Dulczy Wielkiej). Wyróżnienia zdobyły Agnieszka Mydlarz z Dulczy Małej i Renata Baran ze Zgórska. Do kilkunastu osób powędrowały również nagrody pocieszenia.

Podziękowania

– Dziękujemy wszystkim uczestnikom i gratulujemy laureatom. Podziękowania dla jury za sprawną ocenę testów oraz dla instytucji i firm za ufundowanie nagród, m.in. bonów wartościowych, gier, książek i różnych gadżetów – dodaje Krzysztof Babiarz. Fundatorami nagród byli: Urząd Miejski i SCKiB w Radomyślu Wielkim, patroni honorowi – Instytut Pamięci Narodowej i rzeszowski oddział IPN, a także Wydawnictwo Biały Kruk i Dom Wydawniczy REBIS.

Krzysztof Babiarz

Urząd Miejski w Radomyślu Wielkim

Sprawdź również

Spektakl „Zgrywusy”

Spektakl „Zgrywusy” w wykonaniu aktorów młodzieżowego Teatru „Magia” dobrze wypadł na scenie Domu Kultury SCK. …