Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Najnowsze wiadomości / UROKLIWA  KAPLICZKA  W  OSTROWACH  BARANOWSKICH

UROKLIWA  KAPLICZKA  W  OSTROWACH  BARANOWSKICH

         W czasie jesiennej wycieczki rowerowej w minioną niedzielę ( 23 października 2022 r.) bardzo ciekawą trasą, prowadzącą Tuszowa Narodowego poprzez Grochowe, Sarnów, Ostrowy Baranowskie, Ostrowy Tuszowskie, Toporów, Szydłowiec, Trześń, i z powrotem do Tuszowa, można zauważyć wiele ciekawych widoków.

         Szczególne wrażenie robi leśna kapliczka, położona na skraju drogi w Ostrowach Tuszowskich. Jest wykonana z z bardzo grubego pnia drzewa, w którego wnęce znajduje się piękna figura Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. Wokół kapliczki są ustawione stylizowane  ławy, przeznaczone dla modlących się ludzi podczas majowych nabożeństw i nie tylko. Tuż pod figurą widnieje napis, z którego wynika, że kapliczka została wykonana w 2020 r. w czasie pandemii. Obok znajduje się także krzyż stacyjny Drogi Krzyżowej. Widok tej kaplicy na tle kolorowych w tym czasie drzew  –  chwyta za serce.

         Podczas rozmowy z mieszkańcami tej egzotycznej miejscowości, można się dowiedzieć, że inicjatorem wybudowania tej kapliczki był emerytowany leśniczy pracujący na tym terenie. Motywem pobudzającym do szybkiego wykonania kapliczki była rozpoczynająca się pandemia.  Matka Boża Niepokalanie Poczęta miała chronić wioskę przed pandemią. Tak właśnie w dawnych czasach, w przypadku panującej zarazy, ludność uciekała się do Pana Boga i Matki Najświętszej.

         Podążając szlakiem opisanej trasy, można zwiedzić zabytkowy kościół w Ostrowach Tuszowskich, a także wejść na pobliską tzw. „ Złotą Górę”, z której w czasie dobrej pogody można zobaczyć Góry Świętokrzyskie.

Tekst i załączone zdjęcia :   Kazimierz Tarapata

Autorzy zapraszają do lektury:

Włodek Gąsiewski, Krystyna Gargas-Gąsiewska „Bieszczadzkie szlaki ikon – droga do Łopienki” wydanie drugie 2022

Sprawdź również

Wojciech Trzyna malarstwo wystawa w SCK

Wojciech Trzyna, autor obrazów, które prezentowane są w Galerii ESCEK Domu Kultury SCK, 19 kwietnia …