Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / AWP poleca / VI Podkarpackie Pokazy Lotnicze odbędą się w Mielcu

VI Podkarpackie Pokazy Lotnicze odbędą się w Mielcu

Po trzyletniej przerwie odbędzie się kolejna edycja Podkarpackich Pokazów Lotniczych. Głównym organizatorem będzie Samorząd Województwa Podkarpackiego, a podniebne popisy pilotów będzie można podziwiać na mieleckim niebie.

Będzie to już VI edycja imprezy. Poprzednie organizowane były na lotniskach w Mielcu, w Rzeszowie i w Turbii k. Stalowej Woli. Tegoroczne zaplanowano na 24 czerwca. Tego dnia będziemy również świętować 85-lecie przemysłu lotniczego w Mielcu.

Bardzo się cieszę, że po dość długiej przerwie wznawiamy organizacje pokazów. Jesteśmy województwem, którego inteligentną specjalizacją jest lotnictwo i kosmonautyka stąd też promocja tych dziedzin jest naszym obowiązkiem. Pokazy będą atrakcyjne, a jedną z nowości będą pokazy nocne. Dziękuję wszystkim partnerom, bo jest to duże przedsięwzięcie i wyzwanie organizacyjne. Bardzo się cieszę, że dołączył do nas także Port Lotniczy Rzeszów Jasionka.  Niezwykle ważny jest fakt, że dojazd na lotnisko podczas pokazów będzie już możliwy nowym układem komunikacyjnym wraz z nowym wiaduktem nad drogą w kierunku Chorzelowa – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

Przy tegorocznych Podkarpackich Pokazach Lotniczych Samorząd Województwa Podkarpackiego będzie współpracował z Samorządem Miasta Mielec, spółką Lotnisko Mielec, Polskimi Zakładami Lotniczymi, Portem Lotniczym „Rzeszów-Jasionka”, Agencją Rozwoju Przemysłu S.A oraz Agencją Rozwoju Regionalnego MARR S.A. O szczegółach partnerzy przedsięwzięcia poinformowali na specjalnej konferencji prasowej.

PZL Mielec, jako firma czerpiąca z tradycji i wieloletniej historii lokalnego przemysłu lotniczego dołącza jako sponsor do organizacji VI Podkarpackich Pokazów Lotniczych. Rok 2023 jest rokiem szczególnym – świętujemy 85-lecie przemysłu lotniczego w Mielcu. Podkarpackie Pokazy Lotnicze będą najlepszą okazją do świętowania tego jubileuszu, ale też doskonałym narzędziem nauki i promocji przemysłu, techniki i lotnictwa wśród młodego pokolenia – powiedział Janusz Zakręcki, prezes zarządu i dyrektor naczelny PZL Mielec.

Bardzo się cieszymy, że po pięciu latach pokazy lotnicze wracają do Mielca, miasta z pięknymi lotniczymi tradycjami.  Pokazy zawsze były wielkim świętem gromadząc na mieleckim lotnisku rzesze widzów nie tylko z naszego miasta i regionu, ale i z całej Polski. Mamy nadzieję, że tak będzie także tym razem i wspólnie z naszymi partnerami uda nam się przygotować taki program tego wydarzenia, który usatysfakcjonuje wszystkich miłośników lotnictwa. O wszystkich rozwiązaniach i udogodnieniach będziemy na bieżąco informować. Już można rezerwować termin – zapraszamy wszystkich do Mielca w sobotę 24 czerwca – naprawdę warto!  – powiedziała wiceprezydent Mielca Adriana Miłoś.

Samorząd Miasta angażuje się jako partner w podwójnej roli, ponieważ ważną rolę będą odgrywały miejskie spółki Lotnisko Mielec, które będzie gospodarzem imprezy oraz MARR, która zapewni wsparcie logistyczne podobnie jak Agencja Rozwoju Przemysłu. 

Do Mielca wracają pokazy lotnicze więc nie mogło nas nie być przy organizacji tej imprezy. Chcemy pomóc w ramach naszych możliwości. Dysponujemy terenem przylegającym bezpośrednio do lotniska, a bez tego fragmentu tzw. część naziemna nie mogłaby się odbyć. Jest to odpowiednie miejsce, płaskie i obszerne aby obserwować w sposób wygodny i komfortowy podniebne akrobacje. Będziemy się starali uczestniczyć również w tych wszystkich wydarzeniach które będą towarzyszyły pokazom – powiedział Waldemar Barnaś, dyrektor mieleckiego oddziału ARP.

Podczas konferencji zaprezentowano także logo VI Podkarpackich Pokazów Lotniczych, które zostało zaprojektowane przez Studio Gravite z Olsztyna. Znak nawiązuje do charakterystycznych wzorów kreślonych na niebie przez zespoły uczestniczące w pokazach lotniczych oraz wykorzystuje elementy graficzne i kolorystykę znaku promocyjnego województwa.

Planowanych jest także wiele wydarzeń towarzyszących w tym liczne atrakcje dla najmłodszych uczestników wydarzenia. Za część lotniczą wydarzenia odpowiadać będzie Fundacja Biało-Czerwone Skrzydła z Mielca. Fundacja posiada wszelkie wymagane uprawnienia do organizacji pokazów lotniczych. Jednym z jej zadań statutowych jest popularyzacja lotnictwa

Najważniejszym punktem Pokazów Lotniczych będą oczywiście podniebne akrobacje, podczas których będzie można podziwiać zarówno historyczne statki powietrzne, jak i współczesne samoloty i śmigłowce. Nowością będą nocne pokazy akrobacji, co już zapowiada, że impreza potrwa do godzin wieczornych. O tej części mówił Piotr Maciejewski z Fundacji Biało-Czerwone Skrzydła.

Bardzo dziękuję za zaufanie. Pracujemy już nad programem, jestem pewien, że zaproponujemy widzom atrakcyjny program. Nowością będą pokazy nocne. Na niebie prezentować się będą samoloty z zainstalowanymi systemami pirotechnicznymi – powiedział Piotr Maciejewski, który podczas konferencji zdradził pierwszych „aktorów” VI Podkarpackich Pokazów Lotniczych:

Artur Kielak – akrobacja indywidualna

Łukasz Czepiela (Edge 540) – akrobacja indywidualna

Maciej Kulaszewski (Extra 300L) – akrobacja indywidualna

M-28 – prezentacja w locie

S-70i BlackHawk – prezentacja w locie

Royal Jordanian Falcons (4 x Extra 300) – akrobacja zespołowa

Zespół Sił Powietrznych Orlik (7 x PZL 130 Orlik) – akrobacja zespołowa

Fundacja Biało-Czerwone Skrzydła Polish Sparks (3-4 x TS-11 Iskra) – akrobacja zespołowa/ pokaz nocny

3AT3 Formatów Flying Team (3 x Aero AT-3) – prezentacja zespołowa

Celfast Flying Team (4 x Morane) – prezentacja zespołowa

i wiele innych.

Nad programem Podkarpackich Pokazów Lotniczych cały czas pracujemy, tak, aby organizowane przez nas wspólnie wydarzenie było wspaniałym, lotniczym świętem i jednym z największych tego typu przedsięwzięć w regionie. Do udziału w naszym projekcie zapraszamy najlepsze zespoły lotnicze z Polski i zagranicy, które podczas wydarzenia będą prezentować swoje umiejętności nad mieleckim lotniskiem – dodał marszałek Władysław Ortyl. Pełny program wydarzenia poznamy w najbliższym czasie.

Wszelkie informacje na temat pokazów lotniczych, programu, i atrakcji będą umieszczane na stronie internetowej: www.pokazylotnicze.podkarpackie.eu oraz w mediach społecznościowych na specjalnych profilach.

Autor tekstu: Tomasz Leyko

Autor zdjęć: Anna Magda

Autor wideo: Mateusz Romankiewicz

Biuro Prasowe UMWP

p r o m o c j a :

LOTNICZO-HISTORYCZNE „NADWISŁOCZE” XX LAT 2003-2023 nr 50/2023

Sprawdź również

Kulturalny rozkład jazdy SCK – marzec

1 marca Wernisaż wystawy poplenerowej(w Łańcucie, Kolbuszowej i Niedzicy-Frydmanie)-1 marca, godz. 18, Galeria ESCEK DK …