Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Historia i ludzie / W hołdzie Żołnierzom Wyklętym – Niezłomnym

W hołdzie Żołnierzom Wyklętym – Niezłomnym

1 marca 2014 r. w lesie w Szydłowcu, w gminie Mielec, przy polanie na stojącym tam jeszcze od czasów PRL-u kamiennym obelisku została umieszczona i odsłonięta tablica pamiątkowa o treści:

W HOŁDZIE ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM

BOHATEROM PODZIEMIA NIEPODLEGŁOŚCIOWEGO

ŻOŁNIERZOM I ICH DOWÓDCOM

KTÓRZY W LATACH 1943-1948 NA TYCH TERENACH

WALCZYLI I GINĘLI ZA WIELKĄ, SILNĄ I NIEPODLEGŁĄ POLSKĘ

mjr Hieronim Dekutowski „Zapora” AK, WiN

chor. Wojciech Lis „Mściciel” NSZ, NOW, AK, WiN

plut./płk Aleksander Rusin „Rusal” AK, WiN

kpt. Tadeusz Gajda “Tarzan” NZW, WiN

por. Tadeusz Jaworski „Zerwikaptur” AK

mjr Władysław Bąkowski „Gad” INSP. NZW

mjr Władysław Flisek „Ruszczyc” KP NSZ (NOW)

kpt. Jan Fjałkowski „Wujek” KP NSZ

 

„Szukali światła w mroczne dni przed Bogiem tylko chyląc kark”

CZEŚĆ I CHWAŁA NIEZŁOMNYM!

KLUB HISTORYCZNY „PRAWDA I PAMIĘĆ” 1 marca 2014 roku

 

Okolicznościową modlitwę zmówił i dokonał poświęcenia ks. Wojciech Chochół – proboszcz parafii w Trześni, zaś odsłonięcia tablicy dokonał Jerzy Dębicki – prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Koło w Mielcu. Prezentację sylwetek „żołnierzy niezłomnych” przedstawił Mirosław Surdej z IPN Rzeszów. Z programem artystycznym wystąpiła młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Konarskiego w Mielcu, którego sztandar obok sztandaru Nadleśnictwa Mielec uświetnił uroczystość. Przed Tablicą pamiątkową wystąpił także Kazimierz Gacek – wójt Gminy Mielec oraz Joanna RębiszDoradca Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, której wystąpienie prezentujemy poniżej:

 

"Jest co najmniej 250 tysięcy powodów, dla których spotykamy się dzisiaj. To właśnie po wojnie z bronią w ręku zginęło ponad 20 tys. „Żołnierzy Wyklętych”. W latach 1944-1955 komunistyczne sądy orzekły ponad 8 tys. wyroków śmierci, z których ok. 4,5 tys. zostało wykonanych. Ponad 200 tys. polskich patriotów trafiło do więzień i obozów pracy.

Żołnierze Wyklęci, polscy bohaterowie, którzy w czasie II wojny walczyli o wolną Polskę, a po wojnie nie doczekali wolności. Żołnierze Wyklęci to ludzie, którzy wykazywali się wyjątkowym męstwem i odwagą, sprzeciwiając się sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.

Po latach walki, czasach tortur, po kolejnych dekadach fałszowania historii i zapomnienia, społeczne obchody narodowego święta dają nam szansę przerwania milczenia w imię sprawiedliwości i obrony polskich wartości patriotycznych, które chcemy dzielić z Żołnierzami Wyklętymi.

To przede wszystkim od nas samych będzie zależało, czy zdołamy uchronić przed zapomnieniem tę trudną historię, napisaną krwią żołnierzy wyklętych.

W imieniu Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla dziękuję za zaproszenie na dzisiejszą uroczystość. W jego imieniu oraz własnym składam podziękowania członkom Klubu Historycznego Prawda i Pamięć oraz wszystkim tym, dla których  odkrywanie prawdy jest szczególną wartością. Dziękuję za pamięć i szacunek dla Bohaterów Antykomunistycznego Podziemia. Cieszę się, że pamięć o tych bohaterach jest należycie upamiętniona."

 

     Wystąpienia Jerzego Dębickiego, Kazimierza Gacka i Mirosława Surdeja prezentujemy w nagraniach wideo, przepraszając jednocześnie za zakłócenia dźwięku, które wynikły z polowych warunków uroczystości. Spotkanie na leśnej polanie w Szydłowcu zakończyło odśpiewanie Hymnu Państwowego.

Inf., fot. i nagrania wideo: Włodzimierz Gąsiewski

 

Wystąpienie Jerzego Dębickiego – nagranie wideo

 

 

Kazimierz Gacek – wójt gminy Mielec o żołnierzach wyklętych – niezłomnych

 

 

Mirosław Surdej z IPN Rzeszów o żołnierzach wyklętych walczących na Ziemi Mieleckiej

 

 

W hołdzie Ĺťołnierzom Wyklętym – Niezłomnym

Sprawdź również

„Ulmowie. Błogosławiona rodzina”reż. Dariusz Walusiak. Od 25 sierpnia 2023 w kinach!

Ten film powstawał blisko 20 lat! Gdy rozpoczynały się do niego zdjęcia, niewielu słyszało o …