Wystawa podsumowująca „Wariacje kulturalne nr 2” (wrzesień – październik), czyli
rzeźba, instalacja, rękodzieło, kolaż, witraż, pastel, rysunek do obejrzenia w galerii Domu Kultury SCK jeszcze do 15 stycznia 2016.
Wariacje na wystawie
Kolaż, witraż, rzeźba, pastel, instalacja, rysunek i geometria przestrzenna, projektowanie ogrodów, batik, decoupage, zdobienie, dokumentowanie życia miasta, urbanistyka, architektura i modernizm – aż 1147 mielczan nieco bardziej poznało te techniki i pojęcia dzięki uczestnictwu w 15 działaniach tegorocznej edycji tego edukacyjno – animacyjnego projektu ,,Wariacji kulturalnych2”, który zrealizowano dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Projekt podsumowuje prezentowana w obiektach Domu Kultury SCK wystawa, która pokazuje, jak młodsi mielczanie projektują i wyobrażają sobie swoje miasto w przyszłości i jak nieco starsi je dokumentują.
Młodzi projektanci swojego otoczenia
Projekt ,Wariacje kulturalne” to cykl spotkań, warsztatów, pogadanek i wykładów. Część pierwsza nazwana „Projektuj Mielec” skierowana była do dzieci i młodzieży, czyli tych, do których należy przyszłość miasta i ich samych w tym mieście. Dzięki artystycznym animacjom, objaśnianiu pojęć, terminów i koncepcji młodzi mielczanie mają większą szansę na to, aby stać się świadomymi mieszkańcami miasta i w przyszłości świadomie kształtować swoje bliższe i dalsze otoczenie.
(nie) Tylko dla dorosłych
Część drugą „Dokumentuj Mielec” skierowano do osób dorosłych. Pokazano, że nie trzeba olbrzymich środków i maksymalnego wykształcenia kierunkowego, aby poczuć, że jest się artystą, że każdy może tworzyć rzeczy piękne i że może wpływać na swe otoczenie – zarówno bliższe (czyli wnętrze domu lub mieszkanie), ale i dalsze (osiedle, miasto).
Szkoły, stowarzyszenia, indywidualiści
Na pogadanki, wykłady i warsztaty zgłaszano się indywidualnie lub grupowo (przedszkola, szkoły i stowarzyszenia). W tym roku, w związku z tematyką, jaką wybrano dla ,,Wariacji” spore zainteresowanie wykazały szkoły o profilu technicznym: Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół Budowlanych i Zespół Szkół Ekonomicznych. To właśnie młodzież z ZSE (130 osób) uczestniczyła w wariacji ,,Dokumentuj Mielec", podczas której znany polski dziennikarz Cezary Ciszewski prowadził z nimi warsztaty dziennikarstwa społecznego „JA w Mieście”.
Wykładowcy – zawodowcy
Warsztaty, wykłady, pogadanki i animacje prowadziło 23 profesjonalistów: prof. dr Bogusław Krasnowolski, architekci Dariusz Gniewek, Katarzyna Platowska, Ewa Solarz – historyczka sztuki i dizajnerka, Joanna Sobiczewska – specjalistka ds. zieleni, Marlena Mosior – pedagog plastyki, Katarzyna Onacko – witrażystka, Krzysztof Haptaś – pracownik MR SCK, Piotr Woroniec i Katarzyna Zabiegło – rzeźbiarze, Józef Franczak i Iwona Jankowska – Kozak – artyści malarze, Bernadetta Stępień – pastelistka, Małgorzata Zając-Waga – instruktor plastyk DK SCK, Helena Jacyno-Piaskowska – malarka w technice batiku, Anna Kuchniak – pedagog plastyki, Renata Rodewald-Soja (decoupage), Cezary Ciszewski – dziennikarz, dokumentalista, filmowiec, choreografowie tańca DK SCK: Izabela Serwan, Joanna Lonczak, Anna Leszkiewicz, Alicja Skopińska – Parys oraz Mariusz Bożek.
O poziomie ,,wariacyjnych” zajęć niech świadczą uczelnie i instytucje, z którymi prowadzący są zawodowo związani: Uniwersytet Papieski JP II w Krakowie, ,,Graphis” – Szkoła architektury i sztuki wizualnej w Rzeszowie, Zespół Szkół Plastycznych w Rzeszowie, Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. Wśród prowadzących znaleźli się znani i cenieni malarze, rzeźbiarze, witrażyści i plastycy z Podkarpacia, Małopolski, Lubelszczyzny i Mazowsza.
Projekt sfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Podpisy pod foto:
Wariacje 1-2. Wystawa w holu Domu Kultury,
Wariacje 3. Wernisaż wystawy ,,powariacyjnej” (11 grudnia) otworzyła koordynatorka projektu, Joanna Kruszyńska, kierownik Działu Organizacji Imprez Domu Kultury.
Małgorzata Rojkowicz
Wystawa podsumowujÄ ca âWariacje kulturalne nr 2â