Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Najnowsze wiadomości / X Mielecki Festiwal Nauki i Techniki zaprasza

X Mielecki Festiwal Nauki i Techniki zaprasza

6 maja 2019 r. w CKPiDN w Mielcu odbyła się konferencja prasowa, podczas której Zdzisław Nowakowski – Dyrektor CKPiDN w Mielcu oraz Paweł Świerczyński – Prezes Aeroklubu Mieleckiego przedstawili założenia i program X Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki. Konferencję rozpoczął Marek Patyk ze Starostwa Powiatowego w Mielcu.

Jubileuszowy X Mielecki Festiwal Nauki i Techniki odbędzie się w dniach 9-11 maja 2019 roku. Ze względu na bogaty program skierowany tym razem nie tylko do dzieci, młodzieży, nauczycieli, ale także mieleckich przedsiębiorców, odbędzie się on w kilku lokalizacjach.

Organizatorami Festiwalu są: Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu, Stowarzyszenie Akademia Umiejętności Technicznych „Leonardo” i jej Rada Programowa, Aeroklub Mielecki im. Braci Działowskich,Samorządowe Centrum Kultury oraz kluczowi partnerzy:Agencja Rozwoju Przemysłu – oddział w Mielcu, Polskie Zakłady Lotnicze PZL Mielec, Kirchhoff Polska oraz KUKA Polska.

Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Marszałek Województwa Podkarpackiego – Władysław Ortyl, Starosta Powiatu Mieleckiego – Stanisław Lonczak, Prezydent Mielca – Jacek Wiśniewski, a patronaty naukowe: Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej – prof. dr hab. inż. Tadeusz Słomka, Rektor Politechniki Rzeszowskiej – prof. dr hab. Inż. Tadeusz Markowski oraz Przewodniczący Komitetu Budowy Maszyn Polskiej Akademii Nauk – prof. dr hab. inż. Zbigniew Kowal

Tegoroczne motto Festiwalu nawiązuje do cenionej przez środowiska lotnicze sentencji łacińskiej „Per aspera ad astra”, czyli „Przez trudy do gwiazd”. W dotychczasowych edycjach Festiwalu staraliśmy się podkreślać, jak wielkie znaczenie dla rozwoju intelektualnego młodego pokolenia ma rozwijanie pasji odkrywania oraz pogłębianie zainteresowań naukami przyrodniczymi i technicznymi. Tradycyjnie już głównymi obszarami naszych zainteresowań są inteligentne specjalizacje województwa podkarpackiego, czyli lotnictwo i kosmonautyka, informatyka i telekomunikacja (poszerzona w tegorocznej edycji Festiwalu o robotykę) oraz wybrany fragment jakości naszego życia, jakim jest czyste powietrze.

Szczegółowy program oraz harmonogram minutowy Festiwalu publikowany jest na stronie http://festiwal10.ckp.edu.pl. Tutaj dokonujemy jedynie skrótowego omówienia.

9 maja (czwartek) zapraszamy przedsiębiorców, przedstawicieli świata nauki, dyrektorów, nauczycieli przedmiotów zawodowych, nauczycieli informatyki i techniki, samorządowców do Regionalnego Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania.

Współczesna gospodarka jest w fazie bardzo dynamicznego rozwoju. Decyduje o tym głównie postęp technologiczny, przejawiający się między innymi informatyzacją, automatyzacją i robotyzacją procesów produkcyjnych, stanowiących główne wyznaczniki czwartej rewolucji przemysłowej. W perspektywie czasowej coraz bardziej inteligentne maszyny doprowadzą do zaniku wielu tradycyjnych zawodów. Musimy się na to przygotować. Dlatego też motywem przewodnim tego dnia jest wspieranie dialogu edukacji nauki i przemysłu. Wykłady oraz dyskusje panelowe będą koncentrowały się wokół:

  • nowych kompetencji pracowniczych będących odpowiedzią na zmiany cywilizacyjne, gospodarcze i technologiczne;
  • innowacyjnych technologii obecnych w mieleckim przemyśle;
  • dobrych praktyk współpracy edukacji i biznesu.

Szczególnej uwadze polecamy wystąpienie Prof. dr. hab. inż. Zbigniewa Kąkola – byłego Prorektora ds. Nauki Akademii Górniczo-Hutniczej – poświęcone głównym czynnikom stymulujących powstanie nowej rzeczywistości gospodarczej. W tym samym klimacie utrzymane będą dwa kolejne wykłady przygotowane przez Bartosza Sokolińskiego z Agencji Rozwoju Przemysłu oraz Andrzeja Soldatego, Prezesa Zarządu Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości. W trakcie panelu dyskusyjnego z udziałem przedstawicieli PZL Mielec, Kirchhoff Polska, BURY, MTU AeroEngines Polska, KUKA Polska, Hass Automation pokażemy przykłady dobrych praktyk współpracy edukacji i biznesu. Ważnym dopełnieniem, wpisującym się w klimat przemian gospodarczych, będą prezentacje firmowe związane głównie z robotyką, technologiami przyrostowymi oraz komputerową obróbką materiałów.

Z kolei dla dyrektorów szkół oraz nauczycieli przedmiotów zawodowych i informatycznych przygotowaliśmy seminarium „Transformacja cyfrowa polskiej szkoły”. Niechaj przesłaniem tej części Festiwalu będzie wypowiedź z 2017 rokuchińskiego biznesmena i filantropa Jacka Ma, która brzmi: Edukacja to dziś wielkie wyzwanie. Jeśli jej nie zmienimy, za trzydzieści lat popadniemy w kłopoty, ponieważ sposób, w jaki uczymy jest taki sam, jak 200 lat temu: bazuje na wiedzy. Nie możemy uczyć naszych dzieci konkurować z maszynami. One będą mądrzejsze niż ludzie. Musimy uczyć dzieci rzeczy wyjątkowych, których maszyny nigdy nie dościgną. Tylko w ten sposób nasze dzieci za trzydzieści lat będą miały szansę.O tym mówił będzie przede wszystkim Krzysztof Głomb, Prezes Stowarzyszenia Miasta w Internecie. Przybliżymy także koncepcję tworzonych aktualnie: Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (Tomasz Łukawski, Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa, Dawid Jarosławski, Prezes WDM) oraz platformy edukacyjnej MEN (Marcin Pisarczyk i Wieńczysław Dębiński, Gromar). Dopełnieniem seminarium będzie przygotowana przez Tomasza Michalskiego, wicedyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie prezentacja poświęcona tworzonemu obecnie Podkarpackiemu Centrum Nauki w Jasionce.

W pierwszym dniu Festiwalu odbędą się także warsztaty robotyczne dla uczniów szkół ponadpodstawowych przygotowane przez KUKA Polska, Mechatronik, ABIX Edukacja, 3D Technology. O wykorzystaniu nowoczesnych technologii w zapewnieniu bezpieczeństwa mówił będzie Gen. Policji w stanie spoczynku Józef Gdański z Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie. Trzyosobowe reprezentacje szkół będą uczestniczyć w konkursie „Mieleckie mistrzostwa menedżerskie” przygotowane przez firmą RevasBusinesSimulation Games.

Wieczorem gości Festiwalu zapraszamy na uroczystą galę z okazji jubileuszu, na której dokonamy retrospektywnego podsumowania dotychczasowych edycji Festiwali.Poinformujemy także o naszej nowej inicjatywie i… zainicjujemy ją. Mamy głębokie przekonanie, że spotka się ona z bardzo życzliwym przyjęciem ze strony środowiska mieleckiego.

 

10 maja (piątek) zapraszamy zorganizowane grupy uczniów z miasta i powiatu mieleckiego na wykłady, pokazy, warsztaty, konkursy do Samorządowego Centrum Kultury,na Plac Armii Krajowej, do Katolickiego Centrum Edukacji Młodzieży KANA oraz do Szkoły Podstawowej Nr 6. W tym dniu postaramy się przekonać uczniów, że warto mieć marzenia. Mówić o tym będą goście Festiwalu, którzy już od dzieciństwa podążali za swoimi marzeniami. Będą to między innymi: Grzegorz Goryczka, Wojciech Koszelski, Bartosz Kaźmierski – członkowie naszej Akademii „Leonardo”, medaliści mistrzostw świata, Europy i Polski w latających modelach rakiet kosmicznych i modeli samolotów udźwigowych,  Jacek Glaz– uczestnik ekstremalnego biegu „Runmageddon Sahara 120 km” oraz  Adrian Rojek – najsłynniejszy polski pilot MIG-29.

Już po raz drugi (na specjalne życzenie wielu mielczan) wielką sprawnością fizyczną zachwycał nas będzie Łukasz Świrk – zdobywca Pucharu Świata 2011 we wspinaczce sportowej na czas, finalista programu telewizyjnego „Mam talent”, z którym także będziemy rozmawiali o jego pasjach i marzeniach i pracy jaką włożył, aby te marzenia spełniły się.

W ramach wykładów, prezentacji oraz pokazów poruszymy między innymi tematy ekologiczne poświęcone odnawialnym źródłom energii oraz efektom zjawisk smogowych i ich wpływie na zdrowie. Wykład na ten temat wygłosi Mirosław Ruszała ze Stowarzyszenia EKOSKOP z Rzeszowa.

„Bądź EKO. Wymień makulaturę na drzewko”, to hasło prowadzonej przez Nadleśnictwo Mielec oraz samorząd miasta zbiórki makulatury na Placu Armii Krajowej. Ekologiczny wymiar tej bardzo pożytecznej akcji zostanie wzbogacony o propagowanie wśród uczniów konieczności segregacji odpadów.

Oczywiście w mieście o bardzo bogatych tradycjach lotniczych nie zapomnimy o 100-leciu rozwoju polskiego lotnictwa przełamującego podstawowe bariery, które można zdefiniować trzema słowami: dalej, szybciej, wyżej. Na ten temat pasjonująco mówił będzie Prof. dr hab. inż. Jacek Nowakowski, Dziekan Wydziału Budowy Maszyn i Informatyki Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku Białej. Jesteśmy przekonani, że atrakcją Festiwalu będą łaziki marsjańskie zaprezentowane przez studentów z kół naukowych wyższych uczelni technicznych. Pamiętając o tym, że umiejętności rozwija się przede wszystkim w trakcie ćwiczeń praktycznych, zaproponujemy uczniom szereg warsztatów związanych z programowaniem robotów, budową modeli rakiet kosmicznych oraz ekologią. Nie zapomnimy także o uczniach o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Poprowadzone zostaną dla nich zajęcia pokazowe metodami aktywizującymi z wykorzystaniem nowoczesnych środków dydaktycznych.

W tym dniu odbędą się bądź zostaną rozstrzygnięte cieszące się zawsze dużym zainteresowaniem konkursy dla uczniów ze wszystkich typów szkół. Są to: I Międzyprzedszkolny Turniej Kodowania, Misja kosmiczna, Układ słoneczny – gra terenowa z kodami QR, Konkurs techniczny im. J.Pino oraz Mistrzostwa Mielca szkół podstawowych klas I-III i IV-VI w szachach błyskawicznych.

 11 maja (sobota), to dzień smyków na terenie Aeroklubu Mieleckiego. W tym miejscu chcemy gościć dzieci pod opieką dorosłych. Główne atrakcje, to między innymi pokazowe loty modeli rakiet oraz samolotów (w tym PZL Łoś 37B), mini zawody balonów Gordon Bennetta oraz  modeli rakiet kosmicznych, a także… lot balonem na wysokość ok. 50 metrów. Z kolei w Regionalnym Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania odbędą się po raz pierwszy zawody z robotyki edukacyjnej „MielecBot 2019”. Będzie to także wyśmienita okazja zaprezentowania naszych „Leonardowców” – zwycięzców i medalistów ogólnopolskich tegorocznych międzynarodowych zawodów „RoboRAVE 2019”.

 13-15 maja (poniedziałek – sobota) Agencja Rozwoju Przemysłu oraz przedsiębiorcy zapraszają uczniów pod opieką nauczycieli do odwiedzania mieleckich zakładów pracy skupionych na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec.

 

Mamy nadzieję, że zaproponowany program Festiwalu wpisze się w aspiracje edukacyjne, naukowe i gospo­darcze naszego miasta, o którym w przekazie ogólnopolskim wspólnie mówimy, że „Tu rozwijają się skrzydła”.

 Zdzisław Nowakowski – Dyrektor CKPiDN w Mielcu

Janusz Soboń – Prezes Stowarzyszenia AUT „Leonardo”

Prof. dr hab. inż.  Bolesław Karwat – Przewodniczący Rady Programowej AUT „Leonardo”

Paweł Świerczyński – Prezes Aeroklubu Mieleckiego

Sprawdź również

Można składać wnioski na dofinansowanie zadań z zakresu polityki społecznej

Zarząd Województwa Podkarpackiego przyjął dwie uchwały, dzięki którym Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie może …