Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Najnowsze wiadomości / Zbigniew Kuraś – jedyny ekologiczny rolnik o czystości powietrza w Mielcu

Zbigniew Kuraś – jedyny ekologiczny rolnik o czystości powietrza w Mielcu

W  niedzielę 25 marca o godz. 14:30 na Górce Cyranowskiej rozpocznie się marsz protestacyjny przeciw firmie Kronospan. Uczestnicy przejdą pod siedzibę firmy. Bezpośrednio po proteście ma dojść do spotkania mieszkańców z marszałkiem, prezydentem i starostą.

W 2010 roku startując do Rady Powiatu jako jeden z pierwszych poruszyłem temat jakości powietrza w Mielcu. Z Gminy Mielec i Przecław otrzymałem tylko 21 głosów wielu ludziom Mój program nie ,,leżał”  i budził wiele kontrowersji .Z tym samym programem ,,szedłem” też do Sejmiku Województwa Podkarpackiego.Jako Koordynator  w Mielcu byłem osamotniony i za swoją działalność zapłaciłem bardzo wysoką cenę  musiałem zrezygnować z certyfikatu gospodarstwa ekologicznego bo po publikacji w tygodniku,,Korso w 2013 roku ,, Co utajnia Kronospan ” cały atak poszedł na Moją skromną osobę i od razu przyległo do mnie określenie ,,faszystowski oszust” bo prowadzi gospodarstwo ekologiczne w Złotnikach pod kominem Melnoksu.
Prawda jest taka ze gleba dawniej święta Matka – Ziemia, dziś traktowana jest jako obojętna substancja chemiczna , która stanowi nośnik dla mineralnych składników pokarmowych , z których rośliny mają budować swoje tkanki. Takie podejście do rolnictwa jest przyczyną łańcucha niekorzystnych zjawisk występujących w rolnictwie, czego efektem jest wiele chorób współczesnej cywilizacji , nadciśnienie,wysoki poziom cholesterolu, zaburzenia rytmu serca, schorzenia reumatyczne,miażdżyca, alergie a także niektóre nowotwory to wynik niewłaściwego traktowania świętej Matki – Ziemi. Ś p Zbigniew Przybylak widząc te niekorzystne zmiany w 2010 roku wyszedł z inicjatywą aby dzień 25 marzec był obchodzony jako Święto Bożego i Tradycyjnego Rolnictwa. Nawiązuje to święto do tradycji polskiej wsi , dawniej rolnicy zanim wyszli wiosną w pole zamawiali msze św błagalną z prośbą o błogosławieństwo i obfite urodzaje , pod koniec mszy św podchodzili  rodzinami i byli błogosławieni Najświętszym Sakramentem z tym błogosławieństwem zaczynali prace polowe i sami błogosławili ziarno do siewu, sadzeniaki a po skończonej pracy powierzali swoja pracę  Bożemu Miłosierdziu. Zbyszek znając te zwyczaje poszedł dalej na hektarze tradycyjnej i ekologicznej gleby zyje około 6 do 8 ton róznych mikroorganizmów dlatego ochronę życia w glebie i bioróżnorodności postawił jako swój piorytet stąd wybór daty 25 marzec Dzień Świętości Życia ma głęboki sens.
https://forumdlazycia.wordpress.com/2013/03/23/swieto-obroncow-zycia-i-bozego-rolnictwa-25-03-swieto-zwiastowania-najswietszej-maryi-panny/

Pozdrawiam
Zbigniew Kuraś

Mój program wyborczy do Rady Powiatu z 2010 roku

Jeżdżąc po Polsce jako koordynator zauważyłem że piesi i rowerzyści traktowani są po macoszemu dlatego wsparcie projektów dotyczących zrównoważonego transportu, promocja komunikacji zbiorowej (szczególnie rozwój kolei), rowerowej i województwa przyjaznemu pieszemu i rowerzyście uważam za swój priorytet.

Wiele naszych petycji i referentów traktowano po macoszemu dlatego rozwój samorządowej demokracji partycypacyjnej, wspieranie organizacji pozarządowych NGO a także
prowadzenie właściwej polityki samorządowej w zakresie upowszechniania kultury, dostępu do edukacji i informacji uważam też za priorytet Mojej pracy.

Gdy po szkoleniach koordynatorów w Ekocentrum w Stryszowie wracałem do domu mijając Piątkowiec czuło się inny klimat.
Mój organizm potrzebuje dwa dni aby się zaaklimatyzować dlatego tak ważne jest aby Podkarpacie było regionem przyjaznym przyrodzie i aktywnej rekreacji.

 Należy też podjąć działania w celu likwidacji czasu letniego i zimowego.
Wiele pracy czeka też w oświacie za mojej młodości z jednych książek korzystali wszyscy z rodzeństwa obecnie zmienia się książki i programy jak rękawiczki tu powinni mieć wpływ rodzice jakie ksiażki i jakim programem mają być uczone ich dzieci.
 Należy udostępnić szeroki dostęp do przedszkoli, żłobków i przeciwdziałać wykluczeniu w rodzinach ubogich.

Mielec przoduje na podkarpaciu w chorobach nowotworowych i alergicznych dlatego należy wspierać inwestycje i rozwiązania w promocji publicznej służby zdrowia a także monitoring powietrza.

Na koniec tym co przykuwa Moją uwagę, świętej pamięci Józef Kutys rolnik z Chorzelowa na spotkaniu w Chorzelowie powiedział; ,,Małe tradycyjne gospodarstwa są to gospodarstwa strategiczne dla narodu polskiego przez wieki żywiły i broniły Nasz naród”, dlatego rozwój gospodarstw tradycyjnych i ekologicznych oraz przetwórstwa lokalnego stawiam za główny cel Mojej pracy jako radny Sejmiku.
Wiąże się to też z pielęgnowaniem różnorodności kulturowej popularyzacja pikników lokalnej tradycyjnej żywności, jarmarków żywności tradycyjnej i ekologicznej czy Święta ziemniaka bez GMO ,akcji ,,Kupuj u sąsiada” także z promocją Doliny Żywności Ekologicznej na podkarpaciu.
Zobacz także:

Sprawdź również

Spektakl „Zgrywusy”

Spektakl „Zgrywusy” w wykonaniu aktorów młodzieżowego Teatru „Magia” dobrze wypadł na scenie Domu Kultury SCK. …