Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Najnowsze wiadomości / Wystawa jubileuszowa mieleckiego literata

Wystawa jubileuszowa mieleckiego literata

45 lat pracy twórczej Edwarda Guziakiewicza – wystawa tematyczna w Miejskiej Bibliotece Publicznej SCK w Mielcu.

Zapraszamy do oglądania wystawy powstałej z okazji 45-lecia pracy twórczej Edwarda Guziakiewicza, mieleckiego literata.

Edward Guziakiewicz jest pisarzem, poetą, dziennikarzem, członkiem Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Polskich Mediów oraz Mieleckiego Towarzystwa Literackiego i Mieleckiej Grupy Niezrzeszonych Prozaików. Na wystawie zaprezentowano dorobek artystyczny twórcy, dostępny w zbiorach naszej Biblioteki. Prezentujemy publikacje książkowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych – powieści, mikropowieści, opowiadania, dramat, poradniki. Na wystawie znalazły się również wybrane artykuły prasowe z zakresu szerokiej działalności publicystycznej. Nie zabrakło również okładek tytułów ebooków, które ostatnimi czasy zdominowały twórczość pisarza…

Edward Guziakiewiczaurodził się  w  Mielcu w 1952 r. Był uczniem Technikum Mechanicznego w Mielcu, absolwentem Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Dorobek autora obejmuje szereg powieści, mikropowieści, opowiadań, dramatów, poradników dla młodzieży (know-how), publikacji prasowych oraz drobnych utworów poetyckich. Należy do literatów kładących nacisk na obecność w Internecie. Za pośrednictwem księgarni internetowych oferuje ponad dwadzieścia tytułów (głównie to ebooki, w sumie przeszło 60 wydawnictw). Autor jest członkiem Związku Literatów Polskich oraz Mieleckiego Towarzystwa Literackiego i Mieleckiej Grupy Niezrzeszonych Prozaików.

Działalność publicystyczna. Debiutował na łamach tygodnika „Gość Niedzielny”, w latach 1986-1993 był współpracownikiem i redaktorem miesięcznika „Wzrastanie”. W latach 1987-1993 współpracował z Tygodnikiem „Katolik”. W latach 1994-1999był regionalnym korespondentem Gazety Codziennej „Nowiny” w Rzeszowie, w latach 2003-2008 współpracownikiem kwartalnika „Nadwisłocze”. Publicystyka tego pisarza była obecna na łamach około trzydziestu czasopism, w tym polonijnych. W periodykach regionalnych i lokalnych regionu Podkarpacia autor zamieścił ponad pięćset tekstów.

Dla młodzieży. Debiutował opowiadaniami dla młodzieży w latach 80 w miesięczniku „Wzrastanie”. Opowiadania ukazywały się również w miesięcznikach katolickich: „Być Sobą”, „Królowa Apostołów”, „Posłaniec Serca Jezusowego”, polonijnej „Naszej Rodzinie”. Drukiem ukazały się : „Randka i inne opowiadania”, „Z oazą na ty”, dramat „Szukanie Boga”, „Wakacje w Izraelu”, „Savoir-vivre nastolatka”. W 2019 roku napisał utwór sceniczny „Romeo z zaświatów, czyli lekcje z duchem”.

Nurt dziecięcy. Autor debiutował twórczością dla najmłodszych na początku lat 90. w „Małym Gościu Niedzielnym”, później publikował w „Przewodniku Katolickim”, „Posłańcu Serca Jezusowego”, „Małym Apostole” czy w „Małym Rycerzyku Niepokalanej”. W druku ukazała się mikropowieść „Przygoda z Rudaskiem”, „Okruszki. Wiersze dla dzieci”.

Fantastyka. Zadebiutował mikropowieścią „Ekscytoza. Z tamtej strony Trójkąta Bermudzkiego”. Utwór ten ukazywał się w odcinkach na łamach tygodnika mieleckiego „Korso” i w 2000 r. doczekał się druku. Na początku XXI wieku pojawiają się kolejne mikropowieści: „Banita”, „Afrodyta”. Powieść „Zdrada strażnika planety” ukazała się drukiem na przełomie 2008 i 2009 roku i został uhonorowana „Złotym Piórem”, nagrodą Związku Literatów Polskich Oddziału w Rzeszowie. Kolejne lata przynoszą  szereg mikropowieści i powieści : „Syreny z Cat Island”, „Supernowa”, „Winda czasu”, „Hurysy z katalogu”, „Obcy z Alfy Centauri”. Dzięki powieści SF „Bunt androidów” autor znalazł się w wirtualnej „Encyklopedii Fantastyki”. Ukazała się również powieść „A jeśli jutra nie będzie”, „Enbargonki”, „Hegemone. Myśląca planeta”.

Jego bajecznie kolorowe, prozatorskie światy są pełne budzących sympatię postaci, z którymi czytelnik szybko się utożsamia. Jest mistrzem powieściowego reportażu. Relacjonuje zdarzenia z przyszłości tak, jakby one miały naprawdę miejsce, oferując fantastykę na wysokim poziomie.

Zapraszamy do oglądania wystawy w Holu Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego.

Małgorzata Rojkowicz

p r o m o c j a

„O kwadroludkach i pikselikach wierszo-bajki dla młodszych i starszych dzieci”

Informacje o autorze:

https://www.facebook.com/gasiewski.wlodek/about_details

Sprawdź również

Spektakl „Zgrywusy”

Spektakl „Zgrywusy” w wykonaniu aktorów młodzieżowego Teatru „Magia” dobrze wypadł na scenie Domu Kultury SCK. …