Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Historia i ludzie / Tadeusz Orłowski zasłużonym dla upamiętnienia historii Narodu Polskiego

Tadeusz Orłowski zasłużonym dla upamiętnienia historii Narodu Polskiego

5 listopada 2013 roku w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody Honorowej Świadek Historii osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Narodu Polskiego w poszczególnych regionach kraju. Nagrodę przyznaje Kapituła, której przewodniczącym jest Prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

 

Na Podkarpaciu po raz drugi wręczono te prestiżowe wyróżnienia. Wśród 11 laureatów uhonorowano pośmiertnie Tadeusza Orłowskiego Prezesa Światowego Związku Armii Krajowej  – Oddział Mielec. Wniosek o przyznanie nagrody zgłosił Zespół Szkół Budowlanych  im. Żołnierzy Armii Krajowej w Mielcu. Wyróżnienie z rąk Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Łukasza Kamińskiego odebrała córka  zmarłego Maria Orłowska, a także dyrektor ZSB Stanisław Starzyk.  Wzruszona córka laureata w wygłoszonym przemówieniu złożyła szczególne podziękowania dyrekcji mieleckiej szkoły budowlanej za kultywowanie pamięci o ojcu. Dyrektor Starzyk z kolei podkreślił ogromne zasługi kapitana Orłowskiego, ze wzruszeniem wspominał tego niezwykłego człowieka, jego spotkania z młodzieżą i  uczestniczenie w obchodach święta patrona szkoły.

 

Zmarły w 2010 roku Tadeusz Orłowski jest dumą i chlubą Mielca. w trakcie II wojny światowej brał udział m.in. w akcji "Burza". Był jednym ze współzałożycieli oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Mielcu. Od 1992 r. pełnił funkcję prezesa. Zainicjował  budowę w tym mieście pomnika poświęconego pamięci żołnierzy AK. W gronie wyróżnionych oprócz Tadeusza Orłowskiego znaleźli się: Lidia Argasińska, Henryk Atemborski, Józef Dalecki, Anatolia Gazda, Marian Irzyk, Alojzy Maliszewski, Ks. infułat Józef Sondej, Aleksander Szymański, Janina Wierzbicka-Kopeć, Zespół Szkół Nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Łańcucie, za opiekę nad polskim cmentarzem w Zbarażu. W uroczystości wręczenia Nagrody Honorowej Świadek Historii wzięły udział największe osobistości  na czele z Prezesem Instytutu Pamięci Narodowej Łukaszem Kamińskim, dyrektorką oddziału IPN w Rzeszowie Ewą Leniart i biskupem seniorem Diecezji Rzeszowskiej Kazimierzem Górnym. Przedstawicielem Urzędu Miasta w Mielcu był Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Myśliwiec. Zespół Szkół Budowlanych reprezentowali: dyrektor Stanisław Starzyk oraz nauczycielki: Bogumiła Starzyk, Iwona Kopera , Jadwiga Stala – Dudek i Grażyna Paduch.

 

Przybyła rodzina wyróżnionego Tadeusza Orłowskiego, która do dziś kultywuje tradycje i wartości reprezentowane przez zmarłego. Syn Mieczysław Orłowski to lekarz z powołania, obecnie mieszkający na kielecczyźnie, nazywany Judymem Gór Świętokrzyskich, natomiast Jerzy Orłowski jest nauczycielem, który z ogromnym oddaniem poświęca się edukacji młodzieży, a Maria Orłowska, emerytowana nauczycielka, obecnie działa w rzeszowskim oddziale Światowego Związku Armii Krajowej. 

Inf. i fot. http://www.powiat-mielecki.pl

Sprawdź również

Uroczystości 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego [zdjęcia]

1 sierpnia pod pomnikiem Armii Krajowej odbyły się obchody 80.rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W uroczystościach …