Interpelacja 38741
Mielec, 30 stycznia 2023 roku
Krystyna Skowrońska
Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Pan
Henryk Kowalczyk
Wiceprezes Rady Ministrów
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Interpelacja
w sprawie horrendalnie wysokich cen nawozów sztucznych w Polsce w porównaniu z cenami w innych krajach Unii Europejskiej.
Szanowny Panie Ministrze,
kolejny raz rolnicy i producenci rolni informują mnie, że dalej trwa chaos cenowy na runku nawozów sztucznych. Chaos spowodowany jest działaniem polskich producentów nawozów Anwil S.A z Grupy PKN Orlen S.A. i Grupy Azoty – spółek państwowych.
Gdy we wrześniu 2022 roku w interpelacji poselskiej (nr 36065) pytałam Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pomoc rządu dla polskich rolników, w związku z horrendalnie wysokimi cenami nawozów, poinformowano mnie m.in., że „zmiany cen nawozów mineralnych na krajowym rynku podążają za tendencjami obserwowanymi na rynku światowym…”.
Obecnie jednak to rolnicy wskazują rządowi, że nawozy od polskich producentów Anwil i Grupy Azoty są znacznie droższe niż takie same produkty sprzedawane w Niemczech. Informują mnie, że gdy w 2022 roku ceny gazu zaczęły rosnąć w związku z kryzysem energetycznym, cena nawozów od razu wzrosła trzykrotnie. Uzasadniano to wzrostem cen gazu. Teraz notowania cen gazu wróciły do poziomu sprzed wojny, a polskie zakłady azotowe zwlekają z obniżkami cen nawozów. Na razie poradą dla polskich rolników jest, by nawozy kupowali w Niemczech, jak tam jest dużo taniej – taką radę polskim rolnikom publicznie wskazał w mediach społecznościowych jeden z połów PiS.
W związku z powyższym proszę o odpowiedź na pytanie:
– Jakie działania w trybie pilnym podejmuje Rząd, by obniżyć cenę nawozów sztucznych?
Z poważaniem,
Krystyna Skowrońska
Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
p r o m o c j a
Włodek Gąsiewski, Mielec w fotografii ulicznej i słowie 20/21 – Mielec in street photo and the word 20/21