Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Najnowsze wiadomości / Podkarpacie pamięta o Żołnierzach Wyklętych

Podkarpacie pamięta o Żołnierzach Wyklętych

Już od dekady 1 marca w Polsce obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto jest upamiętnieniem antykomunistycznego, niepodległościowego ruchu partyzanckiego, stawiającego opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.
W tym roku mija 70 lat od śmierci członków IV Zarządu  Zrzeszenia „Wolność i Niezawiłość”, która stała się symboliczną datą upamiętnienia wszystkich „wyklętych”. Samorząd Podkarpacia od lat dba o pielęgnowanie  pamięci o żołnierzach, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni, ale przeciwstawili się komunistycznemu dyktatowi i podjęli walkę o Wolną Polskę, choć szanse na zwycięstwo były niewielkie a im samym groziło więzienie, śmierć oraz wyrzucenie poza nawias społeczeństwa.
1 marca 2021 roku, o 8.30 w rzeszowskim Kościele Farnym odprawiona zostanie msza święta w intencji żołnierzy wyklętych. Tuż po niej o godzinie 10 marszałek Władysław Ortyl oraz przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz wraz z delegacją złożą kwiaty przed Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych przy alei Łukasza Cieplińskiego w Rzeszowie. Pomnik, który powstał z inicjatywy i dzięki staraniom samorządu województwa, upamiętnia członków IV Zarządu  Zrzeszenia „Wolność i Niezawiłość” – Józefa Batorego, Franciszka Błażeja, Karola Chmiela, Łukasza Cieplińskiego, Mieczysława Kawalca, Adama Lazarowicza, Józefa Rzepkę, którzy stali się symbolami bohaterskiej walki i męczeńskiej śmierci za wolność Ojczyzny.
Naszym obowiązkiem jest dbałość o duchową i historyczną spuściznę pułkownika Łukasza Cieplińskiego, jego żołnierzy i innych „wyklętych”, którym nawet w najtrudniejszych chwilach towarzyszyła maksyma – wbrew nadziei, zachowaj nadzieję. Tą nadzieją jesteśmy my i nasza pamięć o bohaterach oraz szacunek dla ich walki. Chcemy i musimy zachować ich w naszej pamięci – podkreśla marszałek Władysław Ortyl.
Tuż przed nadzwyczajną sesją sejmiku w holu rzędu marszałkowskiego odbędzie się symboliczna uroczystość poświęcona członkom IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawiłość” oraz innym „wyklętym”. Pod tablicą poświęconą płk. Łukaszowi Cieplińskiemu  złożone zostaną kwiaty oraz zapłoną znicze.
O g. 11 rozpocznie się nadzwyczajna sesja Sejmiku Województwa Podkarpackiego, zwołana, aby uczcić pamięć bohaterów. W programie sesji zaplanowanych zostało kilka  okolicznościowych wystąpień, wśród których znajdzie się także przemowa Franciszka Batorego, przedstawiciela Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej, brata „żołnierza wyklętego”  Józefa Batorego.
W Narodowy Dzień Pamięci radni województwa chcą uhonorować walkę bohaterów poprzez stanowisko Sejmiku Województwa Podkarpackiego upamiętniające  Żołnierzy Wyklętych w 70 – tą rocznicę śmierci członków IV Zarządu Zrzeszenia  „Wolność i Niezawisłość”.
Tekst: Aleksandra Gorzelak –Nieduży

Sprawdź również

„Droga do Łopienki” i „Akatyst Łopieński” w miesięczniku „Nasz Dom Rzeszów”

W kwietniowym numerze nr 4(186) z 2021 r. Miesięcznika Społeczno-Kulturalnego „Nasz Dom Rzeszów” ukazała się …