Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Najnowsze wiadomości / Wymiana Kulturalna Gmina Goleszów – Gmina Mielec

Wymiana Kulturalna Gmina Goleszów – Gmina Mielec

IMG_5628

W dniach 27- 29 maja 2016 r. Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu Gminy Mielec w Chorzelowie gościł Zespół Pieśni i Tańca „Goleszów” z Gminnego Ośrodka Kultury w Goleszowie oraz  władze samorządowe Gminy Goleszów – Wójta Gminy  Krzysztofa Glajcara oraz   Przewodniczącego Rady Gminy  Bogusława Koneckiego.

W dniu przyjazdu po uroczystym przywitaniu przez ZPiT „Chorzelowiacy” oraz dyrektora SOKiS Chorzelów Dorotę Kieraś – Jędrychowską  i Wójta Gminy Mielec Józefa Piątka członkowie zespołu oraz towarzyszące im osoby udali się do Zajazdu „Anna” w Brzyściu gdzie mieli zakwaterowanie a potem na zwiedzanie miasta Mielca. Gości ze Śląska Cieszyńskiego po naszym mieście oprowadzał Józef Witek. Zwiedzali mi.in Pałac Oborskich, Bazylikę Mniejszą p.w. Św. Mateusza oraz SSE w Mielcu. Pierwszy dzień wizyty zakończyli w sołectwie Goleszów , gdzie zespół zatańczył tańce cieszyńskie.  Drugie dzień pobytu na Podkarpaciu to zwiedzanie wozowni, storczykarni i oranżerii zamku w  Łańcucie oraz przejście Podziemną Trasą Turystyczną w Rzeszowie. Wieczorem w sobotę odbyło się  spotkanie integracyjne obydwu zespołów pieśni i tańca, władz samorządowych Gminy Goleszów i Gminy Mielec, przedstawicieli samorządu wsi Goleszów, radnych Gminy Mielec oraz pracowników SOKiS Chorzelów. W miłej i przyjacielskiej  atmosferze wszyscy wspaniale bawili się przy kapeli zespołu „Goleszów” tańcząc wybrane tańce cieszyńskie  i biorąc udział w wielu zabawach ludowych. Bardzo ważnym punktem spotkania było przygotowanie wspólnego poloneza powitalnego na niedzielny festyn. W niedzielny poranek grupa udała się do Sandomierza a o godz. 15.00 rozpoczął się Festyn „O uśmiech dziecka’ na którym odbył się wspólny koncert ZPiT „Goleszów” i ZPiT „Chorzelowiacy”. Koncert rozpoczął polonez w wykonaniu połączonych zespołów. Przed koncertem panowie Wójtowie Krzysztof Glacar i Józef Piątek przywitali wszystkich obecnych na festynie, jednocześnie padło wiele sympatycznych słów zarówno pod adres gospodarzy jak i gości. Podziękowania  i wzajemne  serdeczności   wymienili także członkowie obydwu zespołów.

Zespół Pieśni i Tańca „Goleszów” działa w Gminnym Ośrodku Kultury w Goleszowie. Powstał w 1993 r. z inicjatywy dzieci, pierwszym choreografem i kierownikiem, przez ponad 20 lat, była Lidia Lankocz. Zespół posiada stroje z 7 regionów Polski: cieszyńskie, Górali Śląskich, Górali Żywieckich, rozbarsko- bytomskie, krakowskie, łowickie oraz Lachów Sądeckich.

Zespół bierze udział w uroczystościach i imprezach na terenie Gminy Goleszów, a także reprezentuje ją podczas występów poza jej granicami, ma na swoim koncie również liczne wyjazdy zagraniczne (m.in. Niemcy, Francja, Macedonia).

W roku bieżącym grupa reprezentacyjna zespołu zdobyła II miejsce w Powiatowym Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Artystycznych Śląska Cieszyńskiego (w kategorii zespołów folklorystycznych) oraz II miejsce w Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych Złoty Kłos w Zebrzydowicach (w kategorii zespołów artystycznie opracowanych).
Cały zespół liczy blisko 70 osób, działa w 4 grupach wiekowych młodych tancerzy- śpiewaków, współtworzy go także kapela w składzie:
Ewa Kiczmal , Ewa Zwias ,Daria Warsińska – skrzypce, Dorota Branny – flet, Paweł Glajcar – klarnet, Damian Szczypka – akordeon,Patryk Sobek – kontrabas

Kierownikiem artystycznym zespołu jest Barbara Gacek, kierownikiem kapeli – Dorota Branny

Grupa reprezentacyjna zespołu,  przedstawiła dwa programy- pierwszy prezentował folklor Śląska Cieszyńskiego, w tym takie tańce jak szpacyr polka, szarocz, cieszyniok, mazurka goleszowska, lender, grabowy. Drugi program to tańce i pieśni Górali Śląskich, a wśród nich takie tańce i zabawy jak owięziok, piłka, masztołka, kołomajki, stołkowy, koza, żabiok, zajączek czy kucznierz.

W przerwie między obydwoma programami wystąpił ZPiT”Chorzelowiacy” .

Wspólny koncert był okazją do wymiany doświadczeń tanecznych i muzycznych, do poznania choć w namiastce folkloru Ziemi Cieszyńskiej.  Była to  także okazja do przekazania gościom  ze Śląska suwenirów promujących Ośrodek Kultury w Chorzelowie i Gminę Mielec.

B. Telega

 

 

Sprawdź również

Spotkanie autorskie Moniki Hebdy

W sobotę, 27 kwietnia 2024 r., w siedzibie Mieleckiego Towarzystwa Literackiego im. Marii Błażków, byliśmy …