12 września 2022 roku
Zarząd PKP S.A. 2 sierpnia 2022 r., włączył budynek dworca w Mielcu do obecnie realizowanego Programu Inwestycji Dworcowych. Aktualnie przedsięwzięcie jest w fazie przygotowania tzn. trwają prace nad ustaleniem ostatecznego zakresu inwestycji oraz zawarciem przez PKP S.A. ewentualnego porozumienia z jednostką samorządu terytorialnego, związanego z realizacją inwestycji. Po zakończeniu prac przygotowawczych możliwe będzie ustalenie szczegółowego harmonogramu realizacji zadania. Zamierzeniem Spółki jest przeprowadzenie inwestycji w najkrótszym horyzoncie czasowym, umożliwiając przywrócenie dworca do użytkowania w kształcie zapewniającym dostosowanie do bieżących wymogów i potrzeb – tak wynika z odpowiedzi na moją interpelację poselską, którą na początku sierpnia br. wysłałam do Andrzeja Adamczyka, Ministra Infrastruktury w sprawie realizacji Programu Inwestycji Dworcowych. Pytałam także o remont dworca PKP w Mielcu.
Nadmieniam, że moje kilkukrotne interwencje i interpelacje poselskie w sprawie remontu dworca w Mielcu podejmowałam od 2016 roku. Dziś jest pozytywny skutek: remont dworca w Mielcu wpisany w sierpniu 2022r. do Programu Inwestycji Dworcowych.
Krystyna Skowrońska
Poseł na Sejm RP
Interpelacja 35215
Status dokumentu:
dostarczono do adresata (wysłano 17.08.2022)
Tytuł:
Interpelacja w sprawie realizacji Programu Inwestycji Dworcowych
Treść interpelacji:
Mielec, 8 sierpnia 2022 roku
Krystyna Skowrońska
Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Pan
Andrzej Adamczyk
Minister Infrastruktury
Interpelacja
w sprawie realizacji Programu Inwestycji Dworcowych.
Szanowny Panie Ministrze,
na początku sierpnia 2022 roku NIK opublikował raport z kontroli realizacji Programu Inwestycji Dworcowych. Według NIK, drastyczne zmniejszenie liczby dworców kolejowych przeznaczonych do modernizacji, opóźnienia w jej realizacji to konsekwencje złego zaplanowania i zorganizowania Programu Inwestycji Dworcowych.
W ocenie Najwyższej Izby Kontroli wskazane w nim terminy ukończenia inwestycji są zagrożone. Program obejmuje lata 2016-2023. Spośród 85 dworców zaplanowanych do oddania w latach 2016-2021, według stanu na 30 czerwca 2021 r. oddano do użytku jedynie 37. Opóźnienia w realizacji inwestycji dotyczyły 160 dworców i średnio wyniosły 450 dni. Program został opracowany i rozpoczęty z inicjatywy PKP SA. W jego opracowaniu nie brał udziału Minister Infrastruktury. Dopiero po ponad dwóch latach realizacji objął monitoringiem realizację całego Programu Inwestycji Dworcowych – informuje NIK.
W związku powyższym proszę o udzielenie odpowiedzi na pytania:
1. Jakie projekty zrealizowano od początku Programu Inwestycji Dworcowych?
2. Czy i jakie były oszczędności przy realizacji przyjętych projektów?
3. Kiedy ostatecznie dworzec kolejowy w Mielcu znajdzie się w Programie Inwestycji Dworcowych?
Z poważaniem,
Krystyna Skowrońska
Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej