Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże

Groby powstańców styczniowych w Mielcu

Niektórzy się promują i do zdjęć pozują, a a groby powstańców przysypane śniegiem i nikt im w rocznicę powstania nawet znicza nie zapalił…

Hipolit Szanecki, urodził się w 1842 r. Przed 1863 r. był urzędnikiem Rządu Gubernialnego w Lublinie. W powstaniu styczniowym 183 r. brał udział jako oficer  Ignacego Chmielińskiego, gdzie awansował do stopnia kapitana. Został wzięty przez Rosjan do niewoli i został zesłany do Kaługi, gdzie przebywał w latach 1865-1870. Dzięki zabiegom ks. L. Ruczki w Wiedniu w 1871 r. został uwolniony i zamieszkał w Krakowie, gdzie pracował w zakładzie fotograficznym Rzewuskiego. W 1873 r. przyjechał do Mielca i objął posadę sekretarza Wydziału Powiatowego. W dniu 1 marca 1874 r został członkiem pierwszego zarządu oraz kasjerem Towarzystwa Zaliczkowego w Mielcu. Zmarł 28 III 1900 r. i został pochowany na cmentarzu parafialnym w Mielcu przy ul. H. Sienkiewicza.

Źródła: Cichecka, F. Śliwa, Ruch spółdzielczy. W: Mielec. Studia i materiały z dziejów miasta i regionu. T. 2. Red. F. Kiryk, s.413; M. Maciaga, I. Jaromski, Sylwetki mielczan. W: Mielec. Studia i materiały z dziejów miasta i regionu. T. 2. Red. F. Kiryk,  s.413; H. Momot, D. Momot, Cmentarz parafialny przy ulicy Sienkiewicza w Mielcu. Mielec 2001, s. 199, 238;  I. Witek, Encyklopedia miasta Mielca. T. 3. Mielec, 2009, s. 35.

Opracowanie i zdjęcia: Włodzimierz Gąsiewski

Sprawdź również

Są pieniądze na izbę pamięci

Urząd Miejski w Radomyślu Wielkim pozyskał 1,6 mln zł na przebudowę budynku byłej rzeźni w …