Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Godne polecenia / Koncert Taraf de Haidouks

Koncert Taraf de Haidouks

Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu

zaprasza na jedyny koncert w Polsce

Taraf de Haidouks

20 lipca 2015 r., g.19.30,  sala widowiskowa Domu Kultury SCK

Bilety w cenie: 50 zł (sala), 35 zł (balkon) do nabycia w pok. nr 10 I p. (pon.-pt. w godz. 12:00-15:00) oraz w kasie kina „Galaktyka” (czynna godzinę przed seansem filmowym)

 

reklama:

 

 

Taraf de Haidouks czyli banda rozbójników, bo tak z rumuńskiego należy przetłumaczyć nazwę zespołu, to jeden z najbardziej cenionych zespołów muzyki etno –  folkowych. Ich kariera zaczęła się ćwierć wieku temu, gdy grupę 12 muzyków grających muzykę ludową z okolic Clejani, miejscowości leżącej na południowy zachód od Bukaresztu, odkrył rumuński muzykolog i jego kolega z Belgii. To oni zorganizowali cygańskiej kapeli koncerty w Europie, dzięki czemu Bandę rozbójników mogli poznać słuchacze spoza kręgu rumuńskich Cyganów. Sukces koncertów zaowocował nagraniem pierwszej płyty –  Taraf – ,,Musique Des Tsiganes De Roumanie”. Krążek był wielkim sukcesem, uplasował zespół na pierwszych miejscach list przebojów w całej Europie. Ich drugi album, zatytułowany ,,Honourable Brigands, Magic Horses and Evil Eye" (1994), okazał się jeszcze większym hitem. Taraf de Haidouks uzyskali popularność na całym świecie i odtąd koncertują na wszystkich kontynentach. Zespół złożony z romskich muzyków w wieku od 20 do 80 lat z czasem rozrósł się i niektóre koncerty grał nawet w składzie 30-osobowym. Taraf wydał dotąd 9 płyt, z których każda była wydarzeniem muzycznym w nurcie muzyki etno. W ich muzyce słychać, że czerpali zarówno z rumuńskiej muzyki ludowej, jak i z bałkańskich i tureckich melodii. Słychać też wpływ hinduskiej muzyki, co nie dziwi, gdy przypomnimy sobie, skąd przybyli przed wiekami Romowie. Muzycy grają zarówno na największych scenach świata, jak w barach i na ulicach miast. Niekiedy męski skład uzupełnia wokalnie dziewczyna. Pomiędzy trasami koncertowymi wracają do swojej wsi rumuńskiej, gdzie towarzyszą muzycznie największym cygańskim świętom: chrzcinom, weselom, pogrzebom.

Bandę rozbójników zapraszają uznani artyści, grali z popową gwiazdą – Stephanem Eicherem, nagrali program telewizyjny z Yehudi Menuhinem.

Najnowszy album nosi tytuł ,,Of Lovers, Gamblers and Parachute Skirts". 

 

 

Sprawdź również

Spotkanie autorskie Moniki Hebdy

W sobotę, 27 kwietnia 2024 r., w siedzibie Mieleckiego Towarzystwa Literackiego im. Marii Błażków, byliśmy …