Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Bez kategorii / KONTRAKT TERYTORIALNY – POCZĄTEK NEGOCJACJI

KONTRAKT TERYTORIALNY – POCZĄTEK NEGOCJACJI

We wtorek w Warszawie rozpoczynają się zasadnicze negocjacje kontraktu terytorialnego. Wezmą w nich udział członkowie zarządu województwa: marszałek Władysław Ortyl oraz Tadeusz Pióro i Bogdan Romaniuk. W negocjacjach uczestniczyć będą również dyrektorzy departamentów Urzędu Marszałkowskiego: Marta Matczyńska, Ryszard Jur, Lesław Kornak, Andrzej Kulig, Adam Hamryszczak.

 

Kontrakt stanowić będzie umowę zawartą pomiędzy Radą Ministrów,
a Zarządem Województwa. Określone w niej zostaną cele rozwojowe i przedsięwzięcia priorytetowe, które mają istotne znaczenie zarówno dla rozwoju kraju, jak i wskazanego w kontrakcie województwa. W umowie tej zapisany zostanie również sposób finansowania, realizacji i koordynacji przedsięwzięć priorytetowych. Kontrakt terytorialny pełnić będzie dodatkowo funkcję dokumentu regulującego przepływy środków, na finansowanie Regionalnych Programów Operacyjnych,
z budżetu państwa do samorządów województw, i w tym zakresie dokument ten nie będzie przedmiotem negocjacji.

 

– Czeka nas wiele pracy w trakcie negocjacji, ale jesteśmy dobrej myśli. Tak jak wielokrotnie podkreślałem naszym priorytetem są inwestycje w infrastrukturę transportową. Chcemy, żeby w naszym województwie powstały kolejne odcinki drogi ekspresowej S19 oraz nowe zjazdy z autostrady A4. Liczymy na inwestycje w służbie zdrowia jak i dla rozwoju przedsiębiorczości. Mamy wiele ciekawych projektów. Wśród nich m.in.   kompleksowa regulacja gospodarki wodno–ściekowej miast i gmin położonych wzdłuż rzeki San w ramach programu Błękitny San – podsumował marszałek Władysław Ortyl.

 

Pod koniec stycznia w Rzeszowie odbyło się spotkanie robocze w sprawie przygotowania kontraktu w naszym województwie. Uczestniczyła w nim m.in. podsekretarz stanu w MIiR Iwona Wendel. Głównym tematem rozmów była wstępna lista przedsięwzięć priorytetowych dla województwa podkarpackiego, których realizacja ma być finansowana w latach 2014 – 2020 z krajowych programów operacyjnych. W sierpniu br. Zarząd przyjął wstępny projekt Stanowiska negocjacyjnego do Kontraktu Terytorialnego dla woj. podkarpackiego. Wskazał w nim 12 obszarów tematycznych do objęcia Kontraktem terytorialnym. Stanowisko zaopiniowane przez w trakcie konferencji konsultacyjnej, w dniu 29 sierpnia 2014 r., Zarząd Województwa Podkarpackiego przyjął 15 września 2014 roku.

 

Obszary rekomendowane do wsparcia w ramach KT przez Zarząd

  1. Innowacyjna gospodarka regionalna – 15 projektów,
  2. Bezpieczeństwo energetyczne – 4 projektów,
  3. Gospodarka niskoemisyjna w miastach – 6 projektów,
  4. Adaptacja do zmian klimatu – 4 projekty,
  5. Walory naturalne, dziedzictwo kulturowe i sport – 8 projekty,
  6. Transport – 30 projektów,
  7. Zatrudnienie, wykluczenie społeczne, ubóstwo – 7 projektów,
  8. Edukacja – 5 projekty,
  9. Dostęp do usług – 3 projekty,
  10. Rewitalizacja – 1 projekt,
  11. Rozwój sektora ICT – 1 projekt,
  12. Gospodarka wodno – ściekowa – 3 projekty.

 

 

 

Dotychczasowe prace nad Kontraktem terytorialnym.

  • Listopad 2012 r. przekazanie przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego roboczego dokumentu pn. Kontrakt terytorialny.
  • Lipiec 2013 r. – przekazanie przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego do regionów zestawu zasad i kryteriów właściwych do opracowania Kontraktów Terytorialnych
  • 17 lipca – 21 sierpnia 2013 r. Zarząd Woj. Podkarpackiego przeprowadził nabór przedsięwzięć priorytetowych o kluczowym znaczeniu dla rozwoju woj. podkarpackiego do realizacji w ramach Kontraktu Terytorialnego w perspektywie 2014 – 2020
  • Wrzesień 2013 r. – przyjęcie przez Zarząd Województwa wstępnej listy przedsięwzięć priorytetowych (143 projekty na łączną wartość ponad 26 mld zł) i przekazanie jej do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju (MIiR)
  • Listopad 2013 r./styczeń 2014 r. – spotkania z wnioskodawcami mające na celu weryfikację oraz integrację poszczególnych projektów w większe przedsięwzięcia.
  • 25 stycznia 2014 r. – debata w zakresie Kontraktu terytorialnego oraz przedsięwzięć priorytetowych na Sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego.
  • 31 stycznia 2014 r. – konsultacje z przedstawicielami MIiR przedsięwzięć priorytetowych, stronę rządową reprezentowała podsekretarz stanu w MIiR Iwona Wendel.
  • Luty/kwiecień 2014 r. – prace nad przygotowaniem skróconej listy przedsięwzięć priorytetowych do ujęcia w Kontrakcie terytorialnym. Uwzględniając uwagi
    i sugestie przekazane przez MIiR wszystkie 143 przedsięwzięcia, ponownie poddano analizie. Z uwagi na toczące się negocjacje Rządu RP z KE w zakresie Umowy Partnerstwa oraz krajowych programów operacyjnych, MIiR nie wskazywał obszarów do objęcia Kontraktem terytorialnym. Stąd zarząd województwa nie mógł przyjąć ostatecznej listy przedsięwzięć priorytetowych dla woj. podkarpackiego do zgłoszenia w ramach stanowiska negocjacyjnego do Kontraktu terytorialnego.
  • 23 maja 2014 r. przyjęcie przez Komisję Europejską Umowy Partnerstwa,
    w której Kontrakt terytorialny wskazany został jako narzędzie koordynacji interwencji instrumentów polityki spójności zapisanych w UP z instrumentami polityk krajowych wykazujących silne oddziaływanie terytorialne.
  • 9 lipca 2014 r. – przesłanie przez MIiR, wstępnej, roboczej wersji wzoru Stanowiska negocjacyjnego dla województwa podkarpackiego – dotyczącego Kontraktu terytorialnego. Przesłany materiał był dokumentem wyjściowym do opracowania przez stronę samorządową wstępnego projektu „Stanowiska negocjacyjnego do Kontraktu Terytorialnego dla woj. podkarpackiego.”
  • 28 lipca 2014 r. przesłanie przez MIiR, roboczej wersji wzoru Kontraktu terytorialnego – do konsultacji.
  • 29 – 31 lipca 2014 r. Spotkanie robocze regionów z MIiR – ustalenie zasad
    i terminów przygotowania stanowisk negocjacyjnych i kontraktów terytorialnych.
  • 14 sierpnia 2014 r. – Zarząd Woj. Podkarpackiego podjął uchwałę w prawie przyjęcia wstępnego projektu „Stanowiska negocjacyjnego do Kontraktu Terytorialnego dla woj. podkarpackiego.”, wskazując w nim 12 obszarów tematycznych do objęcia Kontraktem terytorialnym.
  • 29 sierpnia 2014 r. – konsultacje podczas III Posiedzenia Podkarpackiego Forum Terytorialnego
  • 15 września 2014 r. – stanowisko negocjacyjne do Kontraktu Terytorialnego dla woj. podkarpackiego przyjęte przez Zarząd Województwa Podkarpackiego
  • 16 września 2014 r. – początek negocjacji (zatwierdzenie kontraktów terytorialnych planowane jest na październik br.)

Inf.

TOMASZ LEYKO

rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego

Województwa Podkarpackiego

 

Sprawdź również

Kwietniowy rozkład jazdy w kulturze

1 kwietnia Benefis 50-lecia pracy twórczej i 70. Urodzin Janusza Pacholca – monodram „Belfer”, 1 …