Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Historia i ludzie / Słowo na II Międzynarodowy Zjazd Formacyjny Jasnogórskiego Bractwa Eucharystycznego

Słowo na II Międzynarodowy Zjazd Formacyjny Jasnogórskiego Bractwa Eucharystycznego

 Witam serdecznie

Przesyłam  słowo przygotowane na II Międzynarodowy Zjazd Formacyjny Jasnogórskiego Bractwa Eucharystycznego 25. 03. 2011 r.

Jakże jest to aktualne teraz.

O Naszej Parafii.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_Wszystkich_%C5%9Awi%C4%99tych_w_Chorzelowie

Pozdrawiam staropolskim

Szczęść Boże

Zbigniew Kuraś

Słowo na II Międzynarodowy Zjazd Formacyjny Jasnogórskiego Bractwa Eucharystycznego 25.03.2011 roku z okazji Dnia Rolnika, Pasterza i Wojów

W czerwcu roku 2006 pojechałem na pielgrzymkę do Dukli i Krosna z III Zakonem św. Franciszka z Chorzelowa do miejsca gdzie Jan Paweł II tak pięknie mówił o miłości polskiego rolnika do ziemi, oraz prosił abyśmy pozostali wierni tradycji naszych ojców.

,,Pragnę dzisiaj, podczas kanonizacji Jana z Dukli, syna tej ziemi, oddać hołd pracy rolnika.(….) Pragnę oddać hołd miłości rolnika do ziemi, bo ta miłość zawsze stanowiła mocny filar, na którym opierała się narodowa tożsamość. W chwilach wielkich zagrożeń, w momentach najbardziej dramatycznych w dziejach narodu ta miłość i przywiązanie do ziemi okazywały się niezmiernie ważne w zmaganiu o przetrwanie. Dzisiaj, w czasach wielkich przemian, nie wolno o tym zapominać. Oddaję dziś hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić.

Pozostańcie wierni tradycjom waszych praojców. Oni podnosząc wzrok znad ziemi ogarniali nim horyzont, gdzie niebo łączy się z ziemią, i do nieba zanosili modlitwę o urodzaj, o ziarno dla siewcy i ziarno dla chleba. Oni w Imię Boże rozpoczynali każdy dzień i każdą swoją pracę i z Bogiem swoje rolnicze dzieło kończyli. Pozostańcie wierni tej prastarej tradycji! Ona wyraża najgłębszą prawdę o sensie i owocności waszej pracy. (………)

 

Wtedy nie myślałem, że ta Pielgrzymka zacznie zmieniać moje życie na pielgrzymce poznałem panią Marię Ortyl, która wyszła też z inicjatywą, aby zorganizować Pielgrzymkę Rolników i Sympatyków Ekologicznego Bożego Rolnictwa na Jasną Górę, które odbywają się w każdą ostatnią sobotę listopada. Na tej Pielgrzymce Matka Boska Królowa Rodzin z Chorzelowa została Patronką rodzin żyjących i gospodarujących z duchem św. Franciszka. Dla mnie był to Wielki znak opieki Maryi i postawienie Swojej Rodziny z Nazaretu jako wzór dla Nas do naśladowania. Trzy lata później Ekologiczne Boże Rolnictwo zostało włączone w skład Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej, czym przypomniała Nam rolnikom o potędze Różańca Świętego. Rok później Zbigniew Przybylak wychodzi z inicjatywą, aby 25.03 to jest Święto Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny było obchodzone jako też Święto Bożego Rolnictwa argumentując tym że Święto Zwiastowania to też Dzień Świętości Życia .Dla mnie to było wyzwanie historyczne zacząłem szukać i znalazłem informację, że było to najważniejsze i największe Święto Słowian Święto Rolnika, Pasterza i Wojów, które ponad tysiąc lat temu zostało włączone w obrzędy chrześcijańskie. Było to Święto błagalne z prośbą o Błogosławieństwo rolników, pól, łąk i zasiewów równoległe Święto to były Dożynki gdzie dziękowało się za otrzymane łaski i płody.

Z pewnymi sprawami, jeżeli chodzi o obrzędy zagalopowałem się (temat jest niezwykle fascynujący), dlatego postanowiłem się podzielić z mymi spostrzeżeniami ze panem Przybylakiem pod koniec stycznia dostałem odpowiedź;,, Zbyszku. Ważne bardzo rozróżnienie. Antropozofia nie jest właściwym kierunkiem, którym mamy się kierować w działaniu. Kościół uważa ją za drogę błędną. Tym nie możemy się kierować. Z serca Zbyszek. Wyjaśnię ci to szerzej

Pozdrawiamy serdecznie”

I znowu wszystko od nowa tym razem poszedłem za wskazówką, którą mi udzielił pan Przybylak.

W średniowiecznych martyrologiach, pod datą 25 III, czytamy: Zwiastowanie i Ukrzyżowanie. Ten sam dzień miał być zarówno początkiem, jak i końcem życia Jezusa na ziemi.

Dzień Zwiastowania wypada zawsze w Wielkim Poście, czasami nawet w Wielkim Tygodniu (i wtedy przenosi się go na poniedziałek po Oktawie Wielkanocnej). To umiejscowienie święta sprawiało sporo kłopotów w 7. wieku, różne kościoły (nawet w samym Rzymie!) – różnie do niego podchodziły. Z tamtych czasów zachowała się modlitwa, która dzisiaj kończy „Anioł Pański” – Łaskę Twoją, prosimy Cię, Panie…

Wspominamy w niej zarówno zwiastowanie anielskie, przez które dokonało się Wcielenie, jak i mękę i krzyż Chrystusa, przez które wszedł On do chwały zmartwychwstania.

I to był strzał w dziesiątkę idąc tym tokiem myślenia mamy Narodziny Jezusa i następne Zwiastowanie Archanioła Gabriela tym razem pasterzom, którzy w godzinie Narodzenia Pańskiego paśli w pobliżu swoje trzody. Archanioł Gabriel ukazał się im w widocznej postaci ludzkiej opromieniony świetlistym blaskiem i rzekł;,,Poczciwi mężowie, nie bójcie się, albowiem przychodzę wam oznajmić wielką nowinę; dziś w mieście Dawidowym narodził się wam Zbawiciel – Chrystus Pan. A na znak prawdy powiadam wam; znajdziecie niemowlątko owinięte w pieluszki i złożone w żłóbku” po tych słowach ukazały się im zastępy wojsk niebiańskich, które chwaliły Pana i śpiewały;,,Chwała Bogu na wysokości, a na ziemi pokój ludziom dobrej woli”

Szczęśliwi pasterze udali się natychmiast do jaskini, gdzie znaleźli- jak mówi św. Ewangelia – Maryję, Józefa i leżące na sianie w żłóbku pomiędzy zwierzętami (osiołkiem, na którym przyjechała Maryja do Betlejem a także wołem, który przybiegł z pobliskiego pola) owinięte w pieluszki Dziecię. W ten cudowny sposób dopełniło się proroctwo;,,Wół rozpoznaje swego pana i osioł żłób swego właściciela. Izrael na niczym się nie zna, lud mój niczego nie rozumie”. Wszyscy przybyli padli na ziemię i oddali hołd Synowi Bożemu, potem Maryja rozmawiała z pasterzami, udzielała im nauk i wskazówek, co do wytrwałości w miłości i służbie Bożej.

 Tutaj chwilę zatrzymam się czytając to proroctwo doszedłem do wniosku ze dotyczy nas współczesnych, ile w Nas Polakach jest przekory. Trudna sytuacja w polskim rolnictwie spowodowała ze niektórzy rolnicy z wielką nadzieją patrzą na nowe opatentowane biotechnologiczne możliwości w rolnictwie upatrując w nich szansę poprawy opłacalności i dziwią się, dlaczego Ci ,,bandyci” tak ,,zaciekle” walczą z GMO i patentami (zostało opatentowane ponad 19 tysięcy roślin),a przecież roślinę czy zwierze nie stworzył człowiek, więc jak można patentować to, co nie jest dziełem człowieka. Warto tu przytoczyć słowa cytowanego wyżej Jana Pawła II powiedziane 11 listopada 2000 roku podczas spotkanie Świata Rolniczego (Jubilee of the Agricultural World):

"Ziemia została nam dana do użytku, nie do nadużywania. Jest to zasada, o której trzeba pamiętać w gospodarce rolnej, gdy chodzi o postęp przez zastosowanie biotechnologii. Technologie te nie mogą być oceniane tylko na podstawie natychmiastowych zysków i interesów ekonomicznych. Technologie te muszą być uprzednio poddane wnikliwej ocenie naukowej i etycznej, aby zapobiec możliwości dewastacji przez nie ludzkiego zdrowia i przyszłości ziemi."

Jeden z pracowników Ośrodka Doradztwa Rolniczego opierając się na niezależnych badaniach naukowców amerykańskich i zachodnich a także na książce Jeffrey M. Smith,, Nasiona kłamstwa” ( a dobrze wiemy, kto jest ojcem kłamstwa) nakładając na to św. Ewangelię doszedł do wniosku, że patenty na rośliny i zwierzęta a także GMO jest zaprzeczeniem Dekalogu ( łamią wszystkie przykazania Boże) a także miłość Boga i bliźniego.

Odeszłem trochę od tematu w nauczaniu Pan Jezus bardzo dużo mówił o rolnikach, żniwiarzach, siewcach, winnicy i pasterzach. Często stawiał nam siebie jako Dobrego Pasterza pokazując nam jak mamy żyć. Wigilia Wielkiego Piątku Wielki Czwartek to ustanowienie Eucharystii Pan Jezus przemienił chleb w swoje Ciało i wino w swoją Krew.

Jak z tego wynika ze zboża czyli z Bożego daru współpracując ze Stwórcą w dziele stworzenia i błogosławionego trudu pracy rolnika Matka – Ziemia rodzi ziarno z którego powstaje chleb i wino (z winogrona) które oni przez kapłana składają

na ołtarzu, aby podczas konsekracji stało się Ciałem i Krwią Chrystusa (Komunią Świętą). Tę prawdę można zauważyć w nazewnictwie polskim ślady tego mamy w słowach; Matka-Ziemia, płody ziemi czy pępek dożynkowy.

Przekręt naszych czasów z,,patentu człowieka”, czyli GMO i przekleństwa zostaje wyprodukowane ziarno, z którego produkowany jest chleb, aby na ołtarzu stało się Komunią Świętą czegoś Mi tutaj brakuje. Prawdę tą uświadomiłem sobie podczas czytań w pierwszą niedzielę marca.

Czytania te przedstawiają, wydawałoby się, pewną sprzeczność. Z jednej strony Mojżesz, przekazując Izraelowi Prawo Boże, mówi jednoznacznie, że kładzie przed nim błogosławieństwo i przekleństwo, błogosławieństwo, jeśli usłuchacie poleceń waszego Pana Boga, które ja wam dzisiaj daję (Pwt 11,27), czyli wtedy, gdy będą przestrzegali Prawa Bożego właśnie im przekazanego.

Przekleństwo, jeśli nie usłuchacie poleceń waszego Pana Boga, jeśli odstąpicie od drogi, którą ja wam dzisiaj wskazuję, a pójdziecie za bogami obcymi, których nie znacie (Pwt 11,28), czyli gdy nie będą posłuszni otrzymanemu Prawu Bożemu.

Wielki Piątek dzień Ukrzyżowania w drodze na Golgotę mamy taką scenę Szymon z Cyreny pomaga nieś Krzyż Chrystusowi. Zatrzymajmy się chwilę przy tej stacji. Słudzy sędziowscy prowadzili Jezusa z niezwykłym okrucieństwem i bezczelnością ciągnęli go na powrozach jedni do przodu drudzy do tylu powodowało to ze Jezus bardzo często potykał się i tracił dużo sił do tego dochodziły obelgi, przekleństwa, plucie czy obrzucanie błotem, którym zaślepiali Mu oczy. W pewnym momencie oprawcy zdali sobie sprawę ze skazaniec może umrzeć zanim dotrą na Golgotę tym bardziej, że zauważyli człowieka, który wracał z pola, on im nie kibicował nie bił im braw nie krzyczał;,,ukrzyżuj go” on ciężko pracował w polu i zmęczony i utrudzony wracał do domu, dlatego postanowili go ukarać i przymusili, aby niósł ciężki krzyż. I od wieków to rolnicy dźwigają ten Krzyż żywiąc i broniąc. Dzisiejszy dzień to też Święto Wojów a więc wojowników Maryi i Chrystusa Króla, dlatego też z całego serca pragnąłbym złożyć najserdeczniejsze życzenia Legionowi Maryi który w tym roku obchodzi jubileusz 90 lat istnienia, Rycerstwu Niepokalanej a także Rycerstwu Chrystusa Króla życząc Im dużo błogosławieństwa Bożego i opieki jednej z najlepszych Matek Maryi. Dzisiaj to też Dzień Świętości Życia i wydawać by się mogło, że łono kobiety i łono natury powinny być najbezpieczniejszym miejscem na Ziemi czy tak jest fakty mówią, co innego;

 I Wojna Światowa: 10 milionów ofiar

II Wojna Światowa: 55 milionów ofiar

Wojna z nienarodzonymi: ponad miliard ofiar

źródło: Rycerz Niepokalanej Marzec 3 (646) 2010 s. 72

 

w ornej warstwie gleby uprawianej tradycyjnie lub ekologicznie, na powierzchni 1 ha żyje ponad 7 ton różnych organizmów (bakterie, glony, grzyby, nicienie, chrząszcze, skoczogonki, dżdżownice i inne) jest to równowartość wagowa około 12 krów mlecznych, wiele gleb na świecie jest już martwych pozostały tylko szkodniki których zadaniem jest zniszczyć to co nie odpowiada naturze. Na tym zakończę wszystkim uczestnikom II Zjazdu życzę,,Szczęść Boże” i obfitych owoców z nauk formacyjnych.

 Zbigniew Kuraś

Sprawdź również

Dzień otwarty w Muzeum Wsi Markowa

W najbliższą niedzielę, 2 lipca, Zagroda – Muzeum Wsi Markowa zaprasza na Dzień Otwartych Drzwi. …