Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Najnowsze wiadomości / Strajk szkolny w mieleckiem 2019 i 1993 roku

Strajk szkolny w mieleckiem 2019 i 1993 roku

Minęło 26 lat względnego spokoju i rozwoju mieleckiej oświaty. Mimo różnych perturbacji i narzekań, w tym także płacowych oraz likwidacji niektórych szkół, sprawy szły ku lepszemu.  Po 1998  r. po powstaniu powiatów i gimnazjów, przy początkowym bałaganie lokalowym i organizacyjnym, sieć szkół podstawowych i gimnazjów okrzepła. Prawie w każdej gminie powstały nowe wspaniałe obiekty oświatowe lub zostały zaadaptowane istniejące. Zbudowano imponujące hale sportowe i boiska ze sztuczną murawą. Oczywiście nie brakowało utyskiwań i narzekań, jednak nie aż tak dużych, żeby mówić o strajku.

W 1993 r. protest nauczycieli ziemi mieleckiej był zresztą niejednorodny i nie powszechny. W wielu szkołach dominowała „Solidarność” nauczycielska, niechętna strajkowi przy ówczesnych rządach Unii Wolności z jej koalicjantami z panią premier Hanną Suchocką na czele. Wówczas, 22 kwietnia 1993 r. podobnie jak i obecnie strajkiem kierował Związek Nauczycielstwa Polskiego. Według informacji ówczesnego Tygodnika Mieleckiego „Korso” i „Wieści z gminy” w Mielcu na 22 szkoły, strajkowało 18, a w gminach nie więcej niż połowa szkół. Łącznie do pracy nie przystąpiło 726 nauczycieli i pracowników oświaty.  W gminach strajkowali nauczyciele m.in. w Padwi Narodowej, gdzie zresztą wówczas budowała się nowa szkoła, późniejsze Gimnazjum. W Borowej strajkowało 60 osób, natomiast nie strajkowały szkoły w Górkach i Woli Pławskiej. Nie było też strajku w Czerminie i Gawłuszowicach.

Tyle historia, a obecnie 8 kwietnia 2019 r. w powiecie mieleckim strajk szkolny na 38 placówek, podjęło 29 szkół i łącznie ok. 1000 osób. W Mielcu protest rozpoczęły wszystkie szkoły oraz niektóre przedszkola. Dość skąpe informacje na ten temat znajdują się na stronie mieleckiego ZNP na Facebooku: https://www.facebook.com/pg/znpmielecpl/posts/ Można tam za to znaleźć sporo fotografii strajkujących.

My prezentujemy zdjęcia frontonów niektórych szkół mieleckich z pierwszego i drugiego dnia strajku 8-9 kwietnia 2019 r. Według ogólnopolskich informacji medialnych nic nie zapowiada aby strajk miał się dziś zakończyć.

Inf. i fot. Włodzimierz Gąsiewski

Wykorzystane materiały:

Strajk w mieleckich szkołach ((r. b.). Tygodnik Mielecki „Korso” R. 1993, nr 18, s. 1, 5.

Włodzimierz Gąsiewski, Strajk w Padwi. Tygodnik Mielecki „Korso” R. 1993, nr 18, s. 5.

[Włodzimierz Gąsiewski], Strajk. W Borowej – tak, w Czerminie i Gawłuszowicach – nie. „Wieści z gminy”. R. 1993, nr 5, s. 1

 

Sprawdź również

Polskie Drzewo Roku rośnie w Gminie Radomyśl Wielki

Już oficjalnie! Lipa Św. Jana Nepomucena z Dulczy Wielkiej (gm. Radomyśl Wielki, pow.mielecki) zdobywając 15346 …