Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Grid / ,,Wirtuozi Lwowa” z uczniami mieleckiej PSM [inf. i zdjęcia]

,,Wirtuozi Lwowa” z uczniami mieleckiej PSM [inf. i zdjęcia]

00 - wirt plus wszyscy solisci 17 kw 2016DSC_8230Koncert nadzwyczajny – to najlepsze określenie dla wydarzenia, w którym wzięła udział  mielecka publiczność w niedzielę 17 kwietnia. Mielczan w tej materii trudno zaskoczyć, bo goszczą tu wybitne indywidualności podczas kolejnych edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego, ale poziom niedzielnego koncertu wysoko zawiesił poprzeczkę wykonawcom, których będziemy gościć tego lata.

 Koncert nadzwyczajny, czyli połączone siły mieleckiej kultury

Muzycy zza naszej wschodniej granicy przyzwyczaili już, że każdy ich koncert to połączenie wysokiego poziomu artystycznego, doskonałego warsztatu i niezwykłej wrażliwości. Wymagania były duże, a publiczność z pewnością oczekiwała, że występ orkiestry kameralnej ,,Wirtuozi Lwowa” będzie muzyczną ucztą. Jednak z pewnością niewielu spodziewało się, że koncert będzie łączył ze sobą kunszt artystyczny ze wspaniale dobranym repertuarem, który łączył znane melomanom utwory muzyki poważnej dawnych epok z muzyką współczesną. Muzycy ze Lwowa obok m.in. Mozarta, Vivaldiego czy Brahmsa zaprezentowali utwory polskich kompozytorów takich jak Wieniawski i Kilar. Był i akcent narodowy – dwa utwory ukraińskiego kompozytora Miroslawa Skoryka – ,,Melodia” oraz  ,,Taniec huculski”.

Trudno zaprzeczyć, że koncert miał swój dodatkowy walor poprzez barwną postać dyrygenta – maestro Sergija Burko, który stworzył orkiestrę i prowadzi ją od 1994 r. Doktor muzykologii, profesor i kierownik katedry historii i teorii muzyki Lwowskiej Państwowej Muzycznej Akademii im. M. Lysenki wspaniale poprowadził muzyków, wśród których wyróżniającą postacią był koncertmistrz, kierownik zespołu – artysta o ogromnym doświadczeniu Wołodymyr  Duda,  interpretator muzyki współczesnej i klasycznej, uczestnik wielu europejskich orkiestr i festiwali. Duda zaprezentował się także w solowym popisie na skrzypcach w utworze argentyńskiego kompozytora A. Piazzoli – ,,Chao Paris”.  Z kolei podczas wykonania poloneza Henryka Wieniawskiego mogliśmy podziwiać kunszt skrzypka Jaremy Pawliwa, a partie solowe w utworze ,,Jesień” z suity ,,Pory roku” A. Piazzoli wykonali:  Oksana Popatowa – skrzypce i Mykola Okolywicz – wiolonczela.

Orkiestra dała już ponad 500 koncertów, nie tylko na Ukrainie, gdzie – podobnie zresztą jak podczas koncertu w Mielcu – wzięła na siebie rolę edukatora muzycznego młodego pokolenia, ale także w wielu krajach świata: Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Słowacji, Belgii, Izraelu, Kolumbii, Ekwadorze, Holandii, Danii, Watykanie, Włoszech i wielu innych.

Mieleckie talenty z towarzyszeniem wirtuozów

Zanim jednak orkiestra ,,Wirtuozi Lwowa” wykonała własny repertuar mieleckiej publiczności, w pierwszej części koncertu swoje umiejętności mogli zaprezentować najbardziej utalentowani uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karłowicza w Mielcu. Na pewno nie spodziewali się, że kiedyś, jeszcze jako uczniom szkoły, dane im będzie zagrać z orkiestrą o takiej renomie, więc można tylko wyobrazić sobie tremę, jaka musiała im towarzyszyć przed i w trakcie występów. Ich umiejętności i odporność psychiczną należy więc tym bardziej podziwiać, bo wszyscy bez wyjątku poradzili sobie z zadaniem.

– Taki rodzaj występu to nie lada wyzwanie dla młodych muzyków i ich nauczycieli, ale stanowi niezwykle cenne doświadczenie, które na pewno zapamiętają jako jeden z ważniejszych dni w swoim życiu – uważa Ryszard Kusek, dyrektor PSM w Mielcu.

Występy młodych mielczan rozpoczął kwartet saksofonowy w składzie: Jagoda Augustyn, Szczepan Bator, Jakub Broniewski i Roman Myszka. Muzycy wykonali Uwerturę do oratorium „Salomon” G.F. Haendla. Puzonista Wojciech Fronc wykonał ,,Tambourine” J.F. Gossec’a, śpiewaczka Jagoda Zemmel utwór ,,Porgi Amor” W. A. Mozarta, kontrabasistka Bernadeta Łachut  – ,,Wariacje węgierskie”  Tibora Gyorgy’a, skrzypaczka Karolina Czechura – czardasza V. Montiego, klarnecista Jakub Kubat – II koncert klarnetowy Es dur cz. III C. M.  Webera. Koncert – popis zakończył pianista Mateusz Ozga koncertem fortepianowym D-dur cz. I  J. Haydna.

Muzyczne wtajemniczenie

Jednym z młodych mielczan, którzy mieli szansę na występ wraz z ,,Wirtuozami Lwowa” był uzdolniony klarnecista Jakub Kubat, uczeń IV klasy mieleckiej szkoły muzycznej I stopnia. Jakub tak mówił po koncercie: – Występ z orkiestrą jest niewątpliwie dużym przeżyciem i sporą dawką emocji dla każdego z nas. Jest też bez wątpienia znaczącym krokiem w kierunku naszego muzycznego wtajemniczenia.

– Muzykowanie z orkiestrą to najwyższy stopień artystycznego wtajemniczenia, Kuba  stanął więc przed sporym wyzwaniem, z którym – w mojej ocenie – poradził sobie znakomicie, co cieszy tym bardziej, że było to dla niego pierwsze tego typu doświadczenie – ocenił koncert Piotr Wyzga, nauczyciel PSM, pod którego okiem uczy się utalentowany młody klarnecista.  – Nie mam najmniejszych wątpliwości co do pozytywnego wpływu tego wydarzenia na jego rozwój indywidualny – to krok milowy, to również wielki impuls motywujący. Możliwość występu z profesjonalną orkiestrą na reprezentacyjnej scenie miasta traktuję również w kategoriach nagrody dla mojego podopiecznego, nagrody na którą absolutnie zasłużył codzienną, ciężką i konsekwentną pracą nad doskonaleniem swoich umiejętności.

Nie tylko muzyka tworzyła niezwykły nastrój tego niedzielnego popołudnia. Także oprawa koncertu: eleganckie długie suknie pań, garnitury panów, frak maestro Serghija Burko – wszystko to odsyłało publiczność w podróż do muzycznych salonów z poprzedniej epoki. Koncert poprowadzili: Jadwiga Huber i Zdzisław Szymczyk.

Połączone siły mieleckiej kultury

Koncert w sali widowiskowej Domu Kultury Samorządowego Centrum Kultury, w którym mielecka publiczność miała okazję uczestniczyć 17 kwietnia,  był najbardziej wyrazistym dowodem na to, jakie efekty może przynieść współpraca takich placówek kulturalnych Mielca jak Samorządowe Centrum Kultury i Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Karłowicza w Mielcu. Zresztą jest to już kolejny przykład współpracy pomiędzy tymi dwoma instytucjami. W ciągu roku Samorządowe Centrum Kultury gości Mielecką Orkiestrę Kameralną złożoną z muzyków PSM podczas tradycyjnych koncertów: Niepodległościowego, Noworocznego, Karnawałowego i Wiosennego, a kilka koncertów mieleckiego Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego organizowanego przez SCK odbyło się z kolei w Państwowej Szkole Muzycznej.

Ta współpraca daje niezwykłe efekty – jednym z najbardziej widowiskowych był koncert uczniów PSM z towarzyszeniem lwowskich kameralistów.

– Było to możliwe dzięki współpracy z Samorządowym Centrum Kultury, które wzięło na siebie ciężar związany z kosztami imprezy oraz logistyką organizacyjną, a PSM w Mielcu przygotowała uczniów oraz materiały nutowe dla orkiestry. Takie oto połączone siły kultury mieleckiej i zaproszonych gości ze Lwowa stały się nie lada atrakcją – mówi dyrektor PSM Ryszard Kusek.

– Takie wydarzenie jak koncert kameralistów Lwowa i naszej muzycznej młodzieży utwierdza mnie w przekonaniu, że ta wieloletnia współpraca, jaką podjęliśmy z Państwową Szkołą Muzyczną w Mielcu, była doskonałym pomysłem. Muszę też pogratulować naszej utalentowanej młodzieży, która udźwignęła zadanie, grając z tak wybitnym muzykami – mówi Jacek Tejchma, dyrektor Samorządowego Centrum Kultury.

Muzyków oklaskiwała mielecka publiczność, która prawie w komplecie zasiadła w sali widowiskowej Domu Kultury SCK.

 

Inf. Małgorzata Rojkowicz

Sprawdź również

Majowy kulturalny rozkład jazdy

1 maja „Majówka z folklorem” – koncert ZPiT „Rzeszowiacy” – 1 maja, godz. 17, Górka …