Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Historia i Kultura / 100. rocznica odzyskania niepodległości / W Mielcu walka o niepodległość zaczęła się w 1893 r. – historia „Sokoła”

W Mielcu walka o niepodległość zaczęła się w 1893 r. – historia „Sokoła”

Godni pamięci na ziemi mieleckiej – zasłużeni dla Polski niepodległej…

Do odzyskania niepodległości przez Polskę przyczyniały się kolejne powstania i zrywy niepodległościowe, głównie w 1830 i 1863 r. Mimo, że zakończyły się klęskami, to jednak podtrzymywały narodowego ducha, co plonowało powstawanie różnego rodzaju organizacji niepodległościowych we wszystkich zaborach. Jedną z nich było Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, które w Mielcu powstało w 1893 r. i od tego też czasu możemy mierzyć historię walki o niepodległość Polski na ziemi mieleckiej. Poniżej przypominamy pierwszą część  artykułu Jerzego Kazany pt. „Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Mielcu w latach 1893 – 2003”, który ukazał się w Kwartalniku „Nadwisłocze”, nr 2 z 2004 r. na str. 26-29. Wkrótce opublikujemy drugą część oraz kolejne materiały niepodległościowe.

Przy okazji apelujemy do naszych Czytelników o przesyłanie informacji, zdjęć, relacji itp. związanych z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. Szczególnie zależy nam na wiadomościach o osobach, które przyczyniły się do państwowości polskiej w różnych okresach, w tym przed I wojną światową, w okresie II RP, podczas wojny 1939 r. i okupacji niemieckiej, a także w latach powojennych. Z góry dziękujemy.

Włodzimierz Gąsiewski

Możemy także odkupić w/w materiały.

Sprawdź również

21-latek odpowie za rozbój

07.08.2020 r. Policjanci ustalili i zatrzymali sprawcę rozboju na małoletnim chłopcu, w Łączkach Brzeskich. W …