Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Region / Gospodarka i ekonomia / Co z tym oświetleniem?

Co z tym oświetleniem?

Jedni chcą, by uliczne lampy świeciły się dłużej, inni uważają wręcz odwrotnie, a to ze względu na oszczędności. O takich dylematach często słychać m.in. na sesjach rad gmin. Być może problem zniknie jeśli dotychczasowe oświetlenie zostanie wymienione na energooszczędne – LED-owe. Takie planuje w przyszłości zamontować gmina Padew Narodowa.

 

Ostatnio w gminie Padew Narodowa czas świecenia lamp ulicznych został skrócony z uwagi na liczne interwencje mieszkańców u samorządowców. Ich zdaniem zbyt wczesne zapalanie lamp w okresie wiosennym i letnim jest bezzasadne, tym bardziej, że za zużytą energię płaci samorząd z kieszeni podatników. – Mieszkańcy wnoszą także, że lepiej jest wydłużyć czas świecenia w okresie jesiennym i zimowym, kiedy dzień jest krótszy. Również Komisja Komunalna i Rozwoju Gospodarczego w skład, której wchodzą radni gminni w protokole z dnia 7 czerwca 2011 roku, wnioskowała, aby ograniczyć koszty związane z oświetleniem ulicznym poprzez skrócenie czasu świecenia lamp ulicznych na terenie gminy Padew Narodowa. W związku z tym analizując wnioski mieszkańców i radnych, wystąpiłem z pismem do Zakładu Energetycznego o skrócenie czasu świecenia lamp ulicznych o 15 minut. Mieszkańcy naszej gminy mogli to odczuć szczególnie w czerwcu i lipcu. Jednak od 1 sierpnia lampy uliczne świecą od godziny 21.10 czyli już 50 minut i systematycznie ich czas świecenia będzie wydłużany – informuje Robert Pluta, wójt gminy Padew Narodowa.

 

Są oszczędności i …

Dzięki temu, że lampy uliczne świeciły się krócej, gminna kasa zyskała w pierwszym półroczu 2014 r. około 20,4 tys. zł. Oszczędności umożliwiły samorządowi wykonanie brakującego oświetlenia w miejscach często uczęszczanych, zwłaszcza dzieci w okresie roku szkolnego. Lampy zostały zamontowane w Kębłowie, Babulach i Rożniatach.

Jak zaznacza wójt, jeśli oszczędności pozwolą, to w okresie jesienno-zimowym czas świecenia lamp ulicznych w poszczególnych sołectwach zostanie wydłużony do godziny 23.00. W ostatnich kilku latach lampy uliczne świeciły się do godziny 22.00 z wyjątkiem centrum Padwi Narodowej, gdzie oświetlenie uliczne wyłącza się o godz. 23.45.

 

Będzie jeszcze taniej

Warto dodać, że w ubiegłym roku gmina wynegocjowała niższe ceny za energię elektryczną. Niemniej to nie wszystko. – Zmodernizowana sieć elektroenergetyczna, częściowo uzupełnione brakujące oświetlenie uliczne, niższe ceny za energię elektryczną to tylko nieliczne działania, jakie gmina prowadzi celem poprawy bezpieczeństwa i zapewnienia komfortu naszym mieszkańcom. Jednocześnie zamierzamy sprawdzić, jakie są rzeczywiście koszty używania lamp LED-owych oraz ich trwałość. W tym celu kupiliśmy osiem takich lamp, które w sierpniu zostaną zamontowane. Biorąc pod uwagę możliwości pozyskania środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego planujemy wymianę dotychczasowych lamp sodowych na LED-owe, które w znacznym stopniu obniżą koszty zużycia energii – przekazuje wójt Robert Pluta. Wymiana takiego oświetlenia na terenie całej gminy może kosztować około 700 tysięcy złotych.

ar

Sprawdź również

Konkurs Europejski Lider Jakości – IV EDYCJA

Europejska promocja najlepszych produktów i usług Zapraszamy Państwa firmę do udziału w Międzynarodowym Konkursie Gospodarczym  …