Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Historia i ludzie / „Dęby Niezłomnych” w Szydłowcu

„Dęby Niezłomnych” w Szydłowcu

28 lutego 2015 r. w ramach obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Mielcu, w Szydłowcu k. Mielca – na polanie z obeliskiem poświęconym „Żołnierzom Wyklętym”, odbyła się uroczystość nadania imion „Żołnierzy Wyklętych” – „Dębom Niezłomnych” i odsłonięcie tabliczek pamiątkowych. Uroczystość prowadził Romuald Rzeszutek – wiceprezes Klubu Historycznego „Prawda i Pamięć”, który przedstawił sylwetki „Żołnierzy Wyklętych”, których imiona będą nosić  „Dęby Pamięci” w Szydłocu, tj. mjr. Henryka Dekutowskiego „Zapory”, ppor. Anatola Radziwonika „Olecha” i mjr. Dragana M. Sotirowića „Draża”. W uroczystościach uczestniczyły władze powiatu mieleckiego, ze starostą Zbigniewem Tymułą na czele, Józef Piątek – wójt gminy Mielec oraz poczty sztandarowe, grupy rekonstrukcyjne i młodzież. Do zebranych przemówiła w imieniu marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla – Joanna Rębisz oraz Maria Napieracz – wicestarosta powiatu mieleckiego.

Joanna Rębisz, pełniąca także funkcję członka Zarządu Powiatu Mieleckiego powiedziała do zebranych:

W imieniu Marszałka WP Władysława Ortyla oraz własnym jako Członka Zarządu Powiatu Mieleckiego składam podziękowania członkom Klubu Historycznego Prawda i Pamięć, młodzieży oraz wszystkim tym, dla których  odkrywanie prawdy jest szczególną wartością. Dziękuję za pamięć i szacunek dla historii Polski.

Stajemy przy tym miejscu aby oddać hołd Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu reżimowi.

Spotykamy się tutaj dzisiaj, aby przypomnieć bohaterów tamtych czasów, przypomnieć cele i idee jakie im przyświecały i aby pamięć o nich nigdy nie zaginęła.

Składając hołd poległym i pomordowanym bohaterom warto przywołać słowa Świętego Jana Pawła II: „Trzeba wspomnieć wszystkich zamordowanych rękami także polskich instytucji i służb pozostających na usługach systemu ze Wschodu. Trzeba ich przynajmniej przypomnieć przed Bogiem i historią”.

Po latach obławy na ludzi i na prawdę, po latach fałszowania i przemilczeń, jesteśmy Im to winni.

Dlatego dziękuję wszystkim Państwu za to, że pamiętacie i tutaj jesteście.

    Symbolicznego odsłonięcia tabliczek przy dębach dokonał Józef Piątek – wójt gminy Mielec, Hubert Sobiszewski – nadleśniczy Nadleśnictwa Mielec oraz Piotr Pszeniczny – prezes K.H. „Prawda i Pamięć”

Obecnie leśna polana w Szydłowcu w gminie Mielec, przy drodze na Ostrowy Tuszowskie staje się szczególnym miejscem pamięci. Ustawiono na niej tablice z informacją o Narodowych Siłach Zbrojnych oraz przysięgą i modlitwą NSZ. Jest tu pomnik poświęcony Żołnierzom Wyklętym, a po przeciwnej stronie drogi krzyż przydrożny. Miejsce to także w PRL pełniło podobne funkcje. Stał tu obelisk z tablicą pamiątkową, która została zerwana na przełomie lat 80. i 90. XX w. Według informatorów z tych czasów, w lesie w Szydłowców znajdowała się mogiła partyzanta, który zginął tu w 1944 r. i poległych tu w sierpniu tego samego roku żołnierzy sowieckich. Okoliczności obydwu wydarzeń do dzisiejszego dnia są mało znane. Przez ostatnie ponad 20 lat nikt nie interesował się tym miejscem i dopiero w ostatnim roku, na pozostałym kamiennym obelisku umieszczono obecną tablicę pamiątkową. Na polanie tej jest także mały parking oraz leśne zadaszenia, gdzie można rozpalić ognisko i upiec kiełbaskę, z czego chętnie korzystają weekendowi turyści. Nieopodal, po przeciwnej stronie jest duży przeciwpożarowy zbiornik wodny i jednocześnie prywatne łowisko ryb, także chętnie odwiedzane przez wędkarzy i spacerowiczów.

Inf. i fot. Włodzimierz Gąsiewski

 

Dęby Niezłomnych w Szydłowcu

Sprawdź również

Jechał przez Tuszymę z prędkością 118 km/h. Stracił prawo jazdy i otrzymał mandat 2 tys. zł

16.04.2024. 40-letni kierowca tesli jechał przez Tuszymę z prędkością 118 km/h. Za popełnione wykroczenie kierowca …