Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Region / Gospodarka i ekonomia / Go China – konferencja na temat relacji polsko-chińskich w Rzeszowie

Go China – konferencja na temat relacji polsko-chińskich w Rzeszowie

W poniedziałek 18 listopada w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego odbędzie się konferencja na temat relacji polsko-chińskich z uwzględnieniem aspektu regionalnego.

Organizatorem spotkania jest Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie. Będzie to pierwsze na Podkarpaciu wydarzenie na tak dużą skalę, które skupi się na kontaktach z azjatycką potęgą.

Chińska Republika Ludowa z coraz szybciej rozwijającą się gospodarką i silnie zwiększającą się strefą wpływów na całym świecie, to dziś jeden z najważniejszych graczy na arenie międzynarodowej. Chiny to także potężny rynek zbytu z ponad 1,3 mld ludności. Polskie firmy eksportują do Chin m.in.: przetwory mleczne i mięso. Kontrakty opiewają na miliony złotych, bo polska żywność cieszy się ogromnym uznaniem na azjatyckim rynku.

Również chińskie firmy mocno interesują się polskim rynkiem. Koncern LiuGong Machinery, w czerwcu 2011 roku przejął cywilną cześć Huty Stalowa Wola. Była to największa wówczas fuzja w Polsce z udziałem chińskiego przedsiębiorstwa, ale nie jedyna. W maju b.r. za 300 mln zł Zakłady Łożysk Tocznych w Kraśniku kupiła chińska firma Tri Ring Group, a Jiangsu LanTian Aerospace Industrial Park przejęła w czerwcu mieleckie zakłady Aero AT-3 produkujące awionetki.

Nie powinniśmy się dziwić, że Chiny są zainteresowane zakupem naszych produktów i technologii. Są potęgą gospodarczą świata, a perspektywy rozwoju mają ogromne. Szukają nowych rynków do inwestowania i nie bez powodu Podkarpacie stało się jednym z nich. Mamy bardzo korzystne położenie geograficzne, najnowocześniejszy w kraju regionalny port lotniczy oraz potężne zasoby terenów inwestycyjnych. Prężnie rozwija się Dolina Lotnicza i Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny. Wśród europejskich miast akademickich to właśnie Rzeszów ma najwięcej studentów w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, a więc jest tu zagłębie wysoko wykwalifikowanych kadr” przekonuje Elżbieta Łukacijewska, Poseł do PE, członkini Delegacji PE ds. Stosunków z Chińską Republiką Ludową.

Podczas konferencji głos zabiorą m.in. Jerzy Więcław – Ambasador, Naczelnik Wydziału Azji Wschodniej i Pacyfiku Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Tadeusz Ferenc – Prezydent Miasta Rzeszowa, dr Zdzisław Góralczyk – Ambasador, Prezes Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Chińskiej, Radosław Pyffel – Prezes Centrum Studiów Polska-Azja. Prelegenci przedstawią praktyczne możliwości współpracy z Chinami oraz własne doświadczenie w zakresie relacji z „chińskim smokiem”. Wśród występujących pojawią się również przedstawiciele podkarpackiego środowiska biznesowego.

Drugim elementem konferencji będzie debata, podczas której osoby zainteresowane współpracą z partnerami chińskim, będą miały okazję do dyskusji z zaproszonymi gośćmi.

Wydarzenie jest adresowane przede wszystkim do przedsiębiorców, samorządów, oraz organizacji zainteresowanych nawiązaniem kontaktów gospodarczych z chińskim biznesem, bądź też chcących uzyskać więcej szczegółów na temat kultury i uwarunkowań współpracy z partnerami chińskimi.

Tematyka konferencji wpisuje się w zainicjowaną przez Ministerstwo Gospodarki RP strategię "Go China", której celem jest wspieranie polsko-chińskiej współpracy gospodarczej, zachęcenie polskich przedsiębiorców do ekspansji na rynku chińskim, zmniejszenie znacznych dysproporcji (1: 13) istniejących w handlu dwustronnym oraz ożywienie współpracy inwestycyjnej, wymiany turystycznej i kulturalnej. W realizację strategii zaangażowane są polskie Wydziały Promocji Handlu i Inwestycji w Szanghaju i Pekinie, Ministerstwo Rolnictwa RP, Ministerstwo Sportu i Turystyki RP, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. W marcu b.r. z inicjatywy polskich europosłów z Delegacji PE ds. Relacji z Chińską Republiką Ludową, cztery polskie województwa (tj. podkarpackie, łódzkie, mazowieckie i świętokrzyskie) prezentowały chińskim inwestorom oferty inwestycyjne podczas konferencji „Regionalne aspekty strategii Go China” w Brukseli.

Inf. BIURO POSELSKIE ELŻBIETY ŁUKACIJEWSKIEJ,
POSEŁ DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO

Sprawdź również

PZL Mielec przygotowują się do serwisowania wojskowych odrzutowców

Polskie Zakłady Lotnicze Mielec zapowiedziały, że wchodzą na rynek serwisowanie wojskowych samolotów odrzutowych. Mówił o …