Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Region / Gospodarka i ekonomia / KOMUNIKAT WS. USZKODZENIA LEWEGO BRZEGU WISŁOKI W MIELCU

KOMUNIKAT WS. USZKODZENIA LEWEGO BRZEGU WISŁOKI W MIELCU

Rzeszów 19.03.2015

 

Uszkodzona część wału Wisłoki w Mielcu będzie szybko naprawiona. Przedstawiciele Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie bardzo szybko podjęli działania w tej sprawie. Opracowano już wstępny plan prac.

 

– Zjawisko postępującej erozji lewego brzegu rzeki Wisłoki, jest na bieżąco monitorowane przez służby terenowe Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo wału przeciwpowodziowego, którego PZMiUW jest administratorem – tłumaczy Małgorzata Wajda, dyrektor PZMiUW.

Dla potrzeb ustalenia przyczyn i sposobu zabezpieczenia uszkodzeń lewego brzegu Wisłoki (powstałych około 200 m poniżej mostu na drodze wojewódzkiej relacji Mielec – Lisia Góra), została opracowana stosowna ekspertyza. – Jak wynika z opracowania, uszkodzenie skarp jest następstwem postępującej w dużym tempie erozji dennej, która powoduje obniżanie się niwelety dna. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na zaobserwowane uszkodzenia jest niezwykle niekorzystny układ warstw gruntów w podłożu. W połowie marca br. dała się zaobserwować postępująca deformacja koryta, która stwarza zagrożenie dla lewostronnego obwałowania przeciwpowodziowego Wisłoki – dodaje Wajda.

W związku z powyższym w dniu 19 marca miała miejsce wizja w terenie w której uczestniczyli przedstawiciele PZMiUW w Rzeszowie tj. administratora obwałowań, oraz RZGW w Krakowie administrującego koryto rzeki. Wspólnie ustalono, że w celu eliminacji zaistniałego zagrożenia niezbędnym jest natychmiastowe podjęcie następujących działań:

– W dniu 20 marca biuro projektowe sporządzi przedmiar robót oraz odpowiednią dokumentację techniczną w której zostanie określona technologia doraźnego zabezpieczenia powstałych uszkodzeń. – Równolegle, 20 marca do Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie zostanie wystosowane stosowne zgłoszenie zamiaru przystąpienia do robót naprawczych.

– W najbliższym tygodniu, PZMiUW w Rzeszowie przeprowadzi postępowanie przetargowe na wykonanie robót budowlano – montażowych, w trybie właściwym dla tego typu nagłych zdarzeń. Przewidywany zakres robót obejmie ok. 300 metrów najbardziej uszkodzonych odcinków, zagrażających obwałowaniom Wisłoki, w tym część I – na wysokości umocnionych brzegów rzeki, oraz część II, usytuowaną poniżej istniejących ubezpieczeń.

 

Tomasz Leyko

Rzecznik prasowy UMWP

 

Zdjęcie przedstawia rozlaną Wisłokę, właśnie poniżej mostu, podczas wezbrania 16 maja 2014 r. Poniżej przedstawiamy to na filmach wideo. Zdjęcia: Włodzimierz Gąsiewski

 

 

 

Sprawdź również

„Prędkość” – „Trzeźwość” podsumowanie działań Policji

19 kwietnia mieleccy policjanci prowadzili na terenie powiatu mieleckiego działania „Prędkość”, których celem było egzekwowanie …