Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Antykwariat wydawnictwa / Wydawnictwa / Nadwisłocze / Literackie Nadwisłocze – Pamięć i świadomość katyńska w ankietach i wypowiedziach uczniów I LO w Mielcu

Literackie Nadwisłocze – Pamięć i świadomość katyńska w ankietach i wypowiedziach uczniów I LO w Mielcu

Włodzimierz Gąsiewski, Pamięć i świadomość katyńska w ankietach i wypowiedziach uczniów I LO w Mielcu

W połowie sierpnia 2020 r. ukazała się książka Włodzimierza Gąsiewskiego pt. „Pamięć i świadomość, mielecka gimnazjalno-licealna lista katyńska” z podtytułem „Nauczyciele i uczniowie Gimnazjum i Liceum w Mielcu z lat 1905-1939 zamordowani w ZSRR przez sowieckie NKWD wiosną 1940 r. oraz Leszek Deptuła – absolwent I LO w Mielcu poseł na Sejm RP, który zginął 10 IV 2010 r. w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w drodze na uroczystości upamiętnienia 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Pamięć i świadomość katyńska w 2020 r. w ankietach i wypowiedziach uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Konarskiego w Mielcu”.
Publikacja jest rozszerzoną i uzupełnioną kontynuacją „Mieleckiej gimnazjalnej listy katyńskiej”, wydanej w 2010 r. przez tego samego autora. Obecne wydawnictwo charakteryzuje się większą obszernością i liczebnością zaprezentowanych biogramów „katyńczyków” związanych z mieleckim przedwojennym Gimnazjum, które pod koniec lat 30. nosiło także nazwę Liceum. Niektóre zaprezentowane osoby przedstawione są w szerszym kontekście, jako rodziny katyńskie i walczące. Książka zawiera szereg nowych elementów. Wśród nich jest rozdział pt. I Liceum Ogólnokształcące im. St. Konarskiego w Mielcu szkołą pamięci, przedstawiający szereg działań upamiętniających m.in. absolwentów zamordowanych na Wschodzie oraz inne wybitne postacie szkoły, jeszcze w latach PRL-u oraz w III RP.
Nowością jest także rozdział: Pamięć i świadomość katyńska w 2020 r. w ankietach i wypowiedziach uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Konarskiego w Mielcu, który powstał przy współpracy Aleksandry Działowskiej i Ingi Gąsiewskiej, uczennic klasy I d I LO w Mielcu oraz szerzej dyrekcji i nauczycieli historii I LO w Mielcu. Tutaj przedstawione są badania ankietowe i wynikające z nich wnioski, przedstawiające aktualny stan wiedzy historycznej i świadomości o zbrodni katyńskiej. Wynika z nich m.in., że świadomość i konieczność upamiętniania tej historii jest rozumiana i docenia przez uczniów. Te krótkie uczniowskie wypowiedzi charakteryzuje tez wysoki poziom patriotyzmu, a na potwierdzenie tego przytaczamy kilka z nich.

Książka dostępna jest w bibliotece I LO w Mielcu, Bibliotece Pedagogicznej w Mielcu, niektórych mieleckich księgarniach, antykwariacie na ul. Sobieskiego 1 w Mielcu i https://allegro.pl/oferta/pamiec-i-swiadomosc-mielecka-lista-katynska-2020-9596671307
Proszę pytać w innych bibliotekach w Mielcu i powiecie mieleckim.
Włodzimierz Gąsiewski

Przy okazji informujemy, że do tej pory na łamach Literackiego Nadwisłocza ukazało się:

Spis treści:

Wydarzenia literackie
str. 4 – Literackie „Nadwisłocze” zaprasza twórców słowa i obrazu.
str. 5 – Włodzimierz Gąsiewski, Literaci z Mielca i nie tylko na III Świątecznych Targach Książki w Rzeszowie.
Recenzje i omówienia
str. 6-7 – Mirosław Głowala, Mirosław Osowski, Notatnik liryczny – omówienie.
str. 8 – dr hab. Paweł Soroka, Stefan M. Żarów, Podkarpackie Ślady Pegaza.
str. 9-10 – dr Jan Wolski, Rozkoszując się wielopostaciowością (Stefan M. Żarów, Na skraju podróży).
Poezja
str. 11 – Krzysztof Kwasiżur
str. 12-13 – Jolanta Michna, Wiersze.
str. 13-15 – Teresa Paryna, Kiedy przekwitną czarne kwiaty.
str. 16 – Ryszard Mścisz, Korona – poezja.
str. 17-19 – Beata Hil-Dobrzeniecka (Bodych)
str. 20 – Stefan Żarów, Wiersze.
str. 21 – Włodek Gąsiewski, Akatyst – Hymn do matki Bożej Niewiędnący Kwiat w czasie pandemii.
str. 22-24 – Barbara Śnieżek, Wiersze.
str. 25 – Grażyna Wojcieszko, Gdzieś tam Paryż.
str. 26-28 – Maria Gibała, Wiersze.
Literackie Nadwisłocze – proza
str. 28-29 – Włodzimierz Gąsiewski, Pamięć i świadomość katyńska
str. 30-67 – Jadwiga Buczak, W Cieniu Łopienki.
str. 68-71 – Izabela Sekulska, Estera.
str. 72-75 – Jerzy Stefan Nawrocki, Zamęt. Fragment Przygotowywanej do druku powieści „Ścieżka do Wieczności”
Literatura i kultura
str. 76-79 – Stefan Żarów, Ślady utrwalone (O rocznicy 40-lecia Rzeszowskiego Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury)

 

Zasady uczestnictwa i nadsyłania materiałów:

 

Sprawdź również

PZL Mielec przygotowują się do serwisowania wojskowych odrzutowców

Polskie Zakłady Lotnicze Mielec zapowiedziały, że wchodzą na rynek serwisowanie wojskowych samolotów odrzutowych. Mówił o …