Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / 100. rocznica odzyskania niepodległości / Mielecka gimnazjalna lista katyńska w Internecie już wkrótce

Mielecka gimnazjalna lista katyńska w Internecie już wkrótce

Publikacja z 2010 r.

„Mielecka gimnazjalna lista katyńska. Nauczyciele, uczniowie i absolwenci Gimnazjum w Mielcu – więźniowie obozów sowieckich, zamordowani w Katyniu w 1940 r. i w innych miejscach Związku Sowieckiego oraz poseł Rzeczypospolitej Polskiej Leszek Deptuła – absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu, który zginął 10 IV 2010 r. w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w drodze na uroczystości zbrodni katyńskiej” publikacja książkowa autorstwa Włodzimierza Gąsiewskiego, która ukazała się jesienią 2010 r., to jedyne tego typu wydawnictwa w Polsce.

Już wkrótce ukaże się drugie wydanie tej listy, które jako interaktywny i bezpłatny e-book zostanie udostępniony w Internecie. Obecnie trwają ostatnie prace redakcyjne. W związku z tym publikujemy nazwiska osób z tej listy i prosimy Szanownych Czytelników o ewentualne informacje na ten temat. Zwracamy się też do Rodzin Katyńskich wymienionych w publikacji osób o kontakt z naszą redakcją i udostępnianie wszelkich dokumentów, zdjęć, pamiątek itp., które zostaną umieszczone w wydawnictwie. Forma elektroniczna nie ogranicza nas co do ilości, stosowania fotografii barwnej, czy nawet zamieszczenia krótkich relacji audio lub wideo. Zależy nam także na wszelkich współczesnych pamiątkach, śladach i przykładach upamiętniania, które wzbogacą i uatrakcyjnią te historyczne przekazy, zwłaszcza dla młodego pokolenia, które zaglądając do Internetu może odnaleźć tam także informacje, w tym o swoich rówieśnikach i profesorach gimnazjalnych, którzy w Katyniu i innych miejscach kaźni za swój patriotyzm i polskość zostali zamordowani przez sowieckie NKWD wiosną 1940 r.

W publikacji z 2010 r. zamieściliśmy 22. katyńczyków, obecnie na tej liście jest już ich 26. Być może nie jest to ostatnie słowo historii. Wśród gimnazjalistów i pedagogów z przedwojennego gimnazjum znalazł się też i powojenny absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu, Leszek Deptuła, który wraz z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim z małżonką Marią i innymi wybitnymi osobistościami oraz załogą samolotu, razem 96 osób – zginął w katastrofie lotniczej, drodze do Lasu Katyńskiego, gdzie chciał oddać poległym polskim oficerom. Ta śmierć dopisuje go do tej listy. I im wszystkim razem należy się cześć ich pamięci.

Na naszej liście są:

Bączyński Franciszek Wiesław (1917-1940) urodzony w Krakowie, zamieszkały w Ropczycach, uczeń gimnazjum w Mielcu, nauczyciel, ppor. rezerwy;

Błasiak Jan (1908-1940) uczeń Gimnazjum w Mielcu, ppor. rez.;

Ciołkosz Jan (1893-1940) uczeń gimnazjum w Mielcu, ppłk sł. czynnej;

Cisowski Ludwik (1899-1940) uczeń Gimnazjum w Mielcu, kpt. art. sł. czynnej WP;

Fusek Józef Mieczysław (1909-1940) uczeń Gimnazjum w Mielcu, inżynier górnictwa, por. rezerwy WP;

Kania Antoni (1900-1940) absolwent Gimnazjum w Mielcu, astronom, por. art. rezerwy WP;

Kawa Władysław (1891-1940) profesor Gimnazjum w Mielcu, por. rezerwy WP;

Krempa Władysław Michał (1906-1940) absolwent Gimnazjum w Mielcu, urzędnik skarbowy, ppor. rezerwy WP;

Lubaska Marian Jan (1901–1940) uczeń Gimnazjum w Mielcu, mjr sł. stałej WP;

Malinowski Edmund Paweł (1892-1940) uczeń Gimnazjum w Mielcu, lekarz, kpt. sł. stałej WP;

Mazur Stanisław (1909-1940) absolwent Gimnazjum w Mielcu, por. służby stałej WP;

Midura Stanisław Franciszek (1914-1940) absolwent Gimnazjum w Mielcu, por. sł. stałej WP;

Pękalski Marian (1908-1940) absolwent Gimnazjum w Mielcu, prawnik, por. rezerwy WP;

Pociej Marian (1898-1940) absolwent Gimnazjum w Mielcu, inżynier, ppor. rezerwy saperów WP;

Rusek Tadeusz Feliks (1907-1940) absolwent gimnazjum w Mielcu, prawnik, por. rezerwy WP;

Schab Kazimierz Stefan (1909-1940) absolwent Gimnazjum w Mielcu, prawnik, por. rezerwy WP;

Seiler Jan Edward (1891-1940) uczeń Gimnazjum w Mielcu, osadnik, kpt. rezerwy WP;

Sokół Michał (1918-1940) absolwent Gimnazjum w Mielcu, ppor. sł. stałej WP;

Tobiasz Michał (1891-1940) absolwent gimnazjum w Mielcu, ppłk sł. stałej WP;

Wagner Zdzisław Ludwik (1891-1940) profesor Gimnazjum w Mielcu, por. rezerwy WP;

Wanatowicz Bolesław Piotr (1913-1940) uczeń Gimnazjum w Mielcu, por. sł. stałej WP;

Welfe Mieczysław (1899-1940) absolwent Gimnazjum w Mielcu, doktor nauk lekarskich, kpt. rezerwy WP;

Weryński Jan Piotr (1897-1940) absolwent Gimnazjum w Mielcu, doktor prawa, wiceprezydent miasta Lwowa, chor. rezerwy WP;

Deptuła Leszek Roman (1953-2010) absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu, lekarz weterynarii, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Dwudziestu sześciu gimnazjalnych „katyńczyków” to więcej niż jedna czwarta wszystkich 86 upamiętnionych dotąd ofiar mordu katyńskiego wywodzących się z Mielca i Ziemi Mieleckiej, bądź tylko epizodycznie lub przez więzy rodzinne z nią związanych. Dlatego niniejsza publikacja jako swoisty hołd, ukazuje istotny wkład walki i ofiarę życia za wolność Polski profesorów mieleckiego gimnazjum, jego uczniów i absolwentów. Ma to być także lekcja patriotyzmu i przestrogi przed totalitaryzmem, zaś prawda o Katyniu ma być także drogą do pełnego pojednania Polaków i Rosjan, których zbrodniczość tych systemów dotknęła najbardziej.

Mniej lub bardziej rozległe biogramy w/w osób znajdują się w publikacji, która już wkrótce udostępnimy w internecie. Będzie również dostępna wersja pudełkowa na płycie cd, dla bibliotek i innych chętnych na posiadanie w tej formie tego wydawnictwa. Jest ono opatrzone numerem ISBN i jego cyfrowa treść znajdzie się także w zasobach Biblioteki Narodowej.

Jeszcze raz zachęcamy do współpracy. Kontakt do nas przez e-mail: gasiewski@interia.eu; kontakt@promocja.mielec.pl oraz poprzez grupy Face Booka: https://www.facebook.com/groups/pomosty.historii.ikultur/ i https://www.facebook.com/groups/100.rocznicaodzyskanianiepodleglosci/

Uwaga! Wszyscy, którzy w jakikolwiek sposób przyczynią się do uzupełnienia listy, zostaną wymienieni z podziękowaniami w stopce redakcyjnej oraz w bibliografii!

Z wyrazami szacunku

Włodzimierz Gąsiewski

dr nauk humanistycznych w zakresie historii

Sprawdź również

PZL Mielec przygotowują się do serwisowania wojskowych odrzutowców

Polskie Zakłady Lotnicze Mielec zapowiedziały, że wchodzą na rynek serwisowanie wojskowych samolotów odrzutowych. Mówił o …